PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

W ramach projektu zorganizowano w naszej szkole działania:
– wystawa wierszy W. Szymborskiej przed biblioteką szkolną, celem zapoznania uczniów i nauczycieli z twórczością noblistki,
– prezentacje multimedialne o życiu i twórczości W. Szymborskiej,
– wystawa książek W. Szymborskiej i głośne czytanie wybranych wierszy podczas przerw w bibliotece szkolnej,
– szkolna akcja w formie konkursu Co się tutaj dzieje? Cała Jedynka tworzy lepieje!,
– poranek z poezją pt. Herbatka z Szymborską – celem było poznanie przez klasy czwarte ciekawostek z życia oraz wierszy noblistki,
– zajęcia z poezją noblistki pt. „Kot w pustym mieszkaniu” – celem było rozbudzanie wyobraźni i wdrażanie do poznawania poezji noblistki poprzez kreatywne zajęcia tworzenia ilustracji i plakatów do wiersza, które wykorzystano jako plansze do teatrzyku kamishibai,
– zorganizowanie w bibliotece szkolnej spotkania pt. Starcie: Królowa Nauk kontra Królowa Poezji – celem były obchody Dnia liczby Pi i recytacja lub czytanie wiersza W. Szymborskiej „Liczba Pi”.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w działania projektowe 😊

M. Raś, M. Dubisz


Współpraca z Fundacją Powszechnego Czytania

W ramach współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania otrzymaliśmy materiały do realizacji akcji #TataTeżCzyta oraz książki w języku ukraińskim i niemieckim. Dzięki temu powstał w bibliotece szkolnej zakątek z  książkami obcojęzycznymi.  

A teraz zapraszamy na Supermoc książek na wakacje!

Lato to czas wypoczynku i #CzasNaCzytanie! Statystyki wskazują, że poziom kompetencji czytelniczych dzieci, które w wakacje nie mają styczności z książką, znacznie się obniżył. We wrześniu czeka ich zatem trudny start, dlatego gorąco zachęcamy do czytania i rozmów wokół książek także w czasie wakacji, bo jak wiadomo #CzytanieRządzi

Monika Raś, Magdalena Dubisz


JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM – ogólnopolska akcja w naszej szkole

W środowy poranek 7 czerwca br. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM, której organizatorem jest wydawca miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Symbolem tego przedsięwzięcia jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki. Rekord ma motywować uczniów i uświadamiać wielki potencjał organizacyjny bibliotek. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania i sprawienie, by książka w szkole nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z przyjemnie i spokojnie spędzonym czasem.

Do wspólnego czytania w plenerze 🌳📚🎋🌳 wybraliśmy wiersze Juliana Tuwima 📚i Jana Brzechwy 📖 oraz książkę „Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania” Iwony Pietrzak-Płachty.

Dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji, która była podsumowaniem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. 🧒👩‍👧‍👧📚🌳📖🎋📚

Organizatorzy 🙂


OGÓLNOPOLSKIE AKCJE PROMUJĄCE CZYTELNICTWO “CZYTANIE NA POLANIE” i “TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM”

 1 czerwca br. rozpoczęliśmy XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom oraz wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji CZYTANIE NA POLANIE.Oba wydarzenia były realizowane pod patronatem Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.  Uczniowie klas czwartych przynieśli tego dnia koce i poduszki. Nasz plac zabaw zamienił się w przestrzeń czytelniczą. Spotkanie rozpoczęliśmy wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Kolejną pozycją była „Ciocia Jadzia w PRL-u” autorstwa Elizy Piotrowskiej.Dzieci również prezentowały swoje ulubione książki. Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy te, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. „Książka jest jak ogród” to hasło przewodnie OTCD, które zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem:„Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia organizatorów do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu.

Akcja odbyła się w ramach współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej, której inicjatorem była p. Katarzyna Paliga. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem honorowym Ogólnopolską Akcję „Czytanie na Polanie”.

Monika Raś, Magdalena Dubisz


Podziękowanie za udział w II Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa

Takie podziękowanie otrzymaliśmy za udział w II Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa od pani Iwony Pietrzak-Płachta z Wypożyczalni Skrzydeł – biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie.
Zasialiśmy całą Polskę! Od morza 🌊  po góry 🏔️ 😀

To było wielkie święto książki😀📚📚📖

Monika Raś


XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
pod hasłem “Moja Twoja Nasza Biblioteka!” – podsumowanie działań

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która rozpoczyna się corocznie 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania – i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych! Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa 🙂

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami… Był to czas twórczych poszukiwań, pomysłów, rozmów  i pokazania biblioteki w nieco innej odsłonie. Biblioteka to miejsce dla wszystkich i dla każdego z osobna. Akcja w naszej szkole odbyła się pod patronatem Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Podczas odwiedzin w bibliotece szkolnej każdy otrzymał zakładkę do książki z logo Fundacji. Uczniowie mogli czytać w samotności, w towarzystwie… wspólnie, głośno, a także w skupieniu, jak komu lepiej…

W piątek 12 maja br. uczniowie klas drugich wraz z opiekunami, gościli w Bibliotece Publicznej w Koźminie Wielkopolskim  gdzie odbyły się zajęcia „Droga do gwiazd- opowieść o M. Koperniku”. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące dorobku tego znanego astronoma i uzupełniły kartę pracy. Nie mogło zabraknąć elementu literackiego i wspólnego czytania książki “Dzieci pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w naszej szkole, podsumowaliśmy akcję sadzenia „Magicznych nasionek czytelnictwa”.
Oto oficjalne wyniki naszego szkolnego konkursu 🙂 Nagrody otrzymują: Lena Adamiak kl. 2a, Alex Nowaczyk kl. 5b, Bartek Mrzewka kl. 1a, Karina Płończak kl. 2b, z klasy 3b: Maja Żmuda, Agata Łapka, Kacper Witek, Krystyna Rzepczyńska, Aleksandra Maturska, Dawid Paterek, Julia Langner, Lena Gorzelanna, Bartosz Wesołowski.
„Niech wszystkie książki, pachną fantazją i wrażeniami” – powiedziała jedna z uczennic podczas sadzenia nasionka pomidora. Wyrósł nam: „Las czytelnictwa”, „Przygoda wyobraźni”, mini drzewko „Stefan”, „Nasionko wyobraźni”, „Kreatywność”, „Wiara”, „Szczęście”, „Fantazja”, „Smutek”, Marzenie”, Owies mądrości”, „Nadzieja”…

Codziennie doglądamy, podlewamy i pielęgnujemy, jak potrafimy najlepiej, nasze czytelnictwo!

DZIĘKUJĘ, wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w realizację akcji w naszej szkole.

Zapraszam do obejrzenia naszej fotorelacji z całego Tygodnia Bibliotek.

Tekst: Monika Raś
Zdjęcia: M. Raś, K. Ziętkiewicz


„Pnącza zmartwień” czyli jak zmienić negatywne myślenie na pozytywne?

W piątkowy poranek uczennice klas 4a i 4 b brały udział w zajęciach z teatrzykiem kamishibai, w oparciu o historię „Pnącza zmartwień”, autorstwa Roksany Wamke. Jest to opowieść o smutku w młodym wieku, o tym „jak przychodzi i rozgaszcza się w nas” oraz o tym jak można to uleczyć. Przedstawiona wizja depresji oczami młodej, utalentowanej artystki, w dużej mierze jest oparta na jej osobistych doświadczeniach. Opowieść ma charakter terapeutyczny,  przedstawia zmartwienia, które mają przytłaczający wpływ na człowieka. Ilustracje pokazują, że zainteresowania mogą oderwać jednostkę od nurtujących problemów. Jako podsumowanie naszych dyskusji i pomysłów powstały karty z pozytywnymi słowami wzmacniającymi, jakie można przekazać osobie, która nie zawsze sobie radzi z otaczającym światem i problemami. Dziewczynki poradziły sobie znakomicie!

Monika Raś


80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Akcja Żonkile

Pamiętamy. 💛 
#ŁączyNasPamięć  
#AkcjaŻonkile

19 kwietnia minęła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została w tym roku Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Na jej motywach powstała poruszająca animacja dla uczniów i uczennic – można ją obejrzeć na kanale YouTube. 

18 minut refleksji… dla 450 tysięcy Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia.😔

Źródło: polin.pl

Monika Raś


WYKLEJANKI A’LA SZYMBORSKA

Uczniowie klas 5-6 wykonali w ramach zajęć projektowych „Mistrzyni Szymborska” kolaże-wyklejanki. Poetka uwielbiała wysyłać swoim bliższym i dalszym znajomym kartki z  życzeniami z różnych okazji. Nie kupowała jednak gotowych pocztówek, a sama tworzyła zabawne wyklejanki. Z powycinanych gazetowych obrazków i fotografii zrodził się nowy pomysł. Z liter powstawały wyrazy, które Szymborska łączyła w dowcipne, czasem absurdalne treści.

Poniżej najciekawsze wyklejanki w wykonaniu naszych uczniów zaprezentowane na gazetce w holu szkoły.

Realizacja zajęć: Anna Kaj, Monika Raś


Podsumowanie akcji “Co się tutaj dzieje? Cała Jedynka tworzy lepieje”


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH ORAZ DZIEŃ ZIEMI

W niedzielę 23 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a już jutro Dzień Ziemi, dlatego postanowiliśmy połączyć te dwa święta i tak powstała I edycja SZKOLNEJ AKCJI SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA. Inspiracją do tego kreatywnego, niestandardowego podejścia do czytelnictwa jest @Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie, pod patronatem PBW im. KEN w Lublinie.

W piątek, 21 kwietnia br. akcja przyjęła formę warsztatów z klasą III b. Zaczęliśmy od zmagań metodą STACJI ZADANIOWYCH, z wykorzystaniem interaktywnych ćwiczeń dotyczących książek. Wszyscy poradzili sobie znakomicie, działając razem w grupie!

Uczniowie sadzili nasionka, cebulki i wymyślali co z nich wyrośnie. Skoro są nasionkami czytelnictwa to będzie to Fantazja, Wyobraźnia, Gilbert, Fasolka, Mądrość, Kreatywność, Szczęście, Mandragora, Magia i Flora, Niespodzianka, Smutek, Zadowolenie, Ciekawość, Wiara, Radość… czyli wszystko co daje nam czytanie książek 🙂

Jeszcze do poniedziałku 24 kwietnia czekamy na kolejne nasionka i doniczki, które będą zdobiły nasze szkolne korytarze, a potem dzieci mogą zabrać je do domu.

