ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
3 października 2012
admin
10 ROCZNICA NADANIA IMIENIA 
KOŹMIŃSKIEJ JEDYNCE
 I PASOWANIE NA UCZNIA KLAS PIERWSZYCH


W piątek, 28 września, w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów klas pierwszych. Do braci uczniowskiej zostało przyjętych 49 maluchów, którzy w tym roku rozpoczęli przygodę ze szkołą.

Wydarzenie to miało jednak bardziej uroczysty charakter, niż zwykle, gdyż w szkole obchodzony był ponadto Dzień Patrona Szkoły i 10 rocznica nadania szkole imienia. Do szkoły przybyło wielu znakomitych gości, którzy wspólnie z pracownikami i uczniami szkoły chcieli obchodzić ten wyjątkowy dzień.

Jego Ekscelencja, Bp Teofil Wilski odprawił Mszę Św., a następnie wszyscy udali się do szkoły na apel, który poświęcony był wydarzeniom sprzed ponad 100 lat, kiedy to dzieci z  Koźmińskiej Jedynki stanęły w obronie ojczystej mowy i sprzeciwiły się niemieckim nauczycielom. Goście zostali przywitani przez Panią Dyrektor i Przewodniczącego szkoły chlebem w myśl staropolskiego zwyczaju. W szkole w bieżącym roku szkolnym realizowany jest projekt edukacyjny „Od ziarenka do bochenka” i dlatego motyw chleba znalazł się w programie uroczystości.

Po części związanej z historią szkoły nastąpił moment, na który czekali zarówno uczniowie jak i rodzice. Każde dziecko ogromnym ołówkiem zostało pasowane na ucznia Jedynki. Tym samym pierwszaki stały się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej. Rodzice nie kryli wzruszenia, gdy ich pociechy pięknie prezentowały się na scenie, tańczyły poloneza, recytowały wiersze. Na koniec uroczystości dzieci otrzymały prezenty i udały się na poczęstunek do swoich klas.