Wycieczka klasy IIA i IIB
17 maja 2022
Redaktor

W dniu 16 maja br. klasy drugie wraz z opiekunami, wczesnym rankiem, pojechały na długo wyczekiwaną wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie zaczęliśmy od Hydropolis – centrum edukacji ekologicznej.

Hydropolis – to wrocławskie centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy.

Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis obejrzeliśmy się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w zoo, największym ogrodzie zoologicznym w Polsce. To obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin mogliśmy poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Żyje tu ponad 14 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków – większość z nich jest na wyginięciu.

Najbardziej zachwyciło nas Afrykarium, unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Urzekły nas żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.

Wycieczka zakończyła się wspólnym posiłkiem w Mc Donaldzie.

Wróciliśmy do Koźmina pełni niezapomnianych wrażeń.

                                                                                           Marlena Nowak
                                                                                           Mariola Szkudlarek
                                                                                           Izabela Kaźmierczak

XIX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
16 maja 2022
Redaktor

Z założenia każda edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Tegoroczna odsłona odbywała się pod hasłem:

„BIBLIOTEKA   ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja. Co roku w maju swoje święto mają bibliotekarki i bibliotekarze oraz biblioteki – ten fakt celebrują podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a nasze „jedynkowe”  świętowanie rozpoczęło się 9 maja realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ogłoszono akcję czytelniczą „KRATKA DLA BIBLIOTEKI”, na przerwach starsi doradzali i czytali młodszym ciekawą literaturę. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania, które odbyło się w szkolnej bibliotece – jako, że… BIBLIOTEKA świat w jednym miejscu, pod hasłem „Jedynkowe czytanie”. Na specjalne zaproszenie przybyli goście: p. Janina Sierszuła, p. Justyna Kląskała oraz p. Magdalena Dubisz, które wprowadziły uczniów w świat fantazji i wyobraźni. Po krótkim wprowadzeniu o teatrzyku, kamishibai dzieci z klas I poznały książkę „Czułość”, następnie czytaliśmy wspólnie wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima, oraz książkę „Najwyższa na świecie wieża z książek”, Rocio Bonilla.

Więcej o książce: https://biblioteczka-apteczka.pl/2019/04/23/nauczmy-dzieci-czytac-nauczmy-dzieci-latac/

Na zakończenie spotkania każdy otrzymał specjalną receptę na czytanie 🙂

Wraz z Tygodniem Bibliotek w pojawiła się również nowa wystawa kartek wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie zostały wręczone nagrody za udział w konkursie „Gra logopedyczna dla małych i dużych”.

Do zobaczenia za rok!

Monika Raś
Nauczyciel bibliotekarz

Źródło: http://tydzienbibliotek.sbp.pl

Gminny konkurs czytelniczy “Krasnoludki są na świecie”
15 maja 2022
Redaktor

W środę, 11 maja 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp. odbył się gminny konkurs czytelniczy „Krasnoludki są na świecie”, zorganizowany z okazji Roku Marii Konopnickiej i 180 rocznicy urodzin tej polskiej pisarki i poetki. W szranki stanęli uczniowie klas czwartych szkół podstawowych naszej gminy.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością:

  • treści obszernej baśni pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” M. Konopnickiej,
  • biografii tejże pisarki i poetki,
  • wybranego wiersza M. Konopnickiej.

Najlepsza (perfekcyjna!) okazała się uczennica naszej „Jedynki” –  IGA JARUS z klasy IV b.

Iga zdobyła 100% punktów (za rozwiązanie testu oraz recytację wiersza zatytułowanego „Zimowy poranek”), wyprzedzając tym samym uczniów:  SP nr 3 w Koźminie Wlkp. (II miejsce) i  SP w Mokronosie (III miejsce).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych, nie tylko polonistycznych, sukcesów! 🙂

Agnieszka Praczyk

Wycieczka klas czwartych do Poznania
15 maja 2022
Redaktor

We wtorek, 10 maja 2022 r. uczniowie klas czwartych z opiekunami wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do stolicy Wielkopolski.

Pierwszym punktem wyprawy była Cytadela. Niemałą atrakcją dla pasjonatów militariów było Muzeum Uzbrojenia, gdzie zobaczyli między innymi zbiór broni i amunicji. Zwiedzili również plenerowy park sprzętu wojskowego, a tam oglądali egzemplarze pojazdów wojskowych, samolotów, śmigłowców, moździerzy i czołgów z okresu II wojny światowej. 