Realizacja: Monika Raś


„MAGICZNE NASIONKO” na Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłasza I edycję szkolnej akcji „Magiczne nasionko”.🌱

„Gdy zasiejesz nasionko czytelnictwa co z niego wyrośnie? 🤔
Mądrość? Ciekawość? Wyobraźnia? Fantazja? Ciekawość świata? Emocje?

No właśnie! Uruchom swoją wyobraźnię i zasadź magiczne nasionko. Nazwij to, co z niego wyrośnie. Podpisz.
‼️ Ale wcześniej przygotuj dla niego książkowo – literacką doniczkę. Może być ozdobiona literami, fragmentami tekstu, postaciami z książek, albo nawiązywać do tego co zasialiście w środku.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasy I-III
Klasy IV- VIII

Na Wasze prace czekamy do 24 kwietnia 2023 r. Siejcie magiczne nasionka.  🫘🫶Będziemy obserwować jak rosną. 🌱🌳☘️🌿Akcja realizowana we współpracy z Wypożyczalnią Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie

Patronat nad akcją objęła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie


BEZPŁATNE MATERIAŁY PROMOCYJNE KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” 

Dziękujemy za BEZPŁATNE MATERIAŁY PROMOCYJNE KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” 2023!!!👉 Otrzymaliśmy kalendarzyki CPCD, zakładki do książek i broszury z tytułami ze Złotej Listy adresowanymi do młodszych dzieci!

#CalaPolskaCzytaDzieciom

Monika Raś


JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE! 2 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia obchodziliśmy #MiędzynarodowyDzieńKsiążkiDlaDzieci. Przypominamy o patronie tego święta, którym jest Hans Christian Andersen, urodzony 218 lat temu w duńskim Odense. Jest autorem jednych z najpiękniejszych bajek, które uwielbiają zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy na całym świecie.

Za wiosenną radość Calineczki, za mroźny uśmiech Królowej Śniegu… Za łzy wzruszenia i niedowierzania, ronione nad losem Dziewczynki z zapałkami… Za inspirujące przygody dzielnego Żołnierza z „Krzesiwa” czy za przemianę Brzydkiego Kaczątka… Za miękkość „na ziarnku grochu”, za zapach kwiatów Bzowej Babuleńki… Za te wszystkie baśnie – Panie Andersenie, DZIĘKUJEMY! 🙂

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Gospodarzem MDKD w 2023 roku jest Grecka Sekcja IBBY.

Oficjalny plakat International Chldren’s Book Day
Plakat zaprojektowała Photini Stephanidi.

Przesłanie dla dzieci napisał Vagelis Iliopoulos, poniżej tł. Katarzyna Ryrych.

Jestem książką, przeczytaj mnie

Jestem książką.
Ty także jesteś książką.
Wszyscy jesteśmy książkami.
Historia, którą opowiadam to moja dusza.
Każda książka opowiada historię.
Może wyglądać inaczej – duża, mała,
kolorowa, czarno-biała,
kilku- lub wielostronicowa.
Opowiadamy o rzeczach podobnych albo różnych,
na tym polega nasze piękno.
Gdyby wszystkie książki były takie same, byłoby nudno.
Każda z nas jest wyjątkowa.
Każdą z nas należy szanować.
Czytać bez uprzedzeń.
Dać specjalne miejsce w bibliotece.
Możesz wyrażać na mój temat swoje zdanie.
Możesz podważać to, co mówię albo
komentować moje myśli.
Możesz postawić mnie na półkę
albo zabrać w daleką podróż.
Nie proś, aby mnie niszczono
i nikomu na to nie pozwalaj.
A jeśli książka z innej półki zmieni miejsce,
bo ktoś lub coś tak zadecydowało,
postaw ją obok siebie.
Spróbuj poczuć to, co czuje.
Zrozum ją.
Chroń ją.
Jutro i Ty możesz znaleźć się w podobnej sytuacji.
Ponieważ także jesteś Książką.
Wszyscy jesteśmy Książkami.
Powiedzmy to tak głośno, aby słyszeli nas wszyscy.
JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE.

Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska-Danek.

Czytajmy książki dzieciom codziennie, bo czytanie daje moc!


LEPIEJE


OD PISANIA DO WYDANIA, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ KSIĄŻKI?

W środę 15 marca br. klasy IV b i VII a miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. Marcinem Ziętkiewiczem, który na co dzień pracuje w naszej szkole jako nauczyciel języka polskiego. Pan Ziętkiewicz jest autorem książek „Druh Bolek. Opowieść biograficzna” oraz „Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej”. Inspiracją dla twórczości p. Marcina są przede wszystkim zdjęcia kolekcjonowane przez jego rodzinę, a także opowieści jego krewnych. Dzięki zebranym anegdotom, a także spisanym historiom, mógł przekazać odbiorcom wiele istotnych faktów z życia osób, którym przyszło egzystować w czasach transformacji politycznych, a także przemian kulturowych i obyczajowych.

 Podczas spotkania p. Marcin z niesamowitą łatwością nawiązał kontakt z uczniami. Opowiadał o swojej pracy nad poszczególnymi książkami. Młodzież zadawała autorowi wiele pytań na temat jego pracy pisarskiej, dzięki czemu poznali specyfikę pracy od pisania do wydania danej pozycji.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze,  a p. Ziętkiewicz zachęcił młodzież do lektury książek, których jeszcze nie znają.

Tekst: Monika Raś

„HERBATKA Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ” – zajęcia projektowe

Światowy Dzień Poezji tuż tuż, dlatego w minioną środę biblioteka szkolna zamieniła się chwilowo w kawiarenkę, gdzie odbyło się spotkanie „Herbatka z Wisławą Szymborską”.
Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek i zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawcą p. Hanną Głuszek uczestniczyli w zajęciach projektowych, poświęconych życiu i twórczości autorki. Na zajęciach wykorzystano ciekawostki z Jej życia, co niewątpliwie wpłynęło na atrakcyjność zajęć oraz zainteresowanie i zaangażowanie uczniów. Wiersze noblistki czytali uczniowie: Iga Wielebska, Natasza Błażejczyk, Anna Naglak, Antonina Jagodzińska, Amelia Szymczak, Natalia Podlarz, Zofia Brenk, Zofia Maślińska, Aleksandra Skupniewicz i Rozalia Podziemek. Podczas zajęć wykorzystano podkład muzyczny: Edvard Grieg „Morning Mood” (Poranek). Już dziś wiemy, że to nie ostatnie takie spotkanie z poezją w bibliotece szkolnej 🙂

Realizacja projektu: Monika Raś, Magdalena Dubisz
Zdjęcia: Magdalena Dubisz


ŚWIĘTO KRÓLOWEJ NAUK KONTRA KRÓLOWA POEZJI

14 marca br. miało miejsce „starcie” –  królowa nauk kontra królowa poezji 😊 Chętni uczniowie z klas 5 i 6 spotkali się w bibliotece szkolnej, gdzie recytowali lub czytali wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi”. Spotkanie odbyło się jako akcja w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”.

Wiersz Wisławy Szymborskiej opowiada nie tylko o liczbie π, ale także o nieskończoności, która jest podstawowym pojęciem w matematyce! Ta zwięzłość wypowiedzi jak i pewna filozofia są charakterystyczne tak dla poezji Wisławy Szymborskiej, jak i dla matematyki. Obie również wymagają skupienia w czytaniu i bardzo wielu przemyśleń. Przy okazji można stwierdzić, iż matematyka jest pewnym rodzajem poezji myślenia…

Nasi uczniowie wykazali się dużą odwagą, bo wiersz nie należy do prostych 😊 Bezkonkurencyjnie były: Iga Jarus z klasy 5 b, która recytowała wiersz z pamięci, oraz uczennice z klasy 6 b – Zuzanna Naskręt i Daria Kołaczkowska, które przedstawiły wiersz w formie dialogu. Równie doskonały przekaz zaprezentowali: Kamil Kląskała z kl. 5 b, Kamila Zelijaś z kl. 6 b i Żaneta Talaga z kl. 5 a.

Gratulujemy!
Organizatorzy


CO TO SIĘ DZIEJE? CAŁA JEDYNKA TWORZY LEPIEJE! – zajęcia w ramach projektu „Mistrzyni Szymborska”

Mamy już pierwsze lepieje, które tworzyli uczniowie klas drugich i trzecich 🙂

Lepiej to krótki, bo dwuwersowy wierszyk o żartobliwej treści, którego pierwszy wers rozpoczyna się od słowa LEPIEJ, a drugi od NIŻ. Mistrzynią i pomysłodawcą tej formy jest patronka roku 2023 – Wisława Szymborska.

Spróbowaliśmy pobawić się słowem i stworzyć własne lepieje. Na zajęciach projektowych tworzyliśmy zabawne rymowanki w formie wyklejanek. Było przy tym mnóstwo kreatywnej pracy, a efekt zadziwiający! Wkrótce pokażemy kolejne „dzieła” naszych uczniów.

Realizacja zajęć: Magdalena Dubisz


KOLEJNE ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

W środę 8 marca br., podczas zajęć projektowych „Mistrzyni Szymborska”, uczniowie klasy IV a poznali fakty oraz ciekawostki z życia Wisławy Szymborskiej. W kolejnej części spotkania omawialiśmy wiersz poetki pt. „Kot w pustym mieszkaniu”, który uświadamia czytelnika, że nie tylko człowiek jest w stanie doświadczać uczuć wyższych a śmierć jest nieodłączną częścią naszego życia. Bohaterem wiersza jest kot, który stracił właściciela. Widzimy sposób myślenia „obrażonego” zwierzęcia. Ta personifikacja pokazuje, iż kot ma ludzkie uczucia i nie jest świadomy sytuacji, w jakiej znalazł się jego właściciel. Na zakończenie zajęć uczniowie stworzyli w grupach plakaty do treści wiersza, które będą wykorzystane do pracy z teatrzykiem kamishibai.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto 🙂

Realizacja: Monika Raś


SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ WISŁAWY SZYMBORSKIEJ NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. V B

W środowy poranek 8 marca br. uczniowie klasy 5 b podjęli się zadania zaprezentowania sylwetki i twórczości W. Szymborskiej. Celem zajęć było segregowanie informacji i doskonalenie techniki samodzielnego wypowiadania się, jak również korzystnia z różnych źródeł informacji takich jak: Internet, gazety, albumy. Uczniowie prezentowali na forum  materiały,  jakie znaleźli na temat Wisławy Szymborskiej. Pokazali wycinki z gazet, wydrukowane informacje znalezione w Internecie, fotografie, książki o Szymborskiej oraz tomiki z wierszami poetki. Podczas zajęć zaprezentowano kilka wierszy W. Szymborskiej. Na zakończenie zajęć uczniowie opowiadali, czego dowiedzieli się o poetce, co ich zainteresowało w przeczytanych artykułach, życiorysach.

