ZNAK RODŁA
30 września 2014
admin

110 ROCZNICA URODZIN JANINY KŁOPOCKIEJ

– AUTORKI ZNAKU RODŁA

W sobotę, 27 września w sali widowiskowo – kinowej „Mieszko” odbyła się niezwykła uroczystość z okazji 110 rocznicy urodzin Janiny Kłopockiej, autorki Znaku Rodła. Po Mszy Świętej nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej tej wielkiej artystce i patriotce. Tego dnia odbyła się też oficjalna premiera książki o życiu i twórczości autorki Znaku Rodła. Po prelekcji poświęconej biografii Kłopockiej nastąpił program artystyczny. Oprawę słowno–muzyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. oraz uczniowie z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp. pod kierunkiem nauczycieli: Pani Bożeny Kulki, Pani Marii Lewandowicz, Pani Janiny Sierszuły, Pani Małgorzaty Lewandowicz oraz Pani Izabeli Kaźmierczak.

Zebrani goście mogli wysłuchać wierszy o tematyce nawiązującej do patriotyzmu, piosenek w wykonaniu uczennic klasy VI a, VI b oraz dziewcząt z gimnazjum, a także chóru szkolnego. W finałowej odsłonie natomiast zabrzmiał „Polonez” cudownie wytańczony przez uczniów z SP Nr 1. Uroczystość prowadziły: Pani Dyrektor Bożena Kulka oraz Pani Wicedyrektor Maria Lewandowicz. Podniosła atmosfera sprawiła, że zebrani goście – członkowie Rodu Kłopockich, osoby związane ze Znakiem Rodła, jak i inni widzowie, wzruszali się, czując ogromny patriotyzm względem Polski i szacunek dla Jadwigi Kłopockiej, przypominając sobie „5 Prawd Rodła” i to, że nawet w dzisiejszej Polsce mogą one być aktualne.

https://www.youtube.com/watch?v=LgAl5RefeS4&feature=youtu.be