SP nr 1 w KoĽminie Wielkopolskim
Adres szkoły: ul. Glinki 11
  63-720 Koźmin Wielkopolski
Tel./fax: (+48) 62-721-6854
  www.sp1.kozminwlkp.pl
  sekretariat_sp1@wp.pl
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W ODDZIAŁACH ZEROWYCH JEDYNKI

Dzieci z oddziałów zerowych SP Nr 1 wraz z wychowawczyniami: Paniami Dorotą Bielawną i Agnieszką Maryniak postanowiły pokazać swym kolegom i koleżankom z Przedszkola „Parkowe Skrzaty” to wspaniałe miejsce, jakim jest nasza Jedynka,  w którym na co dzień uczą się i bawią, a które już niedługo będzie także ich nowym „drugim domem”.

Dzieci i ich panie zorganizowały dla sześcio-, pięcio-, i czterolatków warsztaty prowadzone Metodą Klanzy. Najpierw wybrały się do przedszkola z zaproszeniami, które osobiście wręczyły dzieciom. Potem wystarczyło już tylko czekać na gości. W przygotowania do warsztatów włączyły się także nauczycielki świetlicy: Pani Izabela Kaźmierczak oraz Pani Maria Mazurowska.

Metoda Klanzy, czyli pedagogika zabawy, to metoda, której głównym celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w ich indywidualnym rozwoju, wzrastanie w społeczeństwie i ku niemu. Rozwijanie ich zainteresowań raz możliwości w atmosferze akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim zabawy, która jest podstawową formą aktywności dzieci i najszybszą raz najlepszą drogą do ich pełnego rozwoju.

Pedagogika zabawy wykorzystuje urozmaicone propozycje, które mogą ożywić tradycyjne nauczanie, np. zabawy integracyjne ułatwiające wejście w grupę, poznanie nowego otoczenia, osób; zabawy rozluźniające, odprężające, wykorzystujące ruch, taniec, gest, likwidujące napięcie mięśni i napięcie psychiczne; gry dydaktyczne, dzięki którym nawet małe dzieci, poprzez zabawę, mogą i potrafią rozwiązywać problemy, poszukiwać rozwiązań.

Nasi mali przyjaciele wspaniale bawili się wśród nowych kolegów, wycinali, kolorowali obrazki, by następnie w zrobionych przez siebie opaskach przejść do kolejnej sali, w której odbywały się zajęcia taneczno-ruchowe. Tam, zamienili się w urocze zwierzątka, które tańczyły w rytm piosenki „Na łące”. Po wesołych pląsach zmęczone przedszkolaki odpoczywały wspólnie na dywanie, popijając orzeźwiający soczek i zajadając się słodkościami.

Przed naszymi sześciolatkami nie lada zadanie… to jeszcze nie koniec warsztatów, jednak dzieci bardzo się cieszą, że mogą ugościć małych Skrzatów.

 

Więcej…
 
PROGRAMY EDUKACYJNE

Program edukacyjny „Moje dziecko idzie do szkoły”

Rozpoczęcie nauki w szkole jest dla dziecka i jego rodziców momentem niezmiernie ważnym i trudnym. Dla dziecka i jego rodziców wszystko jest nowe – nowe środowisko, nowe obowiązki, oczekiwania, pierwsze sukcesy i niepowodzenia.

„Moje dziecko idzie do szkoły” jest programem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Program edukacyjny „Moje dziecko idzie do szkoły” skierowany jest do dzieci Oddziałów Zerowych,  ich rodziców, opiekunów i  ich nauczycieli.

Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym. Program profilaktyczny „Moje dziecko idzie do szkoły” ma za zadanie wspomagać edukację dzieci w zakresie dbania o bezpieczeństwo i o zdrowie. Jego celem jest uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą wystąpić w szkole,  w domu, na drodze oraz ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci. Ponadto treści zawarte w programie dotyczą kształtowania postaw prozdrowotnych, uwzględniając znaczenie aktywności ruchowej, a także właściwego odżywiania oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości u dzieci. Dorośli powinni ukazywać dzieciom wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponują, kształtować poczucie odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo i zdrowie, wyposażyć w wiedzę i umiejętności, ukształtować pewne postawy i nawyki wobec bezpieczeństwa i zdrowia. Zadaniem dorosłych jest wychować zdrowe, aktywne, wrażliwe, odporne psychicznie i fizycznie dziecko.

Program zawiera następujące bloki tematyczne:

 • bezpieczeństwo dziecka,
 • zdrowe odżywianie,
 • zapobieganie nadwadze i otyłości,
 • przestrzeganie zasad higieny (dbanie o zęby, ochrona wzroku dziecka),
 • zapobieganie wadom postawy,
 • zapobieganie wadom mowy u dziecka,
 • zdrowie psychiczne dziecka:

- osiągnięcie dojrzałości szkolnej

- regularny tryb życia

- dostosowanie warunków bytowych dziecka

W naszej szkole w Oddziałach Zerowych  program ten jest realizowany przez nauczycieli prowadzących Zerówki przy współpracy z pielęgniarką szkolną, panią pedagog, policją, logopedą a także rodzicami dzieci.


Czyste powietrze wokół nas

W roku szkolnym 2013/2014 dzieci w wieku 5-6 lat oraz ich rodzice i opiekunowie biorą udział w programie profilaktyki antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Program składa się z zajęć warsztatowych.

