FINAŁ I OGÓLNOPOLSKIEGO KUNKURSU FRYDERYK CHOPIN – CZŁOWIEK XXI WIEKU
20 maja 2012
admin

W  marcu br.  ogłoszono  Ogólnopolski  Konkurs  FRYDERYK CHOPIN-CZŁOWIEK XXI WIEKU. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. szkoły  też wzięli w nim udział.  Spośród  sześciu  kategorii  konkursowych  wybrali literacką, a  dokładniej: utwór poetycki inspirowany dziełami lub biografią wielkiego kompozytora

Czekanie  na  wyniki  było  niezwykle emocjonujące. Codzienne sprawdzanie strony internetowej Gimnazjum nr 16  im. F. Chopina w Lublinie (http://g16lublin.eu/ documents/ wyniki_ oglnopol skiego _konkursu.pdf) zakończyło się  w  południe – 30 kwietnia. Wtedy to  ogłoszono werdykt  jury.

Paulina Pilawka – uczennica klasy VI a (i jednocześnie redaktor naczelna „Nowinek z Jedynki”!)  zajęła  drugie miejsce w  wyżej wymienionej kategorii konkursowej (opiekun: pani Agnieszka Praczyk).

„Finał I Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyk Chopin- człowiek XXI wieku – to dla nas chwila niezwykła. Fakt, że napłynęły do nas prace ze wszystkich województw, jest potwierdzeniem wagi promowania wartości wyższych i popularyzowania kultury wysokiej wśród najmłodszych pokoleń Polaków.

Prace konkursowe pochodzą ze 140 miejscowości. Łącznie we wszystkich kategoriach zgłoszono 794 prace. To wielki sukces naszego patrona- człowieka XXI wieku!

Dziś, wręczając nagrody laureatom, musimy złożyć wyrazy podziękowania wielu ludziom dobrej woli, którzy stali się promotorami twórczych postaw młodzieży (…)” – stwierdzili organizatorzy konkursu  z Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie.

MY TEŻ SERDECZNIE GRATULUJEMY

i prezentujemy nagrodzony wiersz!!!

Redakcja GAZETKI S. P. NR 1 W KOŹMINIE WLKP. „NOWINKI  z  JEDYNKI

 

Paulina Pilawka

„ChoPIN do serca”

W Warszawie wstaje słońce,

Oczy zaspane przeciera.

Słyszy niezwykły koncert:

Smyk przed śniadaniem grywa.

Przygrywa smuteczkom matki,

Stroskanej losem swych dzieci.

Wtem – akord srebrzysty syna –

Smutek z muzyką w dal leci!

Gra Frycek gosposi zręcznej

I znów grą swą porywa…

Ręka kucharki – cud- pączki, Mały Frycek Chopin

Jego – polonez – cud skrywa:

Fortepian czarny czaruje,

Ten słucha mistrza swojego-

Przywódcy nut niezwykłych-

Chłopca siedmioletniego.

I tańczą nad klawiaturą,

Ponad czasem nut wstęgi.

Czy Frycek znał już wtedy

Ich moc – „do n -tej potęgi”?!

Już, już: śniadanie. Podano:

Owsiankę, serwatkę z chlebem.

A gdzie jest Frycek? „Któż zgadnie?”-

Rzekłby Mickiewicz – „Ja nie wiem!”

„Fryderyk!!!”- woła ojciec.

„Hej, Frycku!” – szumią drzewa.

A On stał się muzyką świata

I w twoim sercu też grywa…