„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

(Cyceron)

Biblioteka szkolna znajduje się na drugim piętrze, w budynku B(sala nr 20). Składa się z dwóch pomieszczeń z czego jedno stanowi wypożyczalnia książek wraz z mini czytelnią, a drugie to Multimedialne Centrum Biblioteczne.

Nauczyciel – bibliotekarz: mgr Monika Raś

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła ponownie  przystąpiła do realizacji Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Otrzymaliśmy ogółem 15 000 zł dofinansowania. Kwota przyznanego wsparcia finansowego wyniosła 12 000 zł i wkład własny: 3000 zł. Zakupiono 255 książek oraz wyposażenie do biblioteki: stoliki, pufy, krzesła, siedziska, fotel do mini czytelni – stworzono przytulny kącik czytelniczy.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to program uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W roku szkolnym 2018/2019 wniosek złożony przez naszą szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w kwocie 12.000 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Koordynator szkolny: Monika Raś

W bibliotece szkolnej możesz:

• Wypożyczyć ciekawą książkę!
  • Spędzić przyjemnie czas.
  • Popracować w ciszy i skupieniu.
  • Skorzystać na miejscu z książek popularnonaukowych, encyklopedii i słowników.
  • Obejrzeć albumy i inne ciekawie wydane pozycje książkowe.
  • Zaplanować wakacje lub wycieczkę wybierając dostępne przewodniki i atlasy.
  • Zaproponować tytuły książek, które biblioteka może zakupić.
  • Uzyskać informacje o swoim regionie.
  • Skorzystać z pomocy i porady bibliotekarza.
  • Odnaleźć i przeczytać książkowy pierwowzór ulubionego filmu.
  • Poznać coś ciekawego np. przepis z książki kucharskiej, wg którego można przygotować pyszną potrawę i zaskoczyć swoich przyjaciół, zapraszając ich na podwieczorek.
  • Rozwijać swoje hobby wypożyczając lub korzystając na miejscu z książek z rożnych dziedzin wiedzy.
  • Odkrywać w sobie nowe nieznane zainteresowania, pasje poprzez czytanie dobrych książek.