Realizacja zajęć: A. Praczyk, M. Raś

Natalia Kasprzak, Iga Jarus, Zosia Grzegorska w wykonaniu piosenki Sanah „Nic dwa razy” do słów wiersza Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem.


Zapraszamy do biblioteki!

Monika Raś
Nauczyciel bibliotekarz


ZAJĘCIA PROJEKTOWE “MISTRZYNI SZYMBORSKA”

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy działania związane z realizacją projektu “Mistrzyni Szymborska”. W bibliotece szkolnej powstała wystawa książek o życiu W. Szymborskiej oraz tomików poezji Poetki. Podczas zajęć projektowych uczniowie klasy IV b poznali wiersz  pt. „Kot w pustym mieszkaniu”. Jest to utwór wart poznania, ponieważ uświadamia czytelnika, że nie tylko człowiek jest w stanie doświadczać uczuć wyższych. Bohaterem wiersza jest kot, który stracił właściciela. Widzimy sposób myślenia „obrażonego” zwierzęcia. Ta personifikacja ma uzmysłowić odbiorcy fakt, iż kot ma ludzkie uczucia i nie jest świadomy sytuacji, w jakiej znalazł czy znalazła się jego pan/pani. Kot nie zna pojęcia śmierci, rozpieszczony… i przyzwyczajony do specjalnego traktowania zastanawia się, co się stało? Nie wie, co może robić sam w pustym mieszkaniu? Niby to to samo mieszkanie, ale niektóre przedmioty były tam przesunięte, przestawione i wieczorami nie świeci się już lampa itp. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy do wiersza w dowolnej formie – ilustracji, komiksu, obrazu. Wszyscy wykazali się doskonałą wrażliwością i wyczuciem 🙂 Na zakończenie zajęć wspólnie zaśpiewaliśmy najpopularniejszy wśród młodych słuchaczy utwór Sanah pochodzący z projektu artystki, w którym przybliża ona swoje ulubione wiersze. Piosenka zawiera słowa znanego wiersza W. Szymborskiej „Nic dwa razy”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto 🙂

 Monika Raś


Udział w akcji „Książka chroni” Fundacji Powszechnego Czytania

W środowy poranek, 1 marca 2023 r. dotarło do naszej szkoły ponad 60 książek 😊 w ramach uczestnictwa w akcji „Książka chroni” Fundacji Powszechnego Czytania. Otrzymaliśmy „górę” książek dla dzieci młodzieży w języku ukraińskim, ukraińsko-polskim oraz angielskim. Całość dostarczyło nam wydawnictwo Nowa Era. Książki w języku angielskim przekazała organizacja International Book Project, książki w języku ukraińskim są darem wydawców z Ukrainy. Książka cegiełka powstała dzięki zaangażowaniu polskich pisarzy i ilustratorów. Teraz wszystkie pozycje czekają na opracowanie, by jak najszybciej były dostępne dla naszych uczniów!

Dziękujemy bardzo Fundacji Powszechnego Czytania za każdy egzemplarz oraz wspieranie nie tylko szkół i bibliotek, ale przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Zapraszamy wkrótce do wypożyczania nowych książek 😊

Monika Raś, Magdalena Dubisz


ROK WISŁAWY SZYMBORSKIEJ – projekt MISTRZYNI SZYMBORSKA

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Stosowna uchwała została przyjęta 16 listopada 2022 r. podczas  posiedzenia izby.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować  100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.  Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Plakat jest objęty prawem autorskim, został zamieszczony na stronie szkoły za zgodą Fundacji Wisławy Szymborskiej

Projekt plakatu powstał dzięki rekomendacji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii – autorem koncepcji graficznej jest Piotr Depta-Kleśta, finalista 13. edycji konkursu APH. Praca powstała na bazie fotografii Wisławy Szymborskiej wykonanej przez Michała Rusinka.

Informacje o wydarzeniach organizowanych przez Fundację i pod jej patronatem można znaleźć tutaj:

·        www: https://www.szymborska.org.pl/

·        Instagram: https://www.instagram.com/wislawa_szymborska/

·        LinkedIn: https://www.linkedin.com/…/fundacja-wislawy-szymborskiej/

·        Facebook: https://www.facebook.com/Wislawa.Szymborska

Nasza szkoła realizuje ogólnopolski projekt “Mistrzyni Szymborska”. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w działania 🙂

Realizacja: Monika Raś, Magdalena Dubisz


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

“Powiada się, że w mowie niektórych ludzi słychać nawet błędy ortograficzne”.
Jerzy Bralczyk

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego. Świętowanie ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. To bardzo ważna data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową. A czym lepiej uczcić naszą polszczyznę niż… jej upartym ćwiczeniem? 🙂 Ambasadorka Polszczyzny, poetka Małgorzata Strzałkowska, jest autorką wielu doskonałych książek o naszym języku. Ponad 25 lat temu na językach wszystkich były jej debiutanckie „Wierszyki łamiące języki”. A dziś? Łamiemy je nadal!

„Królik w futrze tkwi w makutrze
i po troszku trzy krzty mchu trze,
a LOGOPEDYCZNE PRZTYCZKI
ćwiczą język i policzki”.

Po języku nas poznają! Więc ćwiczmy, bawiąc się setnie przy czytaniu – koniecznie na głos! prztyczka za przytyczkiem. Choćby takiego maleńkiego: „Jeśli chcesz, szczotkę bierz I na jeża jeża czesz!”. Hmm Za proste? To może „Dzierzby w wierzbie”?

„– Wiesz, że w wierzbach drzemią dzierzby?
– Skądże! Dzierzby w wierzbach? Gdzieżby!
No, a gdzież by ciżbie dzierzb
Lepiej drzemać niż wśród wierzb?”

Byłoby z tego niezłe dyktando! „Dyktando” też jest w „Logopedycznych prztyczkach”! A miłośnicy Adama Wajraka znajdą „Wiersz przyrodnika” – i Jego portret autorstwa Piotra Rychela, który tę książkę cudnie zilustrował.

W tym dniu, dla wszystkich chętnych uczniów odwiedzających bibliotekę, było zadnie ortograficzne – wyszukiwanie tytułów książek na półkach z „ż”, „rz”, „ó”, u itd.

Zapraszamy do rozwiązania: QUIZ: Jak dobrze znasz klasyki polskiej literatury?

“Kultura językowa zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdy ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się także nad tym, jak mówią, gdy zaczynają sprawdzać nieświadome poczucie językowe”.

Jerzy Bralczyk

Realizacja: Monika Raś, Magdalena Dubisz

Źródło:
Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom https://calapolskaczytadzieciom.pl/
https://paniezbiblioteki.blogspot.com/https://ksiazkoweinspiracjepbw.blogspot.com/


UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. W środowy poranek, 25 stycznia br., pierwszoklasiści wykazali się doskonałą znajomością i sprawnie odgadywali wszystkie zagadki związane z literaturą dziecięcą, prośbami książek i czytelnictwem. Spotkaniu towarzyszyła grupa uczniów klasy 4a, ze Szklonego Kółka Teatralnego, którzy wprowadzili pierwszoklasistów w bajkowy świat książek podczas krótkiego przedstawienia. Po uroczystym przyrzeczeniu pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali pamiątkowy dyplom oraz kolorowe zakładki do książek. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników 😊

Przygotowanie: Monika Raś
Zdjęcia: Magdalena Dubisz


GRUDZIEŃ w BIBLIOTECE SZKOLNEJ

PODSUMOWANIE: ŚWIATECZNY KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI i BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY

W dniach 1 – 16 grudnia br. w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz Taniej Książki. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa. Podczas kiermaszu cała społeczność szkolna miała możliwość zakupienia, w bardzo atrakcyjnych cenach, interesujących ich nowości czytelniczych. Ponadto z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia każdy mógł sprawić prezent w postaci książki zarówno sobie, jak i komuś bliskiemu. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaci swój księgozbiór o kilkanaście nowych lektur, które otrzymamy w ramach rabatu od Księgarni Tuliszków. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli czynny udział
w kiermaszu książki!

Kolejnym działaniem był BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY.
1 grudnia chętni uczniowie z klas II-III otrzymali wydrukowane zadania i realizowali je we własnym zakresie. Zabawa miała na celu przyciągnięcie uczniów do biblioteki i przekonanie, że to dla nich przyjazne miejsce. Celowo przygotowano mało wymagające zadania. Rolą zabawy jest przyjemne wprowadzenie w atmosferę świąt i przekazanie wartości edukacyjnych. Wśród nich są kompetencje informacyjne np. wyszukiwanie informacji na dany temat i czytelnicze – czyli po prostu czytanie książek. Poznawanie tradycji świątecznych i historii swojej rodziny pozwala na przekazywanie pozytywnych wartości, takich jak pomoc osobom starszym, słabszym, potrzebującym naszego wsparcia. Biblioteczny Kalendarz Adwentowy okazał się prostą i skuteczną formą promocji biblioteki w szkole. Na zakończenie akcji wręczono uczniom upominki w postaci kolorowanek świątecznych.

WESOŁYCH ŚWIĄT!


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ


Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

17 listopada br., podczas czwartkowych zajęć na świetlicy szkolnej, uczniowie klas I-III zapoznali się z książkami-pomagajkami. Spotkanie było okazją do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii pod hasłem ,,Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” – przypadającego 14 listopada.

Jest to święto, w którym zwracamy uwagę na istotną rolę biblioterapii w modelowaniu dobrego i pozytywnego życia. Literatura terapeutyczna ma wpływ na nasz poziom wiedzy dotyczący uczuć i odczuć, na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych. Ważnym zadaniem biblioterapii jest czerpanie siły i mocy z tekstów literackich. Tegoroczne hasło podkreślało pozytywne oddziaływanie literatury na nasz dobrostan psychiczny. Częścią biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia – czytanie odpowiednich bajek terapeutycznych.

Uczniowie wysłuchali opowiadania ze zbioru „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke, na temat poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Każdy strach czy niepewność można pokonać, tylko trzeba wiedzieć jak. Bajki terapeutyczne pokazują sposoby radzenia w różnych sytuacjach. Przedstawiają także pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie. Spotkanie zakończyła zabawa słowna – „Jestem dobry w…”.

Niech moc siły czytania działa  i otula nas jak ciepły szal – nie tylko w sytuacjach kryzysowych!

Realizacja: M. Raś
Zdjęcia: P. Janicka


Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie pod hasłem: „Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY”:

  • z klas I-III na wykonanie twórczego i ciekawego zdjęcia z książką,
  • z klas IV-VIII na wykonanie twórczego i zaskakującego zdjęcia z okładką książki metodą sleeveface.