Następnie całą grupą udali się na Stary Rynek i zobaczyli kolorowe kamienice oraz trykające się na Ratuszu ,,koziołki poznańskie”. Oczywiście nie mogło zabraknąć zakupu pamiątek. Potem uczniowie podziwiali piękne wnętrze poznańskiej Fary z początku XVIII wieku. Uwagę wszystkich zwróciły wspaniałe organy.

Kolejnym punktem programu była Palmiarnia. Uczniowie zwiedzili pawilony tematyczne w każdym spotykając przeróżne formy flory i fauny. Następnie trochę zmęczeni i już głodni pojechali do restauracji McDonald’s.

Ostatnim punktem programu był Stadion Lecha Poznań, gdzie pan przewodnik pokazał wszystkim szatnię gości, salę konferencyjną, strefę 0, a także trybunę prasową, na której w trakcie meczów pracują dziennikarze. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć poziom murawy i zasiąść na ławkach rezerwowych.

Wszyscy pełni wrażeń i nowo nabytych doświadczeń wrócili do domów.

Izabella Malinowska
Barbara Patoka

Wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
15 maja 2022
Redaktor

5 maja br. uczestnicy projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020 wybrali się na wycieczkę do Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu. Główną misją Centrum Szyfrów ENIGMA jest uświadamianie, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w Poznaniu, dzięki genialnym, polskim matematykom. Istotą Enigmy jest tajemnica szyfrowania i kodowania. Centrum podkreśla potęgę umysłu, wagę matematyki i informatyki, także we współczesnym świecie. Wizyta w tej instytucji była dla wszystkich ekscytującą rozrywką dla umysłu oraz wyjątkowym, odkrywczym i wartościowym doświadczeniem. Każdy miał okazję wziąć udział w kursie szyfrowania i łamania zakodowanych wiadomości, a także poznać najciekawsze metody stosowane od starożytności aż po XX wiek. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując łamigłówki, zagadki i szyfry o różnym stopniu trudności. Uczniowie mieli też możliwość poczuć się jak ich rodzice lub dziadkowie i pograć w gry na komputerach typu Commodore.

Tekst Elżbieta Wojtkowiak
Fot. Elżbieta Wojtkowiak, Maria Mazurowska

PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNO-LOGOPEDYCZNEGO
11 maja 2022
Redaktor

Na początku maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Gra logopedyczna dla małych i dużych”, który był adresowany do wszystkich chętnych uczniów.

Celem konkursu  było  upowszechnianie wiedzy logopedycznej, doskonalenie wymowy trudnych głosek, pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności. Konkurs odbył się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ogółem wpłynęło 15 prac. Członkowie komisji oceniali pomysł, kreatywność, poprawność językową, estetykę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie. Gratulujemy talentu oraz wspaniałych efektów Waszej pracy!!! Nagrody zostaną wręczone w piątek 13 maja br. podczas zakończenia Tygodnia Biblioteka.

Tekst i foto: M. Dubisz, M. Raś

ZEBRANIA Z RODZICAMI
9 maja 2022
Redaktor

W dniu 18.05.2022r. (środa) odbędą się stacjonarne zebrania z Rodzicami:

  • dla klas I-III o godz. 16.00
  • dla klas IV-VIII o godz. 17.00
Komunikat
9 maja 2022
Redaktor
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
9 maja 2022
Redaktor

Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji wczesnoszkolnej” w roku szkolnym 2021/2022 – sesja jesienna. W konkursie uczestniczyło 43 uczniów klas I, II i III naszej szkoły. Wszyscy rozwiązywali test o różnym stopniu trudności z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Udział w konkursie dał nam, nie tylko możliwość porównania poziomu wiedzy z rówieśnikami z terenu całej Polski, ale także znakomitą, intelektualną rozgrywkę.

Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, a pięcioro uczniów uzyskując bardzo wysokie wyniki i otrzymało tytuł laureata. Szkoła otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty. Najlepiej poradzili sobie i znaleźli się na liście laureatów następujący uczniowie z naszej szkoły:

Klasy pierwsze

Barbara Nabzdyk  z klasy Ib  – 17 miejsce w kraju i tytuł laureata

Lena Adamiak z klasy Ia – 23 miejsce w kraju i tytuł laureata

Klasy drugie

Tomasz Kaźmierczak z klasy 2a – 21 miejsce w kraju i tytuł laureata

Tomasz Grzegorski z klasy 2a – 24 miejsce w kraju i tytuł laureata

Klasy trzecie

Jakub Sobczyk z klasy 3b – 20 miejsce w kraju i tytuł laureata

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w konkursach.

Rekrutacja elektroniczna do szkół ponadpodstawowych
9 maja 2022
Redaktor

Prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w prezentacji TUTAJ

Rejestracji będzie można dokonać na lekcjach informatyki.