SP nr 1 w KoĽminie Wielkopolskim
Adres szkoły: ul. Glinki 11
  63-720 Koźmin Wielkopolski
Tel./fax: (+48) 62-721-6854
  www.sp1.kozminwlkp.pl
  sekretariat_sp1@wp.pl
ZDROWIE

Uczniowie klasy IIIa jedzą pysznie i zdrowo!

To, co jemy na co dzień ma ogromny wpływ na nasz organizm. Dzięki spożywaniu warzyw i owoców otrzymujemy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i związki mineralne. Można je jeść w różnych postaciach. Przekonaliśmy się o tym w piątkowe przedpołudnie samodzielnie przygotowując surówkę z marchewki i jabłka. Każde z nas przyniosło tarkę i…. Tak, tak….ucieranie na tarce to wcale nie taka łatwa praca, ale udało się! Okazało się również, że nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Surówka smakowała wyśmienicie, a my przekonaliśmy się, że jeśli będzie trzeba, to bardzo chętnie wyręczymy mamę i pomożemy w przygotowaniu obiadu. Przecież znamy się na tym jak nikt inny!:)

Więcej…
 
WIZYTA W PKO BP

Już od pierwszej klasy oszczędzamy!

W piątek 21 listopada uczniowie klas pierwszych oraz ich wychowawczynie Mariola Szkudlarek, Marlena Nowak i Agnieszka Maryniak, odwiedzili Bank PKO w Koźminie Wlkp., gdzie dowiedzieli się jak można oszczędzać nawet najmniejsze kwoty pieniężne, aby przynosiły zysk. Pani Dyrektor Aleksandra Jenz oraz p. Mirosława Lewandowicz pokazały pierwszoklasistom bank, sejf, kamery, a przede wszystkim podpowiedziały jak nawet takie dzieci jak one, mogą założyć konto bankowe aby oszczędzać pieniądze na wymarzoną zabawkę. Na koniec pobytu, sześciolatki dostały upominki.

Dzieci były zachwycone i zapewniały, że zrobią wszystko żeby takie konto mieć, gdyż osobiście chcą zapoznać się z SKO.

Więcej…
 
PIŁKA NOŻNA

MISTRZOSTWA POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 19 listopada odbyły się MISTRZOSTWA POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ. Drużyna Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp. w składzie: Dominik Bielawski, Marceli Skowroński, Maurycy Skowroński, Bartosz Skowroński, Sergiusz Kaczmarz, Tomasz Kryś, Jakub Lis, Jakub Krzyżanowski, Dawid Wasielewski, Mateusz Mrzewka, opiekun Jacek Zawodny została MISTRZEM POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO, wygrywając wszystkie mecze.


 
PRAWA DZIECKA

PRAWA DZIECKA

20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W  czwartek, 20 listopada 2014 roku  po raz pierwszy obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Była to również 25  rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.

Także  w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji wszyscy  uczniowie  przygotowali i  przykleili na głównych drzwiach S.P. Nr 1 w Koźminie Wlkp. pięknie zapisane nasze  prawa, czyli Prawa Dziecka.

Każdy człowiek ma swoje prawa, czyli normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować  w społeczeństwie, państwie. Prawa mamy również my - dzieci, młodzież,     czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Nie jesteśmy własnością Rodziców. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez Dorosłych. Czasami Dorośli nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu zapominają, że my też jesteśmy ludźmi, że czujemy i bardzo łatwo nas  skrzywdzić, zranić. Aby uniknąć podobnych sytuacji, niezbędna jest znajomość własnych praw, praw dziecka, które pozwolą nam godnie i z szacunkiem żyć.

Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która zawiera zbiór praw. Państwo, które ją podpisze, jest zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw. Zawiera 41 artykułów dotyczących: praw osobistych, socjalnych, politycznych i tzw. praw specjalnych o dzieciach mniejszości narodowych, sierotach, chorych, kalekich itd.

Historia legalizacji praw dziecka jest krótka:

1924 rok - pierwszy zapis praw dziecka w Deklaracji Genewskiej. 
1989 rok - pierwszy pełny katalog praw zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ.
1991 rok - w Polsce zaczęła obowiązywać Konwencja Praw Dziecka.