Celem akcji byłapromocja czytelnictwa i książki w niekonwencjonalny sposób, rozwijanie wyobraźni uczniów orazupowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki.

Zobaczcie efekty pracy naszych uczniów! Poniżej zamieszczamy najlepsze i najciekawsze fotografie 🙂

Organizatorzy



NOC BIBLIOTEK 2022 już za nami…

W sobotni wieczór 1 października br. chętni uczniowie naszej „Jedynki” spotkali się w koźmińskiej Bibliotece Publicznej.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania, promująca  lokalne biblioteki jako najbliższe miejsce spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjające integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej zainicjowało akcję i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów: Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

VIII wydanie Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek odbyło się pod optymistycznym hasłem „To się musi powieść”. Dla młodych czytelników przygotowano mnóstwo atrakcji. Jedną z nich były „Biblioteczne łowy”, gdzie uczniowie losowali i wyszukiwali ukryte elementy. Następnie dzieci poznały teatrzyk kamishibai, o którym opowiedziała i przedstawiła pani Monika Raś. CZYM JEST KAMISHIBAI? – to magiczny drewniany teatrzyk. KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI czyli Papierowy Teatr – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki.

Po wysłuchaniu ekologicznej bajki pt. „Bajka o Wiśle” uczestnicy rysowali i zaprezentowali wymyślone przez siebie zakończenie. Następnie, po zjedzonej kolacji, dzieci wykazały się ogromną sprawnością, biorąc udział
w „Eko Olimpiadzie Sportowej”. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach np. wyścigu w kartonowych pudełkach, rzucaniu plastikowymi zakrętkami do słoików, slalomie z kijkami i kulkami. Wszyscy okazali się zwycięzcami – odbierając eko-medale!

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominek i pamiątkową zakładkę do książki.😊

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Tekst: M. Raś
Foto: K. Ziętkiewicz, K. Mączka, M. Raś


SPRAWOZDANIE Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0


KLASY I-VIII

Szkolny Projekt Biblioteczny „Zaczytana Jedynka” – Ranking czytelnictwa: najlepiej czytająca klasa tytuł „Pożeraczy książek” oraz konkurs „Mistrz czytelnictwa”.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w konkursach i akcjach czytelniczych. Wspólne czytanie książek było szansą do zaangażowania się dzieci i młodzieży w działania na rzecz innych. Zajęcia zakładały wspólne głośne czytanie, zajęcia integrujące i pogłębiające przeczytane treści oraz wykonanie pracy plastycznej. To wszystko pomogło uczniom w lepszym zrozumieniu poruszanej tematyki literatury. W każdym miesiącu podejmowane były różnorodne działania wg opracowanego harmonogramu. Przez cały okres trwania projektu miał miejsce „Ranking czytelnictwa” z podziałem na klasy 1-3 oraz 4-8. Klasy: II b (z klas I-III) oraz V b (z klas IV-VIII) otrzymały na koniec roku szkolnego tytuł: „Pogromcy książek”.


Pożeracze książek – podsumowanie projektu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 

Tytuł “POŻERACZA KSIĄŻEK” otrzymały klasy II b (w kategorii kl. I-III) oraz klasa V B (w kategorii kl. IV-VIII). Uczniowie otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy!!!



KARTKA DLA BIBLIOTEKI


KWIETNIOWE ŚWIĘTA KSIĄŻEK

Kwiecień świętowaliśmy w książkowym klimacie. Obchodziliśmy Światowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obecnie są to dni celebrowane na całym świecie. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu. Podczas przerw w bibliotece szkolnej czytaliśmy ulubione książki oraz powstało „drzewko czytelnicze”.


DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary”. Kolorowe skarpety, koniecznie dwie albo nawet trzy różne J to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów.

Data 21.03 jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu, bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

W tym roku w naszej szkole nie mogło zabraknąć akcji czytelniczej do której się  przyłączyły klasy II i III i czytaliśmy książki „Niesamowite przygody dziecięciu skarpetek” , oraz „Mam na imię Inna”. Wspierając osoby z zespołem Downa  tym dniu mieliśmy ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w ogólnopolskiej akcji!


Wyniki szkolnego konkursu na wizerunek KOTA CUKIERKA

Z okazji obchodów Światowego Dnia Kota zorganizowano w naszej szkole konkurs na wizerunek KOTA CUKIERKA, którego uczniowie najmłodszych klas znają doskonale z książek oraz spotkania autorskiego z Waldemarem Cichoniem. 

Do organizatorów wpłynęło 69 prac. Dziękujemy za tak liczny udział i za wszystkie prace – są cudowne! Wybór był baaardzo ciężki 🙂

Nagrodzone prace zostaną przesłane do autora serii książek „Cukierku, ty łobuzie!” jako forma podziękowania za spotkanie autorskie.

Gratulujemy zwycięzcom!

                                                                                            Organizatorzy


ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA


WALENTYNKI W BIBLIOTECE

W dniach 14-16 lutego przy okazji wypożyczeń w bibliotece szkolnej, na wszystkich uczniów czekały niespodzianki – zakładki do książek do samodzielnej dekoracji oraz kalendarze czytelnika. Można było również wykonać pamiątkowe zdjęcie w walentynkowej fotobudce 😊 Podczas przerw czytano fragmenty książek o miłości i przyjaźni…

Poniżej relacja z tego święta 😊

Realizacja: Monika Raś, Ewelina Ostach


NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Zapraszamy nowości do biblioteki szkolnej! Przyjdź – usiądź – poczytaj! Biblioteka wzbogaciła się o mnóstwo pozycji książkowych, bo aż ponad 250 egzemplarzy totalnie nowych i wartościowych książek dla młodszych o starszych czytelników! Spis zakupionych książek jest dostępny w zakładce NPRC! Ponadto ze środków przekazanych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono wygodne pufy, fotel, siedziska i stoliki dzięki czemu stworzono przytulny kącik czytelniczy 😉 
Zapraszam do odwiedzin! 

Monika Raś
nauczyciel bibliotekarz


Spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem

W piątkowy poranek 4 lutego 2022 r. uczniowie klas 1-3, wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panem Waldemarem Cichoniem. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną spotkanie odbyło się w formie online, na platformie Teams. Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem była promocja wartościowej literatury wśród najmłodszych.

Autor książek dla dzieci opowiedział o swojej pasji do pisania, czym się inspiruje tworząc opowiadania, zachęcał do twórczości literackiej i czytania książek. Pan Cichoń z głośny przeczytał jedno z opowiadań o kocie Cukierku. Jedną z niespodzianek, którą autor przygotował dla uczniów było pokazanie głównego bohatera książek – Cukierka 😊 Nie zabrakło też drugiej bohaterki opowiadań – kotki Tradycji, która również na chwilę pojawiła się na ekranie 😊 Na zakończenie spotkania autor odpowiedział na wszystkie pytania przesłane wcześniej przez uczniów i nauczycieli m.in. dlaczego kot nazywa się Cukierek, kiedy napisał pierwszą książkę czy skąd czerpie inspiracje do tworzenia opowiadań itp. Chętni uczniowie mogli zakupić wybraną przez siebie książkę wraz z autografem i imienną dedykacją. Dodatkowo, dzięki uprzejmości autora biblioteka szkolna otrzymała kilka pozycji o przygodach Kota Cukierka oraz o psie Riko. Zachęcamy do przeczytania wszystkich książek o przygodach tego psotnego, aczkolwiek słodkiego kotka oraz niesamowicie mądrego psa!

Informacje o autorze

Waldemar Cichoń jest autorem 18 książek dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. „Cukierku, Ty łobuzie” – historia małego, niesfornego kotka, który trafia do pewnej rodziny i wywraca jej życie do góry nogami zdążyła już podbić serca najmłodszych czytelników. Książka doczekała się już 27 wydań, w tym w języku angielskim, zyskała status jednej z najczęściej kupowanych pozycji literatury dziecięcej w Polsce (ponad 500 tys. sprzedanych egzemplarzy!), trafiła na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III) i zapoczątkowała liczącą 10 części serię przygodami najbardziej niezwykłego czworonoga na świecie. Od 2015 roku do chwili obecnej Waldemar Cichoń oraz Wydawnictwo Żwakowskie, którego jest współwłaścicielem, zorganizowali kilka tysięcy bezpłatnych spotkań autorskich w szkołach podstawowych, w których wzięło udział kilkaset tysięcy uczniów, a których celem była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Spotkania takie zorganizowano również dla uczniów szkół polskich działających poza granicami Rzeczpospolitej – m.in. przy Ambasadzie RP w Londynie oraz Ambasadzie RP w Nikozji na Cyprze (szkoły w Nikozji i Paralimni). W czasie pandemii koronowirusa wydarzenia te, z oczywistych względów, zostały przeniesione do świata wirtualnego.



PROJEKT EDUKACYJNY

„GRUDNIOWE PORANKI Z KSIĄŻKĄ”
REALIZOWANY W RAMACH
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
PT. „GRUDNIOWE PORANKI Z KSIĄŻKĄ”

Od 1 do 17 grudnia br. trwał  projekt edukacyjny w klasie II b, z wykorzystaniem literatury zakupionej w ramach NPRC, mający na celu popularyzację oraz  kształtowanie zainteresowań czytelniczych dzieci.
W każdy poranek spotykaliśmy się o godz. 9.00, aby poznać perypetie Stiga – bohatera książki „Prezent dla Cebulki”. Codziennie, po przeczytaniu kolejnych rozdziałów, uczniowie wypełniali czytelniczy kalendarz adwentowy.

,,Prezent dla Cebulki” to ciepła i piękna historia, która ma miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W czasie, kiedy szczególnie wierzy się w wyjątkowe sploty losu. Książka ta uczy młodych czytelników wrażliwości, tolerancji i otwartości na krzywdę innych osób. Mówi się w niej o tym czym jest egoizm, smutek, przyjaźń oraz zazdrość. Odwołuje się do najgłębiej skrywanych emocji, opowieść ta wzrusza i zachwyca jednocześnie.


