GITARA BEZ TAJEMNIC
9 lutego 2013
admin

W środę, 6.02.2013 roku w sali gimnastycznej nr 1 naszej szkoły odbył się koncert dla klas IV –VI pt. „Gitara bez tajemnic” oraz dla klas O – III pt. “Pocztówki muzyczne do Gitarlandii”.

Była to już druga wizyta w Jedynce muzyków z Łódzkiego Biura Koncertowego „Wirtuoz”. Przywieźli oni instrumentu strunowe szarpane: gitarę klasyczną, basową, ukulele i banjo. Pokazywali i omawiali ich budowę, sposób wydobywania dźwięku. Największe emocje wywołała najmniejsza gitara na świecie, wyglądająca jak zabawka – ukulele!!! Mimo  braku bałałajki usłyszeliśmy jej brzmienie dzięki niezwykłym możliwościom technicznym nowoczesnej gitary elektrycznej. Podczas koncertu lawirowaliśmy między różnymi gatunkami muzyki: od jazzu, przez rock, aż po ludową muzykę z Irlandii czy Hiszpanii. Wielu z nas odpowiadało poprawnie na zadawane pytania, za co otrzymywaliśmy pamiątkowe długopisy, naklejki lub kalendarze. Wszyscy chętnie braliśmy  udział w quizach muzycznych, również w podobnym do programu „Jaka to melodia”- trzeba było odgadnąć wykonawców zagranych fragmentów piosenek. Słuchaliśmy przebojów m. in. Kombii, Stinga, Dżemu, 18l, AC/DC, Sylwii Grzeszczak czy Wilków.  Podczas wykonywania kilku utworów wielu naszych kolegów  asystowało gościom, grając m. in. na tarce, grzechotkach lub  kołatkach. Z uczniowskiej widowni na scenę wyszła też nastoletnia pani dyrygent!

Ten koncert przypadł nam do gustu, podobnie jak większość organizowanych w naszej szkole. Sądzimy (na pod-stawie reakcji  publiczności  pochłoniętej widowiskiem, co nie zdarza się często), że  społeczność uczniowska podziela nasze zdanie. Ten występ był jednym z tych, podczas których można dowiedzieć się czegoś ciekawego, posłuchać pięknej muzyki oraz otrzymać sympatyczny upominek. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni i weseli. Mamy nadzieję, że już niedługo przeżyjemy w naszej szkole podobną przygodę muzyczną!!!

Bartłomiej Góral, Magdalena Liberska, kl. VI b (redaktorzy gazetki szkolnej „Nowinki z Jedynki”)