Prawa zawarte w Konwencji zebrane są w trzech kategoriach:

Zapewnienia:
- prawo do posiadania, otrzymywania lub dostępu do pewnych dóbr i świadczeń, np. imienia, obywatelstwa, opieki zdrowotnej, edukacji, odpoczynku, zabawy, prawo do opieki nad sierotami    i osobami niepełnosprawnymi,
Ochrony:
- prawo do ochrony przed szkodliwymi działaniami i praktykami, np.: separacji od rodziców, zaangażowania w działania wojenne, handlowego i seksualnego wykorzystywania, fizycznej i psychicznej przemocy wobec dziecka,
Uczestnictwa:
- prawo dziecka do bycia wysłuchanym przy podejmowaniu decyzji dotyczących jego życia.

Wraz z rozwojem umiejętności dziecko powinno mieć rosnące możliwości brania udziału w życiu społecznym.

Opracowanie: Miłosz stawowy, redaktor gazetki „Nowinki z jedynki”


 
WIZYTA W WYTWÓRNI BOMBEK

Wizyta klas pierwszych w Wytwórni Bombek w Koźminie Wlkp.

O tym, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, przekonali się uczniowie klas pierwszych oraz ich wychowawczynie Mariola Szkudlarek, Marlena Nowaki Agnieszka Maryniak. 19 listopada odwiedzili Wytwórnię Bombek Lotos w Koźminie Wlkp.

Na własne oczy pierwszoklasiści zobaczyli jak powstają niesamowite ozdoby choinkowe. Dowiedzieli się jak zaczarować przezroczystą bombkę, aby zamieniła się w srebrną, a także jak niesamowity kształt mogą mieć bombki np. Św. Mikołaja pływającego na desce surfingowej bądź kształt różnych zwierząt a nawet postaci bajkowych. Bacznie przyglądali się też zdobieniu świecidełek.

Z zachwyconych twarzy dzieci, można było wyczytać zadowolenie , zwłaszcza kiedy wybierali bombki, żeby niektóre z nich kupić.

 
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „GDZIE JEST NEMO”

18 listopada grupa uczniów z klasy III a i III b wraz z Panią Marią Mazurowską, zaprosiła dzieci z oddziału zerowego na krótkie przedstawienie pt. „Gdzie jest Nemo”. Uczniowie przygotowali krótką inscenizację w języku angielskim w ramach zajęć prowadzonych przez ich nauczycielkę.

Dzieciom bardzo się scenka podobała, choć nie do końca wszystko rozumiały. Jednak warto podkreślić fakt, jak wiele potrafią uczniowie będący niemal na końcu I etapu edukacyjnego.

https://www.youtube.com/watch?v=cHhJTCQSp18

 
PARAFIALNE ZIMOWISKO

 
KONKURSY PRZEDMIOTOWE

W naszej szkole odbędą się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:


  • Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego 28.11.2014r. godz. 13:00; czas trwania konkursu 90 minut
  • Wojewódzki Konkurs Matematyczny 21.11.2014r. godz. 13:00; czas trwania konkursu 60 minut
  • Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy 27.11.2014r. godz. 13:00; czas trwania konkursu 60 minut

 

Regulaminy powyższych konkursów zamieszczone są na stronie

http://ko.poznan.pl/?page=konkursy-przedmiotowe_2014-2015

 
WIARYGODNA SZKOŁA

 
11 LISTOPADA

11 LISTOPADA

Święto Odzyskania Niepodległości

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – rocznicę odzyskania niepodległości w 1918r. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Młodym żołnierzom, którzy szli w bój, w okopach towarzyszyły pieśni i piosenki, które pozwalały przetrwać trudy walki, niosły radość. I to właśnie te piosenki zostały przypomniane i wspólnie zaśpiewane przez uczniów podczas apelu z okazji rocznicy 11 listopada. Nie mogło zabraknąć utworów najbardziej znanych, jak: „ Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”,  „Witaj Zosieńko”, „Przy piechocie fajnie jest”, czy „Pieśń o Wodzu miłym”. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki chcieliśmy oddać tym, który przed laty walczyli o niepodległość. To także nasze wyrażenie radości, że dziś mamy wolną Polskę.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 następna > ostatnia >>

Strona 53 z 58
HOME | O SZKOLE | LINKI | KONTAKT