Spotkanie autorskie on-line z Waldemarem Cichoniem w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0



OGÓLNOPOLSKA AKCJA „PRZEPISUJEMY TOLKIENA”

Z okazji 130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena, która przypada 3 stycznia 2022 r., Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, zainicjowała ogólnopolską akcję „Przepisujemy Tolkiena”. Akcja początkowo ukazała się pod nazwą „Przepisujemy Hobbita” i zakładała ręczne przepisanie jednej, tytułowej powieści (dowolnym krojem i narzędziem).
Z uwagi na ogromne zainteresowanie i dużą liczbę zgłoszeń, rozszerzono ją o „Władcę Pierścieni” i „Silimarillion”. Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji. Uczennica klasy VIII a Maja Talaga przepisała fragment książki Tolkiena. Sami zobaczcie efekty jej wspaniałej pracy! 😊

Zapraszam do przeczytania artykułu: Władca Pierścieni wypadkiem przy pracy, czyli kilka słów o sukcesie Tolkiena TUTAJ


Mikołajki z biblioteką szkolną


II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej Akcji

PRZERWA NA CZYTANIE

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W czwartek 4 listopada br. uczniowie i nauczyciele naszej Jedynki wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” połączonej z obchodami Dnia Postaci z Bajek. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.

W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki, a zapominalscy wypożyczyli je w bibliotece szkolnej. Podczas przerw czytaliśmy zarówno samodzielnie jak i w grupie. Najmłodszym uczniom z klas 1-3 książki czytała Królewna Śnieżka i Krasnoludki 🙂 Sale lekcyjne, korytarze i inne pomieszczenia stały się czytelniami. Oczywiście uczniów nie mogło zabraknąć również w bibliotece, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie bibliotecznego konkursu na imię dla maskotki 🙂 Zwycięzcą została Natalia Kasprzak z klasy 4 b, która wymyśliła imię BIBLUŚ. W tym dniu podczas przerw ogółem czytało 157 uczniów i nauczycieli.

Celem akcji była: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest przyjemne i ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu 🙂

Zobaczcie relację foto z tego dnia.

Realizacja: M. Raś, E. Ostach, M. Dubisz


Kiermasz książek


Lekcje o patronie szkoły

W dniach od 20-22 października br. uczniowie klas I-III odwiedzili Szkolną Izbę Pamięci. Pani bibliotekarka Monika Raś przybliżyła wszystkim historię szkoły, opowiedziała o strajkujących dzieciach sprzed 115 lat. Uczniowie poznali imiona i nazwiska strajkujących, ich historię oraz obejrzały zdjęcia
i ciekawe eksponaty z dawnych lat. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali wykreślankę związaną z patronem szkoły, a klasy III krzyżówkę interaktywną.


Zapisy do biblioteki publicznej


Konkurs literacko-plastyczny


Pudełko książkowych życzeń


Konkursy czytelnicze

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach czytelniczych organizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).

Szczegóły na poniższych plakatach.
Zapraszamy do udziału 😊


LECIMY Z KOLEJNYM WYZWANIEM #10!

Wyzwanie #10 jest związane z szeroko rozumianymi przedmiotami użytkowymi, może do nich należeć np. telefon, torebka, komputer, szczotka do włosów itp.

Do czytania proponuję różnorodne książki (zob. listę poniżej) i wszystkim z pewnością znane wiersze jak np. „Okulary” Juliana Tuwima czy wiersze Jana Brzechwy.

DLA DZIECI:

  • Zęboszczotki, Pittau & Gervais
  • Rózia Rewelka inżynierka, Andrea Beaty
  • Nie było telefonów?, Jan Wróbel
  • Plastusiowy pamiętnik, Maria Kownacka
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Justyna Bednarek
  • Ale komputery. Megabajtowe historie cyfrowe, Michał Leśniewski
  • Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka

DLA MŁODZIEŻY:

  • Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów, Ewa Solarz
  • Jej wysokość torebka, Joanna Bojańczyk
  • Pionierzy. Poczet niesamowicie pracowitych Polaków, Marta Dzienkiewicz
  • Harry Potter, J.K. Rowling

Na prace czekamy do 31 października br.

Zdjęcie prześlij na adres: biblioteka_sp1@o2.pl

W mailu NAPISZ:

  • tytuł swojej pracy;
  • swoje imię, wiek i miejscowość,
  • co zbudowałeś/aś oraz wskaż jaka literacka historia Cię zainspirowała (podaj autora i tytuł książki, wiersza).

POWODZENIA!


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W środowy poranek, 29 września br. uczniowie klas I odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Koźminie Wielkopolskim, aby wspólnie świętować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 20021 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki,  a patronem wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę dla dzieci i młodzieży. Głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ponieważ czytanie na głos pobudza wyobraźnię i  wzbogaca słownictwo.

Nasza szkoła w tym dniu przyłączyła się również do  Ogólnopolskiej Akcji czytelniczej „Czytamy z sercem”. W tym dniu zwróciliśmy uwagę na poszerzanie wiedzy na temat serca podczas pogadanek prowadzonych przez p. Jarosława Zmyślonego – nauczyciela biologii. Jako cel główny obrano rozwijanie w uczestnikach akcji, wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i dziękujemy za przyłączenie się do akcji 🙂

Monika Raś, Jarosław Zmyślony


OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA
„CZYTAMY Z SERCEM”

29 września przypada Światowy Dzień Serca i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa. Nasza szkoła przyłączy się do Ogólnopolskiej Akcji czytelniczej „Czytamy z sercem”. W tym dniu stawiamy również na poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób
i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Wśród celów szczegółowych akcji warto wymienić:
Na poziomie wiadomości:
– poznanie czynników korzystnie wpływających na pracę układu krążenia,
– wyjaśnianie znaczenia prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia,
– poznanie budowy i roli serca.

Na poziomie umiejętności:
– uważne słuchanie tekstów czytanych,
– płynne czytanie tekstów literackich oraz popularnonaukowych,
– rozpoznawanie czynników powodujących choroby serca,
– wymienianie pozytywnych aspektów aktywności fizycznej.

Na poziomie postaw:
– wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
– prawidłowe funkcjonowanie w grupie, współdziałanie w zespole,
– rozwijanie wrażliwości na cierpienie innych, konieczności niesienia pomocy osobom chorym.

Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym książek podejmujących tematykę budowy, funkcjonowania i chorób serca.

Bibliografia TUTAJ


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie BANER-na-Facebooka.png

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. W roku szkolnym 2020/2021 był on realizowany w naszej szkole jako innowacja pedagogiczna, przez grupę świetlicową składającą się z 12 uczniów klas I – III. Autorem i organizatorem jest Honorata Szanecka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonowie.

     Projekt opierał się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto formuła projektu polegała na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski
i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostali wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętą ochronę środowiska.

Głównymi celami projektu było:

– rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
– rozwijanie aktywności czytelniczej,
– doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
– zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
– integracja uczniów,
– współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
– wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym,
– rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

     Projekt składał się z trzech MODUŁÓW:

I MODUŁ – jesienny – realizowany był od 23.09.2020r. do 21.12.2020r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW

II MODUŁ – zimowy – realizowany był od 22.12.2020r. do 20.03.2021r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU

III MODUŁ – wiosenny – realizowany był od 21.03.2021r. do 21.06.2021r.
MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA

W ramach I modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW uczniowie z grupy świetlicowej:

–  poznali lekturę „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej,
– wypełnili zadania z lekturnika do czytanej książki,
– przygotowali w świetlicy DRZEWO CZYTELNICZE,
– zorganizowali ŚWIĘTO DRZEWA,
– zapoznali się z pracą leśnika,
– opracowali lekturniki do książki „Drzewo do samego nieba”,
– przygotowali prezentację „Co nam dają drzewa?”
– wykonali EKOlogiczne zadania chmurki Tosi.

Poniżej zamieszamy link do filmu przedstawiającego pracę uczniów podczas realizacji zadań projektowych z pierwszego modułu.

https://www.canva.com/design/DAEOJ2Fi4KI/9CmoYlkx8U2C40UIfyLnnA/watch?utm_content=DAEOJ2Fi4KI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=homepage_design_menu

W ramach II modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU uczniowie z grupy świetlicowej:

– wspólnie przeczytali książkę „Zaczarowana zagroda” Cz. A. Centkiewiczów,
– wykonali plakat zachęcający do przeczytania lektury,
– wykonali portrety pingwinów,
– wykonali EKObałwanki,
– poznali opowiadanie „Małą chmurka w krainie śniegu”,
– wypełnili lekturniki dotyczące przeczytanej książki,
– obejrzeli filmy edukacyjne „Efekt cieplarniany” oraz „Segreguj odpady, to się nam wszystkim opłaca”,
– wykonały plakaty dotyczące efektu cieplarnianego.

Poniżej prezentacja z działań II modułu dostępna na stronie szkoły:

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

W ramach III modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA grupa świetlicowa:

– poznała lekturę „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego,
– wypełniła kolejne strony lekturnika dotyczące treści przeczytanej książki,
– zorganizowała Dzień Ochrony Środowiska,
– przygotowała plakaty pokazujące jak należy dbać o przyrodę i nasze otoczenie,
– zorganizowała zajęcia „pod chmurką” na szkolnym placu zabaw, któremu towarzyszyła zabawa „Słońce” – uczniowie wymieniali z czym kojarzy im się Słońce i do czego jest ono potrzebne,
– zapoznała się z filmami edukacyjnymi „Butelka może spowodować pożar w lesie” oraz „Pożar w lesie lub na łące 998”
– omówiła z nauczycielem problem zaśmiecania lasu oraz sposobu zachowania się w przypadku wybuchu pożaru.

Prezentacja działań z III modułu:

https://www.canva.com/design/DAEhF2RMd-g/Cvecu2j0pmIxHeJSZegGsg/watch?utm_content=DAEhF2RMd-g&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton

Projekt „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” został stworzony z myślą o zachęcaniu uczniów do czytania książek,  w tym  lektur szkolnych. Nasi uczniowie przekonali się, że czytanie lektur może być fajną zabawą 😊 Projekt ten był doskonałą formą wspaniałej przygody dla uczniów i nauczycieli.

Realizacja: Monika Raś, Agnieszka Maryniak

#lekturkispodchmurki #projekt

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_1902.jpg


XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W miniony piątek, 28 maja br. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu online z pracownikami Biblioteki Publicznej w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku jubileuszowe obchody odbyły się pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Pani Justyna Kląskała oraz p. Karolina Mączka przybliżyły dzieciom twórczość Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej.

Wierszem przewodnim naszych szkolnych obchodów był utwór „Lokomotywa”. Na zajęciach prowadzonych przez p. Monikę Raś i p. Magdalenę Dubisz, uczniowie  świetnie poradzili sobie z zadaniami wykazując się kreatywnością i znakomitą pamięcią.

