PIJ MLEKO – BĘDZIESZ EKO
6 listopada 2013
admin

5 listopada 2013r. w naszej szkole odbyła się uroczystość

podsumowująca realizację projektu edukacyjnego

“PIJ mleko – będziesz EKO”,

akcji priorytetowej Programu Szkoły Promującej Zdrowie.

5 listopada w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu „PIJ mleko – będziesz EKO” wraz z pokazem i degustacją zdrowej żywności z mleka i jego przetworów. W spotkaniu brali udział uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Maciej Bratborski, Zastępca Burmistrza MiG Koźmin Wlkp., Jarosław Ratajczak oraz Zuzanna Plucińska, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Promocja zdrowia jest ważnym elementem pracy szkoły, gdzie od dawna priorytetem stało się kształtowanie nawyków świadomego dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jedynka otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W bieżącym roku szkolnym podjęto inicjatywę przeprowadzenia projektu edukacyjnego pt. „PIJ mleko – będziesz EKO” .

Do głównych celów projektu należało poznanie wartości odżywczych mleka i produktów mlecznych, wyrabianie nawyku poszanowania żywności, doskonalenie wyobraźni i umiejętności manualnych, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz prowadzenia różnych zabaw i konkursów wspólnie z osobami dorosłymi.

Na uroczyste podsumowanie projektu uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcami i rodzicami z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali stoły, często nakryte łaciatymi obrusami, na których znajdowało się mnóstwo różnorodnych potraw z mleka i jego przetworów. Nie zabrakło oczywiście mleka w jego czystej postaci. Zebrani goście raczyli się pysznymi naleśnikami, pierogami, koktajlami, puddingami oraz innymi zdrowymi smakołykami. Na stołach znalazły się także produkty mleczne ufundowane przez Okręgową Stację Mleczarską w Kaliszu.

Podczas imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursów oraz wręczone nagrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w realizacji projektu „Pij mleko, będziesz EKO”: Rodzicom, Fundatorom a także tym, którzy okazali pomoc i wsparcie.

Tekst i foto: Maria Mazurowska

 

W ramach akcji przeprowadzone zostały następujące konkursy:

a) konkurs recytatorski – proza, poezja – o tematyce związanej z mlekiem,

b) rzeźba z opakowań po produktach mlecznych – dowolna, stojąca;

c) reklama „Mleko i jego przetwory”; formy: prezentacja multimedialna (do 10 slajdów) lub filmik (czas do 5 minut).