WYCIECZKA KLASY VIa
22 grudnia 2014
admin

Kgggg WIZYTA WE WROCŁAWIU         

18 grudnia 2014r. klasa VIa, pod kierunkiem i opieką wychowawczyni p. Izabeli Weichbrodt oraz p. Marii Mazurowskiej, wybrała się do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum, gdzie mogliśmy podziwiać Panoramę Racławicką. To wielkie malowidło (wymiary tegoż dzieła to 15 m x 120 m) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas, a powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy!

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Pomagali im również inni malarze. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych. Obraz powstał w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami. Bitwę stoczyły ze sobą wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki – z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. „Krzepiąca serca” bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.

My, jako widzowie, mogliśmy uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń, który po prostu TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta we wrocławskim ZOO, a w szczególności w nowo otwartym Afrykarium. Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Zrobiło to na nas wrażenie!!!

Mając na uwadze świąteczny czas, wybraliśmy się obejrzeć również jarmark bożonarodzeniowy. Przeszliśmy wśród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina(!), serów i czekoladowych pierników. Wrocławski Rynek stał się po prostu tłem dla bajkowej scenerii…  Magia świąt nas oczarowała…!