#20latcalapolskaczytadzieciom #calapolskaczytadzieciom


XVIII TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plakat_TB_2021_n_logo.jpg
plakat

Rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja. Jest to akcja promocji czytelnictwa i bibliotek, mająca na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie zainteresowania książką różnych kręgów społeczeństwa. Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca
i koordynator akcji. W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek jest: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

W ramach działań szkolnego tygodnia bibliotek uczniowie stworzyli plakaty promujące bibliotekę i czytelnictwo pt. WARTO CZYTAĆ oraz wzięli udział w literackim wyzwaniu – ULUBIONY BOHATER Z KSIĄŻKI.

W kwietniu również dużo się działo! 2-go obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest akurat wtedy. W ten dzień, w 1805 roku, urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Z kolei 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich często nazywany Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki. Święto to obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji uczniowie sami stworzyli wiersze – POEZJA Z GRZBIETÓW KSIĄŻEK.

W ostatnim czasie wskaźnik czytelnictwa w Polsce nieco wzrósł, jak wynika z najświeższych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Nieznacznie, bo tylko o 3% w stosunku do poprzedniego roku, jednak do poziomu z początku XXI wieku jeszcze dużo brakuje.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie stan-czytelnictwa.jpg
stan czytelnictwa

Pełny raport stanu czytelnictwa w Polsce dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej:

https://bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25—nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html

Aktualnie książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu, nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzi między ludźmi i otwiera nasze  umysły. O tym, że książki rozwijają wyobraźnię, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia napisano już mnóstwo publikacji. Warto wspomnieć również o tym, że niosą w sobie duży ładunek emocjonalny i krótko mówiąc:

CZYTAJMY! BO WARTO CZYTAĆ!

Zapraszamy do obejrzenia kilku z dotychczasowych działań

https://www.canva.com/design/DAEeSSHXzh0/9mY6DdZES9B_EwsB3UCU6Q/watch?utm_content=DAEeSSHXzh0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton

https://www.canva.com/design/DAEeD5kJ2YM/L-aOmIpAtKziRwp3l190Uw/watch?utm_content=DAEeD5kJ2YM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton


23 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Zapraszam do zapoznania się: https://padlet.com/MonikaBiblioteka/dzienksiazki

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Data 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczny wymiar dla literatury światowej. W tym dniu,
w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać ten gest mężczyznom poprzez podarunki z książek.

W obecnej sytuacji, gdy rok od pojawienia się pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania,książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, stała się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności. Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim  z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej i nie ma lepszego sposobu naprzezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą:CZYTAJĄC, NIGDY NIE CZUJESZ SIĘ SAM”.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, szczególnego znaczenia nabiera istniejąca sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych z nich jest zainicjowana przez UNESCO
i Bibliotekę Kongresu USA – Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.


21 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji – w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.

Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.
Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice,
w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”.

Przy okazji tego święta przypominamy o szkolnym konkursie „Wiosna słowem malowana”

Na Wasze wiersze i rymowanki czekamy do 14 maja br.

Zachęcamy młodszych uczniów do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś nastolatkom proponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

#swiatowydzienpoezji #calapolskaczytadzieciom

M. Raś, M. Dubisz


KARTKI Z ISKIERKAMI EMOCJI edycja wiosenna 2020/2021

Klasa VI a weźmie udział  w wymianie kartek z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wymiana kartek jest organizowana w ramach projektu edukacyjnego Emocja, którego autorem jest Marzena Dziadkowiec.

Monika Raś, Anna Kaj

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie plakat-724x1024.png

ŚWIATOWY (MIĘDZYNARODOWY) DZIEŃ KOTA

(ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto)

Święto jest obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006). Celem jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym
i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

W Polsce obchodzony był po raz pierwszy 19 lutego 2006 roku, z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Z przymrużeniem oka – czyli zalety posiadania kota zamiast psa, inspirowane książką Dawida Ratajczaka „Jak wytresować kota?”:

  1. Kota nie trzeba wyprowadzać na spacer.
  2. Kot nie gania samochodów i rowerzystów. Nie musisz za nim biegać po całym osiedlu.
  3. Za nieposprzątanie po swoim kocie nie grozi ci mandat.
  4. Kot nie szczeka.
  5. Kot nie wytarza się w odchodach przy pierwszej nadarzającej się okazji.
  6. Kot nie potrzebuje kagańca.
  7. Kot nie nanosi do domu błota i piasku (ten z kuwety się nie liczy).
  8. Koty są higieniczne i zawsze czyste.
  9. Kot nie rzuci się na listonosza.
  10. Kot nie skacze na ciebie z łapami, gdy wracasz do domu.
  11. Kot się nie ślini. A przynajmniej nie często.
  12. Kot je mniej od psa. Zależy, co prawda, jaki kot i jaki pies, ale ogólnie jednak mniej.

Spostrzeżenia te są bardzo ciekawe i dość bliskie prawdzie, przynajmniej częściowo. Zastanawiając się nad pytaniem: pies czy kot?, należy dodać jeszcze, że:

  • Życie z kotem jest ciekawsze. Kot jest ogromną zagadką. Trochę bardziej skomplikowany „w obsłudze”, głównie chodzi o charakter i kocią naturę. By dobrze poznać kota i jego język, musimy wnikliwie obserwować jego zwyczaje i zachowanie, dlatego koty są tak nieustająco ciekawe i intrygujące.
  • Koty potrafią mruczeć! Dzięki mruczeniu, koty też leczą, co jest udowodnione naukowo.
  • Kot porusza się z gracją, cicho, czasami nawet nie zauważysz kiedy już jest przy Tobie.
  • Kot łatwiej się dostosuje do twojego planu dnia.
  • Koty ładniej pachną.
  • Mieszkając z kotem, Twój dom będzie wolny od owadów (komarów, much), bo kot jest doskonałym myśliwym 😊
  • Zaoszczędzisz na kocich zabawkach. Zabawki dla kota służą mu znacznie dłużej, niż psie, kupowane często na jedną zabawę.

Oczywiście lista ta jest bardzo humorystyczna i przesadzona! Bo wiadomo, że każdy zwierzak, czy to pies, czy kot – jest cudowny i kochany 🙂

#swiatowydzienkota

https://www.canva.com/design/DAEWIfvWtIM/1gL8yISC4DtyGPDpA9QBSg/watch?utm_content=DAEWIfvWtIM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton


WALENTYNKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Każdy dzień jest dobrą okazją do czytania! Uczniowie naszej szkoły pokazali jak bardzo są „ZAKOCHANI W CZYTANIU”, a każdy kto wypożyczył książkę w tym dniu otrzymał serce z cytatem z książki 😊

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Walentynki1-724x1024.png
walentynki w bibliotece

PIERWSZE SPOTKANIE Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki na długo pozostaje w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 27 stycznia br. było dla nich ogromnym przeżyciem.

A wszystko zaczęło się od odwiedzin wilka Filipa i myszy Felicji, którzy szukali castingu, aby dostać rolę w bajce! I pomylili chyba sale 😊 Ale przy tej okazji dzieci poznały Filipa, który mieszka w szkolnej bibliotece i „pożera” tzn. czyta mnóstwo książek! Zawsze  zajada się cukierkami i rozrzuca papierki po bibliotece! Ale nie tym razem! Felicja zdążyła zabrać słodkości i podarować je uczniom klas I.  Przy okazji wilk Filip przedstawił uczniom list,
z którego dowiedzieli się dlaczego warto czytać książki i jak o nie dbać. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne pierwszaki uroczycie przyrzekły, że będą kochać
i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, sposobem wypożyczania książek. Po uroczystym pasowaniu uczniowie nareszcie mogli wypożyczyć pierwsze książki ze szkolnej biblioteki.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania
z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Monika Raś&Anna Kaj

Zdjęcia: Mariola Szkudlarek, Marlena Nowak, Anna Kaj


100-rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

100 lat temu, 22 stycznia 1921r. w Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z czołowych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.



HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE – PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI

W październiku 2020 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze. Realizacja tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” przypadła na czas pandemii. Ten trudny czas różnych obostrzeń miał wpływ również na edukację. Jednak mimo różnych przeciwności w naszej szkole udało się przeprowadzić tę akcję 29 października.  Społeczność szkolna po raz kolejny pokazała, że nawet w tak niesprzyjających warunkach przy odrobinie chęci można przeprowadzić akcję. Serdecznie dziękujemy wychowawcom klas I-III za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Realizacja akcji odbyła się w dwóch wymiarach: tradycyjnym szkolnym poprzez czytanie w zespołach klasowych oraz drugim wirtualnym online, przez nowoczesne komunikatory. Podczas przerw między lekcjami online, nie tylko uczniowie, ale też rodzeństwo i całe rodziny wspólnie dołączyli do bicia rekordu. Sumując – w naszej szkole czytało 155 osób. Czytanie w naszej Jedynce ubarwiało „Słodkie wyzwanie czytelnicze”, które uczniowie realizowali w swoich domach podczas czytania ulubionych książek.

Podsumowując: do tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” zgłosiło się 1177 instytucji, zaś w akcji wzięło udział łącznie 874 placówek oświatowych, w tym 17 ze świata z 14  krajów.

618 instytucji wzięło udział w akcji po raz pierwszy, 156 po raz drugi, 68 po raz trzeci, 18 po raz czwarty i 14 po raz piąty! Niektóre szkoły pobiły swój zeszłoroczny rekord wewnątrzszkolny!

Akcja zakładała pobicie zeszłorocznego rekordu w liczbie osób czytających na przerwie tj. 158  809. Zeszłoroczny rekord, który odbył się w warunkach normalnych nie został pobity,  ale mamy nowy rekord w liczbie osób czytających  na przerwie w czasie pandemii i wyniósł 149 851 osób! 

Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

#przerwanaczytanie


CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki edycja II – międzynarodowy projekt edukacyjny dla klas I-III

Nasza szkoła w roku szkolnym 2020/2021 realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III: CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki. Zajęcia do poszczególnych modułów projektu, będą realizowane w świetlicy szkolnej, z grupą 12 uczniów z klas młodszych. Każde spotkanie będzie oparte o zmianę sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto innowacyjna formuła edycji II projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska.

CELE PROJEKTU:

  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • rozbudzanie wśród uczniów ciekawości literackiej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem,
  • ćwiczenie aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
  • wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski

i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

Projekt składa się z trzech modułów: jesienny, zimowy i wiosenny. Czas trwania: od września 2020r. do czerwca 2021r. Po zrealizowaniu wszystkich zadań, grupa świetlicowa otrzyma certyfikat oraz dyplomy dla każdego ucznia, biorącego udział w projekcie.

