Dzień Halloween
3 listopada 2017
admin

HALLOWEEN W JEDYNCE

31 października w Szkole Podstawowej Nr 1 ponownie zorganizowano dzień Halloween. Tym razem organizacji imprezy podjęły się nauczycielki języka angielskiego: Sylwia Gołąbek, Paulina Janicka oraz Maria Mazurowska. Zabawie przyświecał główny cel: poznać kulturę krajów anglojęzycznych. Jako, że zdobycie podstawowych informacji o krajach, w których ludzie posługują się językiem angielskim, są zapisane w nowej podstawie programowej, anglistki uznały, iż zorganizowanie quizu o Halloween będzie lepszym, ciekawszym i trwalszym sposobem przekazu informacji, poza tradycyjnymi lekcjami kulturowymi. Dzięki  temu uczniowie mogli zdobyć podstawową wiedzę o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się językiem angielskim, oraz o kraju ojczystym z uwzględnieniem kontekstu lokalnego, europejskiego i globalnego, a także mieć świadomość związku pomiędzy kulturą własną i obcą, wrażliwość kulturową i umiejętność pośredniczenia między kulturami poprzez nauczany język.

Na tę okoliczność został udekorowany holl w budynku A, a dzieci mogły przebrać się w jakiś wesoły strój. Była to taka jakby alternatywa dla strasznych kostiumów, charakterystycznych dla krajów zachodnich.

Dzieci bardzo entuzjastycznie przyjęły „nowe” halloweenowe zasady, i choć można było tego dnia spotkać w szkole czarownicę, to jednak wielu uczniów przebrało się za księżniczki, królów i różne postaci z bajek.  Dzięki temu ta krótka impreza odbyła się w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze, zupełnie odmiennej od tej, typowej dla USA, gdyż chodziło głównie o możliwość zaprezentowania przez dzieci swoich strojów, a także poznanie najważniejszych faktów o tym dniu. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z Halloween, a za poprawną odpowiedź otrzymywali cukierki. Ponadto, każdy dostał naklejkę z angielskimi słówkami. Najciekawsze stroje zostały nagrodzone słodkim upominkiem.

Tekst i fot. Maria Mazurowska