„JEDYNKA” PO RAZ TRZECI NAJLEPSZA W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
22 kwietnia 2012
admin

W dniach 17, 18 listopada 2011r. odbyły się  eliminacje szkolne do VII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, zorganizowanego pod hasłem: ,,Dary jesieni”.

W naszej szkole było wielu recytujących. Z klas I-III zgłosiło się 19 osób, natomiast z klas  IV-VI – 16 uczniów. W jury zasiadły panie: Hanna Szymura, Mariola Szkudlarek, Janina Sierszuła oraz siostra Flawiana. Wyłonienie  zwycięzców etapów szkolnych okazało się bardzo trudne, ponieważ każdy recytator zaprezentował się jak najlepiej potrafił…

Niestety, do następnego etapu  mogły przejść tylko dwie osoby z dwóch kategorii. Z klas młodszych przeszli: Jan Praczyk z kl. I a (opiekun: pani Mariola Szkudlarek) i Joanna Bochna z kl. III b (opiekun: pani Beata Chojnicka), a z klas starszych: Dobrawa Porzuckowiak (kl. V b) i Paulina Pilawka (kl. VI a), które przygotowywała pani Agnieszka Praczyk. Zwycięzcy( m.in. ja) bardzo się cieszyli z sukcesu.

 

Do 24.11.2011r. trwały systematyczne ćwiczenia dykcji, emisji głosu i interpretacji głosowej oraz ruchu scenicznego, przygotowujące do udziału w drugim etapie konkursu.

Wreszcie nadszedł  ten długo oczekiwany piątek, 25 listopada 2011r. Do międzyszkolnej rywalizacji stanęli reprezentanci pięciu szkół podstawowych naszej gminy (nie przybyli uczniowie z S.P. w Borzęcicach).

Kiedy wybiła godzina jedenasta, zostaliśmy mile  przywitani w przyjazneji kolorowej Szkole Podstawowej w Borzęciczkach, i rozpoczęła się prawdziwa walka słów niezwykłych. Na pierwszy ogień poszli uczniowie klas I-III, ale i  na recytatorów z klas IV-VI przyszedł czas. Cieszyliśmy się z  tego, że gdy wyszliśmy  przed jury, trema po prostu zniknęła. Recytując wiersze,  czuliśmy się jak ryby w wodzie. Z uśmiechem na twarzy czekaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu. Nie myśleliśmy o wynikach, ponieważ każdy z nas dał z siebie wszystko  i mogliśmy być z tego powodu dumni. W oczekiwaniu na werdykt zajadaliśmy się drożdżówkami, które  popijaliśmy pysznym soczkiem. Chwilę później otworzyły się drzwi  i zostaliśmy zaproszeni na odczytanie wyników.

Dyplomy za udział otrzymało wielu uczestników, którzy nie wywalczyli miejsca na podium. Serca biły  nam szybciej, ponieważ jeszcze troje z nas nie dostało dyplomów. Nagle usłyszeliśmy nazwisko zwycięzcy w kategorii młodszych klas – okazał się nim Jan Praczyk. W kategorii klas IV – VI wygrałam ja – Paulina Pilawka. Obydwoje recytowaliśmy wiersz Wandy Chotomskiej ,,Kartofle z ogniska”. Trzecie miejsce zajęła Dobrawa Porzuckowiak, która zaprezentowała wiersz Doroty Gellner ,,Jesień u fryzjera”. Wywalczyliśmy trzy miejsca na podium, w tym dwa pierwsze!!! Kosmiczna radość !!!

W tym samym czasie, gdy my łamaliśmy sobie języki, recytując wiersze, drużyna dziewczyn naszej szkoły męczyła się, biegając po boisku. Zajęły pierwsze miejsce w zawodach w Kobylinie. My mieliśmy dyplomy i piękne książki, dziewczyny interesujące nagrody, ale wspólne – ZWYCIĘSTWO!

Paulina Pilawka, red. naczelna gazetki „Nowinki z Jedynki”