DZIEŃ MATEMATYKI
17 marca 2016
admin

 

 

 

 

 

 

Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski.

Tak podeszliśmy do tego w naszej szkole. Organizatorzy Dnia Matematyki zaprosili uczniów i nauczycieli do quizów i zagadek matematycznych. Nie pozostaliśmy na to obojętni i rozpoczęliśmy „Przygodę z nauką”.

Wspólne zmagania miały miejsce w sali gimnastycznej naszej szkoły. W pierwszej turze zmagań wzięli udział uczniowie klasy IIIa i IVb, którzy pracowali wspólnie nad udzieleniem prawidłowych odpowiedzi na przytoczone zagadki matematyczne. W kolejnej grupie znaleźli się uczniowie klas: IIIb i VIb. Zostali podzielenie na zespoły 5 lub 4 osobowe, których nazwy odzwierciedlają naszą Królową Nauk, np. grupa alfa, beta, gamma, delta itd.

Każda z grup miał 1,5 minuty na udzielenie prawidłowej odpowiedzi na przytoczoną zagadkę. A były one różne, np. Ile końców ma 9 i pół kija? – ta zagadka związana jest z przysłowiem „Każdy kij ma dwa końce”. A w połączeniu z przysłowiem „Wysoki jak brzoza, głupi jak koza” połączone było zadanie: Właśnie posadziłeś  drzewo o wysokości 1m. Twoje drzewo ma 20cm rocznego przyrostu. Drzewo nie będzie miało po roku: 120cm, 12dm, 1m 2dm, 0,12km.

Udział w tym przedsięwzięciu miał nie tylko zainteresowanie matematyką i pokazanie jej w niecodzienny sposób, ale uczył również uczniów współpracy i wymagał zaangażowania.

Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dyplomem i słodkim upominkiem.

Matematyka to Królowa nauk wszelkich,

Trzymaj z nią, a będziesz WIELKI!:)

Iza Weichbrodt