NARODOWE CZYTANIE
9 września 2014
admin

NARODOWE CZYTANIE W JEDYNCE

Dziś chętni uczniowie naszej szkoły podczas dużej przerwy zostali zaproszeni przez polonistkę p. Agnieszkę Praczyk oraz p. Dyrektor do sali gimnastycznej na rozpoczęcie akcji Narodowe Czytanie, którego III edycja odbyła się w Polsce 6 września. Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry.

W tym roku, 6 września, Prezydent Polski Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich Polaków do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. „W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw” – takie słowa zachęty można przeczytać na oficjalnej stronie akcji.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Jak można przeczytać dalej: „ … Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu”.

Zdając sobie sprawę z tego, iż teksty „Trylogii” Sienkiewicza z pewnością są dla nas zbyt trudne, p. Dyrektor Bożena Kulka zaproponowała, by do przygotowanej w szkolnej bibliotece skrzyneczki wrzucać swe propozycje książek, które chcielibyśmy wspólnie przeczytać. Być może czytać nam będą nauczyciele? A może starsi koledzy i koleżanki? A może rodzice? Tak czy owak, sama akcja bardzo nam się podoba i czekamy na więcej.