SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZE

Głównym celem szkolnego  koła turystyczno- krajoznawczego  jest rozbudzenie zainteresowań w dziedzinie krajoznawczej, ukazanie piękna świata w tym ziemi ojczystej,  a poprzez to kształtowanie postawy patriotycznej. Bardzo ważnym celem jest także wpajanie prozdrowotnego stylu spędzania czasu wolnego.

Cele szczegółowe

  • kształtowanie postaw proregionalnych poprzez poznanie i popularyzowanie „małej ojczyzny” jej walorów przyrodniczych, piękna krajobrazu, historii i dziedzictwa kulturowego,
  • budzenie zainteresowania szeroko rozumianą przestrzenią geograficzną (własnym regionem, terytorium Polski, Europy, świata) oraz przygotowanie do swobodnego poruszania się w niej,
  • zachęcanie do zdobywania wiedzy regionalnej,
  • łączenie wiedzy zdobytej na lekcjach z praktyką i rozwijanie poprzez turystykę wiedzy interdyscyplinarnej,
  • budzenie patriotyzmu lokalnego,
  • kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla ludzi i dorobku innych regionów w Polsce i poza jej granicami,
  • rozwijanie umiejętności wykorzystywania Internetu zarówno dla zdobywania informacji jak i prezentowania własnych osiągnięć,
  • ćwiczenie umiejętności orientowania się w terenie,
  • rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.

Szkolne Koło Turystyczno- Krajoznawcze rozpoczęło działalność w naszej szkole we wrześniu 2018 roku. Do koła należą uczniowie z klas IV- VIII.

Opiekunami koła są dwie panie Marzenki – pani Adamkiewicz i pani Tomczak.

Klubowicze spotykają się raz w miesiącu. Zajęcia i wycieczki odbywają się w soboty.

Mali podróżnicy sami układają plan wycieczek. Muszą opracować kosztorys wyjazdu – środek lokomocji, bilety wstępu, plan zwiedzania, posiłek.

Planując wyjazd korzystają z folderów turystycznych, stron internetowych oraz z własnego doświadczenia.

Takie spotkania dla pasjonatów poznania naszej ojczyzny to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu.

Panie Marzenki zapraszają do Koła Turystycznego wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać swój wolny czas.


TARGI SMAKU  POZNAŃ 2019

W dniu 30 września 2019 roku członkowie Szkolnego Koła Turystyczno- Krajoznawczego działającego w koźmińskiej Jedynce rozpoczęli swoją działalność w nowym roku szkolnym 2019/2020  udając  się do Poznania na targi Smaki Regionu 2019.

Uczniowie mogli zakosztować regionalnych produktów z każdego zakątka  Polski oraz przejrzeć się pokazom kulinarnych autorytetów w branży gastronomicznej.

Zostali także zaproszeni do warsztatów kulinarnych na stoisku Wędliniarzy i Kucharzy.

Członkowie Koła Turystyczno- Krajoznawczego wrócili do Koźmina planując kolejny wyjazd , o którym z pewnością opowiedzą uczniom naszej szkoły.


FOTORELACJA Z WYCIECZKI NA ŚLĘŻĘ 06 KWIETNIA 2019 r.


Targi Regionów i Produktów Turystycznych -Poznań 2019

Targi Tour Salon to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników podróży.

W ramach ekspozycji na Międzynarodowych Targach Poznańskich prezentowały się polskie i zagraniczne regiony. W takim miejscu nie mogło zabraknąć uczniów naszego koła turystycznego. Uczniowie Jedynki po raz pierwszy wzięli udział w takich targach. Muzyka, degustacje potraw, foldery, przewodniki czekały na naszych podróżników. Każdy z nich powrócił do domu z nowymi pomysłami na rodzinną, wakacyjną czy sobotnią wyprawę.


Wycieczka do Gniezna

Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze działające w naszej szkole w dniu 13 października wybrało się na wycieczkę do Gniezna.

Atrakcją wyjazdu był środek lokomocji – pociąg, którym niektóre dzieci podróżowały po raz pierwszy. Plan wycieczki ułożony przez samych członków koła zakładał przede wszystkim zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Uczniowie zobaczyli wnętrze i podziemia  Katedry, Drzwi Gnieźnieńskie. Weszli po 240 schodach na taras widokowy, byli również w skarbcu Katedry.

Humor dopisywał, pogoda wyśmienita, zdaniem uczestników wyjazdu – był to bardzo dobry sposób na spędzenie sobotniego dnia.

Wszyscy zadowoleni wrócili do Koźmina planując następny grudniowy wyjazd.