Romeo i Julia
2 grudnia 2018
Redaktor

W ramach kontynuowania współpracy między szkołami, w minioną środę, 26.11. 2018 r.  klasa VII b wraz  z polonistką – panią Agnieszką Praczyk, wybrała się do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Koźminie Wlkp. na przedstawienie pt. „Romeo  i Julia”, przygotowane przez panią Donatę Witek – Dłużak oraz jej wychowanków.

Spektakl był swoistą adaptacją, aktualizacją dramatu Williama Szekspira. Wprowadzono postać narratora – komentatora. Wykorzystano sprzęt multimedialny, elementy pantomimy, tańca towarzyskiego. Bohaterowie tragedii posługiwali się polską współczesną gwarą młodzieżową. Użyto uwspółcześnionych elementów scenografii, rekwizytów, np. atrapy akwarium, pistoletu. Dodano również śmieszne gesty, których w dramacie Szekspira znaleźć nie można.

Zachowano oczywiście konstrukcję głównego wątku – nieszczęśliwej, tragicznej miłości Romea i Julii, którzy pochodzili z dwóch skłóconych ze sobą włoskich rodzin: Capulettich i Montecchich. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w teatrze elżbietańskim, w czasach Szekspira, a ustanowionymi w starożytnej Grecji, na scenie występowali tylko mężczyźni. Kreowali oni również postacie kobiece. Młodzi aktorzy grali  jak profesjonaliści. Idealnie wczuwali się w swoje role, zachowując się jak prawdziwi aktorzy. Można było dostrzec nie tylko ich zdolności dramatyczne, ale także talenty taneczne (poruszali się lepiej niż niejeden tancerz).

Chłopacy wraz ze swą wychowawczynią włożyli w ten spektakl dużo pracy i zaangażowania. Młodzi aktorzy spisali się świetnie i można im tylko pogratulować.