DZIECI A NARKOTYKI
17 maja 2015
admin

Poradnik dla rodziców – dzieci a narkotyki

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Mimo naszych starań dorastające dzieci rzadko zachowują się tak, jakbyśmy chcieli. Wciąż stwarzają sytuacje, które nas niepokoją. Zmieniają zachowania, nawyki i sposób bycia. Przebywają gdzieś do późnych godzin nie wiadomo z kim, nie uczą się tyle, ile naszym zdaniem powinny, zaniedbują swoje zainteresowania, nie chcą z nami rozmawiać. Wchodzą w nowy okres życia, naśladują starszych, chcą upodobnić się do kolegów. To problemy związane z okresem dorastania i są one naturalnym elementem rozwoju, chociaż mogą nam się nie podobać. Dlatego nie zawsze należy reagować na każdą zmianę w zachowaniu dziecka paniką, bo nie musi ona oznaczać, że nasze dziecko jest zagrożone narkomanią.

Są jednak sytuacje, których nie wolno bagatelizować. Masz prawo sądzić, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, gdy zauważysz kilka z wymienionych niżej objawów równocześnie:

 • oddala się od ciebie, staje się obce, mimo, że wcześniej byliście blisko,
 • wyraża niechęć do rozmów, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie,
 • ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje,
 • jest niecierpliwe, rozdrażnione,
 • jest na zmianę pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach,
 • znika często w ciągu dnia z domu pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie,
 • wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem,
 • ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu,
 • kwestionuje szkodliwość narkotyków, uważa, że powinny być zalegalizowane,
 • ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu,
 • ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar,
 • w jego pokoju dziwnie pachnie, miewa fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia,
 • z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty.

Więcej informacji dotyczących problemów z narkotykami oraz informator „Gdzie szukać pomocy” można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: www.narkomania.gov.pl. Pomocy można szukać również w Antynarkotykowej Poradni Internetowej: www.narkomania.org.pl.

 

Co robić, gdy okaże się, że chodzi o narkotyki

Gdy masz pewność, że chodzi o narkotyki – zacznij działać, bo problem sam się nie rozwiąże. Nie działaj jednak pod wpływem emocji, nie rozpoczynaj rozmowy, gdy dziecko jest odurzone. Przygotuj się do rozmowy, zadbaj o to, by każde z was miało czas na tę rozmowę. Wysłuchaj co ma do powiedzenia na swoją obronę, Alenie daj się zwieść łatwym tłumaczeniom. Nie ufaj zapewnieniom, że znaleziony w jego pokoju narkotyk należy do kolegi. Nie daj się przekonać, że teraz taka moda i wszyscy biorą narkotyki. Nie uważaj za mniejsze zło, jeżeli mówi, ze to „tylko trawka”. Nie obwiniaj się, kiedy mówi, że bierze z powodu kłopotów rodzinnych.

Jeśli zbadasz, że był to incydent – daj mu szansę, nie traktuj jak narkomana. Porozmawiaj o konsekwencjach i zagrożeniach z powodu narkotyków, a także na temat presji i manipulacji ze strony grupy biorącej narkotyki. Powiedz, że złamało zasady, zawiodło twoje zaufanie i jak źle się z tym czujesz. Ustalcie nowe reguły i stosuj zasadę „ograniczanego zaufania dopóki nie upewnisz się, że wszystko w porządku.

Jeżeli stwierdzisz, że dziecko ma już problem z powodu narkotyków, skorzystaj z pomocy specjalistów. Zdobądź adresy poradni lub specjalistów w zakresie uzależnień, którzy pomogą tobie i dziecku poradzić sobie z problemem. Wspólnie z terapeutą i dzieckiem ustalcie reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj.

Nie chroń dziecka przed konsekwencjami jego zachowań. Jeżeli się nie uczyło, może nawet nie zdać. To konieczny element dochodzenia do zdrowia. Nie usprawiedliwiaj nieobecności, nie tłumacz dziecka przed nauczycielami, znajomymi i rodziną. Nie wstydź się i nie ukrywaj za wszelką cenę tego problemu – to przecież może się zdarzyć w każdej rodzinie.

Jeżeli dziecko podejmie terapię, będzie potrzebowało od was dużo cierpliwości, zrozumienia
i wsparcia.

Źródło: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

 • Punkt konsultacyjny ds. narkomanii przy Stowarzyszeniu „TWOJA ALTERNATYWA” w Krotoszynie, ul. Młyńska 2b, tel. 602 102 842
 • Poradnie MONAR, ul. Nowolipki 9B, 00-151 Warszawa, tel.: (22) 635 95 09
 • Poradnie KARAN, ul. Grodzieńska 65, 03-750 Warszawa, tel.(22) 618 65 97
 • Ośrodek Terapii Uzależnień w Jarocinie, ul. T. Kościuszki 18, tel. (62) 747-15-22
 • Poradnia Leczenia Uzależnień w Krotoszynie, ul. Masłowskiego 2a, tel.  608 628 619
 • Strona internetowa www.narkomania.org.pl

 

NARKOTYKI I PRAWO

Łamanie prawa przez dziecko biorące narkotyki związane bywa zwykle ze zdobywaniem pieniędzy. Mogą więc zdarzać się kradzieże, wynoszenie z domu wartościowych rzeczy, handel narkotykami, a także bójki i prostytucja. Może zdarzyć się również, że Twoje dziecko samo nie zażywa narkotyków, a jedynie handluje nimi dla chęci zysku. Powinno Cię zaniepokoić, jeśli zauważysz, że posiada pieniądze z niewiadomego źródła, kupuje nowe, czasem drogie rzeczy, prowadzi niejasne interesy z kolegami.

 

Powinieneś wiedzieć, że:

– posiadanie narkotyków w Polsce jest nielegalne, zagrożone grzywną i karą do 3 lat więzienia;

– produkcja środków odurzających jest zagrożona grzywną i karą więzienia od 6 miesięcy do 10 lat;

– za handel narkotykami grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od roku do 10 lat;

– udzielanie środka odurzającego lub nakłanianie do zażycia jest karalne (do 5 lat więzienia).