Poniżej zamieszamy link do filmu przedstawiającego pracę uczniów podczas realizacji zadań projektowych z pierwszego modułu.

https://www.canva.com/design/DAEOJ2Fi4KI/9CmoYlkx8U2C40UIfyLnnA/watch?utm_content=DAEOJ2Fi4KI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=homepage_design_menu

Realizacja projektu: Monika Raś, Agnieszka Maryniak

Tekst i prezentacja: Monika Raś


Przerwa na czytanie

#przerwanaczytanie

W czwartek 29 października br. nasza szkoła wzięła udział w  I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej Akcji PRZERWA NA CZYTANIE.

Celem akcji było:

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest przyjemne i ciekawe,
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu 🙂

Uczniowie wypożyczyli lub przynieśli tego dnia swoje ulubione książki
i z radością je czytali. Do akcji przyłączyli się również nauczyciele z naszej szkoły. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem podeszli do akcji również podczas zdalnej nauki 🙂

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Dziękujemy serdecznie uczniom oraz nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu akcji 🙂

Monika Raś, Paulina Janicka, Magdalena Dubisz, Agnieszka Maryniak

 #dzieńkropki
„Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie….”
 
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, w którego obchodach 15 września uczestniczy już ponad 7 milionów osób z 81 krajów świata. Nauczyciele, bibliotekarze i pracownicy  instytucji kulturalnych organizują  działania, które zachęcają dzieci do próbowania własnych sił w różnych dziedzinach, poznawania swoich mocnych stron, odkrywania talentów.
Przypomnijmy książkę, która stała się inspiracją do ustanowienia tego święta. Ta niepozorna, mała książeczka daje wielką moc! Dodaje dzieciom wiary we własne możliwości i zachęca do podejmowania wyzwań i pokonywania niepowodzeń. A rodzicom i nauczycielom przypomina, że pochwały dodają dzieciom skrzydeł 🙂
 
Dzień Kropki – prezentacja
 
 

Zapraszam chętnych do zabawy pisankowej

 Dziś wiersz „O czym mówią pisanki?” oraz krzyżówka i wykreślanka.

 

Miłej zabawy!


27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Zapraszam do obejrzenia wybranego spektaklu:

https://liblink.pl/NaYp0khjad

https://liblink.pl/Tqmjvzpg3w

https://liblink.pl/4biBI1FORL


Dziś 25 marca, czyli Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Swoje święto dzisiaj swoje fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona. Zachęcam wszystkich sympatyków do przeczytania chociaż fragmentu wybranej książki Tolkiena: „Władca Pierścieni” a może „Hobbit, czyli tam i z powrotem”?

#zostanwdomu#czytajksiazki

Przyjemnego czytania 


Bajka dla dzieci O złym królu wirusie i dobrej kwarantannie”

Bajka, którą można przeczytać dziecku, by pomóc mu zrozumieć obecną, trudną sytuację.

Poznanianka Mira Orlińska wpadła na pomysł stworzenia bajki dla dzieci koronawirusie. Udało jej się namówić do współpracy psycholog, która napisała bajkę-pomagajkę. „Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisała psycholog Dorota Bródka. Merytorycznie wspomogła ją Aleksandra Krysiewicz, która na co dzień jest psychologiem dziecięcym.



Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

JEDEN WIERSZ NA ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – wybór subiektywny 

Wisława Szymborska

NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ

Niektórzy –

czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Lubią –

ale lubi się także rosół z makaronem,

lubi się komplementy i kolor niebieski,

lubi się stary szalik,

lubi się stawiać na swoim,

lubi się głaskać psa.

Poezję –

tylko co to takiego poezja.

Niejedna chwiejna odpowiedź

na to pytanie już padła.

A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego

jak zbawiennej poręczy.


 “PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY”

krzyzowka

lamiglowka


 “PROPOZYCJA: DZIENNIK CZYTELNIKA”



PROJEKT SLEEVEFACE – CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

Sleeveface – co to jest? To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki, bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące zabawne i kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przed Johna Rostrona i Carla Morrisa, w wersji winylowej, w publikacji o tej samej nazwie.Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza
z wykorzystaniem płyt winylowych i oczywiście upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

Zapraszamy do obejrzenia sleeveface z książką zorganizowanego w naszej szkolnej bibliotece.Udział w nim wzięli uczniowieklas VIII, którzy zaprezentowali nowości czytelnicze zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki sięgniecie po nowe książki z naszej biblioteki  i zechcecie je bliżej poznać!

Zapraszamy 


Wpływ czytania na rozwój dzieci – prezentacja i list do rodziców od Pani Ireny Koźmińskiej – Prezes fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

List do rodziców od Pani Ireny Koźmińskiej – Prezes fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

 „Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil
z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość…”

 Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność
i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie- bo i skąd miałoby wiedzieć? – co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych
wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej.

Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniej­szej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Irena Koźmińska
Prezes fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.


Czytelniczy Nobel – czyli najlepsze książki w naszej szkolnej bibliotece zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Poniżej prezentujemy listę książek wskazanych przez uczniów jako najciekawsze w naszej bibliotece:

  1. Szczęśliwy ten kto dostanie Dunię
  2. Pan Kuleczka. Radość
  3. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica pożarów, Tajemnica wyścigu
  4. Oskar i pani Róża

Kiermasz książki

Jeśli ktoś jeszcze nie zdążył kupić książki na kiermaszu lub nie miał okazji zawitać, to zapraszamy do biblioteki szkolnej


KSIĄŻKA ŁĄCZY POKOLENIA – WYSTAWA ULUBIONYCH KSIĄŻEK NAUCZYCIELI Z CZASÓW DZIECIŃSTWA

LISTOPAD – miesiącem biblioterapii – OBCHODY ŚWIĘTA BIBLIOTERAPII

pod hasłem – KTO CZYTA – ROZUMIE.

Książka łączy pokolenia – czytali nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Literatura zmienia się i gusta czytelnicze również. Każdy z nas – mimo wszystko – ma lekturę, która wywołuje miłe wspomnienia, jak choćby głos babci czy zimowy wieczór spędzony na kolanach czytającej mamy. Uczniowie klas VII zapytali nauczycieli, co czytali kiedy byli dziećmi? Okazało się, że nasi pedagodzy sięgali po najróżniejszą literaturę, czego dowodem okazała się bogata wystawa w bibliotece szkolnej. Spośród książek, wskazanych przez nauczycieli, które szczególnie zapadły im w pamięć pojawiły się:„Ania z Zielonego Wzgórza” i „Dzieci z Bullerbyn” – większość nauczycieli upodobała sobie szczególnie te dwie pozycje literackie.

Kolejne tytuły to:„Pan Samochodzik”, „Łysek z pokładu Idy”, „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżacy”, „Szara Wilczyca”, seria o Tomku A. Szklarskiego, „Oto jest Kasia”, wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima, „Jarzębinka”, „Robinson Kruzoe”,”Stary człowiek i morze”., „Karolcia”, „Zapałka na zakręcie”, „O psie, który jeździł koleją”, „Szatan z siódmej klasy”, „Opowieść wigilijna”, „Bajka o rybaku i złotej rybce”.

Wracajmy więc coraz częściej pamięcią do dzieciństwa i nie pozwalajmy, by nasze ulubione książki nie odchodziły w zapomnienie

Dziękuję wszystkim za włączenie się do akcji 


Zapraszamy na pokonkursową wystawę prac

“Ja&Książka. Pokaż jak czytasz”


Ogłoszenie wyników konkursów w ramach trwającego

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 

W szkolnym konkursie „Wiersz o bibliotece” jury nagrodziło dwa najlepsze wiersze w kategorii klas IV – VI, którego autorami są:

MARTYNA GOŚCINIAK  z klasy Va

BARTOSZ NOWAK z klasy V a

W konkursie na najlepsze hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo zwycięzcami została klasa VI b.

Nagrody zostaną wręczone w czwartek 24 października br. o godz. 11:30 w świetlicy szkolnej podczas trwającego Dnia Głośnego Czytania.

Wkrótce zamieścimy nagrodzone wiersze i hasło na stronie szkoły 

Dziękujemy wszystkim za  udział i gratulujemy zwycięzcom!

Monika Raś

Marcin Ziętkiewicz

Paulina Janicka

Magdalena Dubisz

Nagrodzone wiersze:

„Wiersz o bibliotece”

Biblioteko ma kochana,

tak mnie ciągniesz do czytania.

Tyle książek na twych półkach,

wszystkie piękne, kolorowe,

zapraszają na przygodę.

Oczytany, mądry będziesz,

jeśli tylko tego zechcesz.

Czytaj książki! Czytaj wszędzie!

A Twój świat ciekawszy będzie!

 

 Martyna Gościniak, klasa V a

„Szkolna biblioteka”

 Nasza szkolna biblioteka

Na każdego ucznia czeka.

Każdy jest w niej mile widziany

I pani uśmiechem witany.

Różne książki w niej znajdziecie,

Z których wiele się dowiecie.

Są słowniki i encyklopedie

Oraz bajki i komedie.

Tak więc chętnie ją odwiedzajcie

i swoją wiedzę pogłębiajcie.

 Bartosz Nowak, klasa V a

Zwycięskie hasło klasy VI b na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych brzmi:

“BĄDŹ ODKRYWCĄ – ODKRYJ SWOJĄ BIBLIOTEKĘ”


15 września 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książka  „The Dot”, która została napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta prosta i napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości – porusza serca nauczycieli, którzy czytają ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, drzemiących w każdym
z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się motywem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – czyli Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Historia Dnia Kropki sięga roku 2009.  Nauczyciel muzyki –  Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom aby przeczytać tę  książkę, wspólnie tworzyć i bawić się na początku roku szkolnego –
15 września. I  tak już od wielu lat w ramach International Dot Day nauczyciele, uczniowie, bibliotekarze oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom poznać swoje mocne strony, odkryć talent i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają rozmaite kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty. W obchody Dnia Kropki zaangażowanych jest z roku na rok coraz więcej uczestników – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci.

 


REKORDOWY FINAŁ PRZERWY NA CZYTANIE

IV Przerwa na czytanie – ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie była wydarzeniem wyjątkowym. Pierwszy raz objęła swoim zasięgiem całą Polskę oraz 10 innych państw.

Wstępnie 1500 placówek oświatowych zadeklarowało w niej swój udział. Ostatecznie akcja odbyła się w 991 placówkach oświatowych gdzie czytało 156 tysięcy 290 osób oraz w 14 placówkach partnerskich na świecie: na Litwie, w Grecji, Rumunii, Turcji, na Węgrzech, w Bułgarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Macedonii oraz Francji, w których łącznie czytało 2839 osób.

Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.
Patronat medialny: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W sumie akcja zgromadziła oszałamiającą liczbę 158 809 osób czytających na przerwie.