Są to:

 1. Wycieczka.
 2. Co i dlaczego dymi?
 3. Jak się czuję kiedy dymi papieros?
 4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
 5. Jak unikać dymu tytoniowego?

Zajęcia koncentrują się na oddziaływaniu na wiele zmysłów dzieci i są dostosowane do ich rozwoju poznawczego, aktywności doświadczeń i potrzeb.

 

Bądźmy zdrowi –wiemy, więc działamy

W naszej placówce szkolnej jest realizowany projekt „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, którego celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu odżywiania i aktywności fizycznej na zachowanie i umacnianie zdrowia. Jest skierowany dla dzieci i ich rodziców.

Od najwcześniejszych lat w dziecku należy kształtować zdrowotne nawyki żywieniowe, informować o roli żywienia w zachowaniu zdrowia, a tym samym zapobiegać chorobom. Dziecko, które chodzi do szkoły musi mieć wykształcony nawyk zjadania pierwszego śniadania przed wyjściem z domu. Posiłek ten decyduje w ogromnej mierze o kondycji dziecka w szkole, jego zdolnościach skupienia oraz przyswajania wiedzy. Dzieci prawidłowo odżywione, jedzące pierwsze i drugie śniadanie osiągają lepsze wyniki w nauce oraz lepiej się rozwijają. Nieprawidłowe żywienie wśród dzieci i młodzieży, mała aktywność fizyczna oraz nadwaga i otyłość są powodem dramatycznych konsekwencji dla rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży oraz powodem wielu chorób w wieku dorosłym (cukrzyca, choroby układu krążenia, osteoporoza). Rozwijająca się nadwaga i otyłość wywołuje zaburzenie funkcji wielu narządów, są przyczyną wielu różnych chorób oraz gorszych wyników w nauce. Dzięki realizowanemu projektowi, dzieci i młodzież otrzymują rzetelne informacje na temat spożywanych produktów żywnościowych i staną się konsumentami świadomie wybierającymi tylko to, co „zdrowe” przy współudziale swoich najbliższych.

 
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W tym dniu w oddziale zerowym można było zobaczyć dzieci przebrane za kotki. Maluchy chętnie opowiadały o swoich kotach, słuchały wierszy oraz wcielały się w postacie kotków z bajek.

 
DZIEŃ BABCI I DZIADKA


ŚWIĘTO SENIORÓW

W KOŹMIŃSKIEJ JEDYNCE

 

Babcia z dziadkiem dziś świętują,

Wszystkie dzieci więc pracują,

Zetrą kurze w każdym kątku,

Przypilnują dziś porządku.

W kuchni błyszczą już talerze,

Wnusia Babci bluzkę pierze,

Wnusio już podaje kapcie,

Bardzo kocha swoją Babcię.

Dzisiaj wszystkie smutki precz!

Święto Dziadków ważna rzecz!

 

Jak co roku, także w bieżącym roku szkolnym, nasze kochane dzieci z oddziałów zerowych zaprosiły w szkolne mury swych ukochanych Dziadków i Babcie, osoby bardzo ważne i bliskie sercu każdego dziecka. Starszaki przygotowały wraz z nauczycielkami, P. Dorotą Bielawą oraz P. Agnieszką Maryniak, bogaty program artystyczny, podczas którego śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wiersze, dając tym samym wyraz ogromnej miłości względem dziadków.

Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie upominków oraz słodki poczęstunek. W przygotowanie uroczystości włączyli się rodzice dzieci. Babcie i dziadkowie wspaniale bawili się ze swymi wnuczętami. Nie mogło również zabraknąć cudownej, biesiadnej muzyki, która porywała do tańca zebranych gości. Życzymy naszym Seniorom zdrowia, spełnienia marzeń oraz uśmiechu, a także, żeby od swych wnucząt doznawali szacunku i miłości każdego dnia.

 

Więcej…
 
WARSZTATY MUZYCZNE

MAŁE JEDYNKOWE GWIAZDY MUZYCZNE


W środę, 15 stycznia 2014 r. dzieci z oddziałów zerowych Koźmińskiej  Jedynki brały udział w niezwykłych warsztatach muzycznych pt. „Jak powstaje muzyka”. Organizatorem warsztatów był Pan Maciej Sumiński. Przedstawił on bogaty program edukacyjno – zabawowy dla dzieci, podczas którego uczył i pokazywał, jak powstaje utwór muzyczny, przebój, muzyka. Pociechy widziały, jak można grać na podstawowych instrumentach muzycznych takich jak: gitara, perkusja, flet, grzechotki, kołatki i inne. Mali muzycy mieli możliwość nie tylko poznania brzmienia instrumentów, ale również zagrania na nich. Efekty ich działań zostały nagrane przez p. Sumińskiego w mini studio nagrań. Była to dla nich niesamowita przygoda. W dziecięcych rączkach naszych zerówkowiczów drzemie ogromny potencjał muzyczny. Dzieci są chętne do pracy, spragnione muzycznych wyzwań. Przed nimi kolejne – nagranie własnej płyty. Już niedługo znów usłyszymy o małych artystach z Jedynki.


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 9
HOME | O SZKOLE | LINKI | KONTAKT