W 2012r. obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę śmierci Janusza Korczaka i setną rocznicę założenia przez niego Domu Sierot, który mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W naszej szkole, dzięki wystawkom i interesującym lekcjom prowadzonym w oparciu o prezentację multimedialną przez panią Janinę Sierszułę, mogliśmy poznać życie i działalność Janusza Korczaka (prawdziwe nazwisko Henryk Goldszmit). Urodził się w 1878 lub 1879 roku w Warszawie, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Ukończył studia medyczne. Pracował wiele lat w szpitalu. Uczestniczył w I wojnie światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej…
Życie poświęcił młodzieży, z którą pracował przygotowując ich do dorosłej, samodzielnej przyszłości. Był jednym z pierwszych rzeczników praw dziecka. Głosił, że dziecko jest autonomiczną osobą posiadającą własną godność, zainteresowania i prawa. Walczył o podmiotowość dziecka. W Warszawie utworzył dwa domy dla sierot. Z myślą o swoich podopiecznych organizował kolonie letnie.
W swych utworach opisywał wewnętrzne przeżycia: nadzieję i rozczarowania, ponieważ nie wierzył w odnowienie świata.
,,Przecież to największe szczęście żyć, pracować, walczyć, żeby lepiej było na świecie.” (,,Król Maciuś I”)
Napisał wiele książek dla dzieci np. ,,Król Maciuś I”, ,,Kajtuś Czarodziej” i dla dorosłych m.in. ,,Jak kochać dziecko”. Prowadził również audycje radiowe, w których występował w obronie praw dziecka.
Niestety, okrutne czasy II wojny światowej przerwały jego wspaniałą działalność. Został zamordowany wraz ze swoimi wychowankami z domów sierot przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Treblince w 1942r.: ,, A świat milczał! A milczenie czasem znaczy przyzwolenie na to, co się dzieje.”
Cieszymy się, że mogliśmy poznać intrygującego, cudownego człowieka jakim był Janusz Korczak.
Redakcja gazetki S.P.Nr 1 w Koźminie Wlkp. „Nowinki z Jedynki”