Każdemu z osobna bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc.

Monika Raś

 

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

12 CZERWCA

12 czerwca obchodzimy 16. edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Idea narodziła się w 2003 roku, mając na celu promowanie czytelnictwa i uwolnienie jak największej ilości książek. W akcjach bookcrossingowych biorą udział szkoły, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do tej akcji, wystawiając na korytarzu szkolnym półkę z uwolnionymi książkami, aby sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Wierzymy, że książka odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży, dlatego zachęcamy do dzielenia się dobrem, które posiadamy, gdyż właśnie dzielnie się daje wewnętrzne spełnienie 

BOOKCROSSING – co to jest ?

 Bookcrossing – niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania.

 


Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, aby znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne.

Co daje mam bookcrossing?

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, stwarza możliwość wymiany na inne oraz daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek. Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami i  skuteczny sposób integracji.


Więcej informacji: https://bookcrossing.pl/


Wystawa poezji ks. Jana Twardowskiego

Jan Twardowski – Ksiądz i duszpasterz, poeta, prozaik. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarł 18 stycznia 2006 tamże.

Najpopularniejszy polski poeta religijny, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane, jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia.


Projekt w klasie II  – Nowe fantastyczne przygody skarpetek inspirowane książką Justyny Bednarek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).”

Celem zajęć było:

– przyswajanie podstawowych informacji dotyczących prezentowanej książki: autora, tytułu opowiadania i elementów świata przedstawionego,

– odtwarzanie przez uczniów treści opowiadania,

– wpieranie słuchania ze zrozumieniem,

– tworzenie krótkich opowiadań fantastycznych,

– nauka właściwego redagowania zdania,

– rozwijanie kreatywności, wyobraźni i wrażliwości estetyczne


Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Księdza Jana Twardowskiego

W dniu 27 maja br. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Księdza Jana Twardowskiego. W szkolnych eliminacjach udział wzięło dwanaścioro uczniów z klas czwartych i piątych. Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja twórczości księdza Jana Twardowskiego, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, a także dostarczanie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów poetyckich.

Każdy z uczestników konkursu deklamował wybrany wiersz ks. Jana Twardowskiego. Komisja w składzie: Hanna Głuszek, Magdalena Dubisz, Izabela Kaźmierczak, Monika Raś oceniała występy młodych recytatorów, przyznając punkty za znajomość tekstu, staranną dykcję, interpretację, właściwe tempo mówienia oraz za ogólny wyraz artystyczny.

Jury po krótkiej debacie wyłoniło zwycięzców:

I miejsce –   Maria Kwaśnik, klasa IV a,

II miejsce – Dominika Zawodna, klasa V a,

III miejsce – Anna Podlarz, klasa Va.

Wyróżnienie jury przyznało Natalii Mazurowskiej z klasy V b.

Zwyciężczynie otrzymały dyplomy laureatów oraz tomik poezji ks. Jana Twardowskiego.

Serdecznie gratulujemy!!!


Spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem

W piątkowy poranek, 24 maja dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Tomaszem Szwedem – autorem książek dla dzieci: Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce , Wiosna w Klinice Małych Zwierząt  w Leśnej Górce.

 Spotkanie miało miejsce w koźmińskiej Bibliotece Publicznej w ramach XVI Tygodnia Bibliotek. Tomasz Szwed to również znany kompozytor, piosenkarz country i folk, psychoterapeuta,  członek zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Na samym początku  autor zaskoczył młodych uczestników niekonwencjonalnym powitaniem: „Chwała zielonym lasom!”, które używane jest przez książkowych bohaterów z Leśnej Górki.  Na takie pozdrowienie należy oczywiście odpowiedzieć: „I czystej wodzie chwała!”, co wszyscy skwapliwie uczynili   Autor z niezwykłą ekspresją czytał fragmenty swoich książek oraz opowiadał, co ciekawego można zobaczyć w lesie. Atrakcyjnym elementem spotkania były muzyka i śpiew. Pan Tomasz śpiewał wesołe piosenki o zwierzętach, w czym ochoczo pomagali mu uczniowie, wykonując razem z nim wpadający w ucho utwór pt. „Panie bobrze” oraz  „Ptasią piosenkę”. Nie zabrakło także różnych wesołych zabaw np. „Łap kolory” czy „Łap piórka” – odgadywanie, z jakich drzew są prezentowane liście i zabawy ruchowe z piórami ptaków. W nagrodę pan Tomasz obdarował dzieci naklejkami z wesołymi zwierzakami.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i umożliwienie nam uczestnictwa w ciekawym spotkaniu autorskim.

Tekst: Monika Raś

Zdjęcia: Beata Chojnicka, Monika Raś


„Przerwa na czytanie”

W środę 15 maja nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem #biblioteka.

Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i można sięgnąć po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty oraz Jacek Wójcicki – Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Patronat medialny: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

#biblioteka

#tydzieńbibliotek2019


 Zaproponuj książkę do biblioteki

Wszystkie wypełnione ankiety można przynieść do biblioteki szkolnej i wrzucić do skrzynki 🙂
 
Zapraszam i dziękuję
 
 

Dzień Kobiet w bibliotece

8 marca – piękny dzień. A dlaczego? Bo to oczywiście Dzień Kobiet.  A kobieta to … piękno, siła, osobowość. Dla wielu osób to święto kojarzy się z komunistyczną przeszłością, kiedy hitem były uniwersalne rajstopy i goździk. Można wykreślić ten dzień z kalendarza, lecz chyba lepszym rozwiązaniem będzie odczarowanie tego myślenia i spędzenie go w  miłym gronie lub w towarzystwie … książki  

W ten szczególnie kobiecy dzień uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się
z wystawą KSIĄŻEK o KOBIETACH i DLA KOBIET . Wszystkie pozycje książkowe pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej i dziękujemy za udostępnienie.


SALA GIER I KĄCIK BIBLIOTECZNY NA DRZWIACH OTWARTYCH 19.02.2019r.



PASOWANIE NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 W środę 30 stycznia 2019 roku Przyjaciółmi naszej biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści. W poczet czytelników przyjętych zostało 45 uczniów. Wszyscy uczniowie zapoznali się z regulaminem korzystania ze zbiorów biblioteki oraz zasadami zachowania, które ułożyli z rozsypanki słownej. Zajęcia zostały urozmaicone wierszem i zagadkami na temat książek i biblioteki oraz odczytano Prośby Książki. Podczas pasowania bibliotekarza wspierali uczniowie: Weronika Paradysz i Patryk Kląskała oraz pani Magda Dubisz – logopeda. Nowi użytkownicy złożyli uroczyste ślubowanie czytelnicze oraz otrzymali zakładki do książek, ulotki i pamiątkowe dyplomy. Zajęcia zakończyły się Pasowaniem na Czytelnika, a następnie pierwszoklasiści wypożyczyli pierwszą książkę w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Tekst: Monika Raś

Zdjęcia: Magda Dubisz


Serdecznie zapraszamy na kiermasz książek 

Cele konkursu:

  • popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów
  • rozwijanie umiejętności autoprezentacji
  • pobudzanie twórczego myślenia
  • doskonalenie umiejętności językowych uczniów
  • motywowanie uczniów do wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych
  • promowanie osiągnięć uczniów, i szkoły
  • motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w pracy z uczniem zdolnym

Zadanie konkursowe:

  • Zareklamowanie ulubionej książki w formie krótkiego filmu – rodzaj i gatunek prezentowanej literatury jest dowolny.
  • Plansze z napisami mogą być jedynie wsparciem dla aktorów.
  • Film może zostać nagrany w wybranym języku: polskim lub obcym
  • Czas projekcji filmu jest ograniczony do 3 minut (dłuższe filmy nie będą podlegać ocenie).
  • Możliwe są różne rodzaje filmu, np.: etiuda filmowa, reportaż, wywiad.
  • Film reklamujący książkę może być przygotowany przez 1-3 uczniów.
  • Prace powinny być opatrzone tytułem oraz imieniem i nazwiskiem ucznia – reżysera filmu.
  • Film musi zostać zapisany na płycie DVD w jednym z podanych formatów pliku wideo: AVI, MP4, MOV, WMV.

 Termin składania prac do 11 stycznia 2019 r. w bibliotece szkolnej u p. Moniki Raś lub u p. Elżbiety Wojtkowiak, p. Anny Kaj.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po feriach zimowych.

Szczegółowe informacje: https://odnpoznan.pl/pliki/Ksiazkomania_regulamin_2018_19.pdf


Celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych, pomoc w zrozumieniu przez nich istoty wartości oraz wskazanie korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu. Równoważnym celem jest propagowanie czytelnictwa oraz umacnianie roli literatury jako moralnego drogowskazu i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.

Tekst i foto: Paulina Janicka, Monika Raś


Dzień Głośnego Czytania “Gang Słodziaków”

Każdego roku 29 września w całej Polsce obchodzimy „Dzień Głośnego Czytania”. Zainaugurowała go Polska Izba Książki w 2001r. w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu tego samego roku kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Idea wydarzenia ma na celu propagowanie głośnego czytania, nie tylko w domu przez rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo, lecz także  w szkołach, przedszkolach i bibliotekach.

Z racji tego, że w naszej szkole w tym czasie obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, akcję tę przeprowadziliśmy 10 października.

W poszczególnych grupach zaproszeni goście czytali książkę Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Wiersz Janiny Porazińskiej „Psotki i Śmieszki” był natomiast upamiętnieniem 130-rocznicy urodzin tejże autorki, przypadający na dzień 29 września.

W rolę narratorów wcieliły się: pani Karolina Mączka z Biblioteki Publicznej MiG  w  klasie „0”, panie Magdalena Dubisz – logopeda i Sylwia Lisik – nauczycielka matematyki w klasach pierwszych, panie bibliotekarki –  Janina Sierszuła i Monika Raś w klasach drugich, a w klasie trzeciej pani Justyna Kląskała z Biblioteki Publicznej MiG.

Czytanie było połączone z zabawami i zadaniami nawiązującymi do tekstu książki.

Głośne czytanie jest bardzo ważnym elementem ponieważ:

  • Buduje mocną więź emocjonalną między dorosłym a dzieckiem.
  • Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
  • Buduje poczucie własnej wartości – dziecko czuje się ważne, potrzebne i coraz bardziej kompetentne.
  • Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię.
  • Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.
  • Przynosi ogromną wiedzę ogólną i rozbudowuje słownictwo.
  • Ułatwia samodzielne czytanie, daje podstawę do osiągnięcia sukcesu w mówieniu i czytaniu.
  • Kształtuje nawyk czytania na całe życie.

Czytanie książek jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.