III Memoriał Urszuli Marciniak
25 marca 2019
Redaktor

Niedzielny poranek 24 marca uczennica Kinga Szymura z klasy VIII b rozpoczęła bardzo wcześnie. Już o 7.30 wyruszyłyśmy do Poznania na finał III Memoriału Urszuli Marciniak, czyli otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków.

Poznań przywitał nas piękną pogodą, jeszcze milej Wydzial Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Organizatorem Memoriału w Poznaniu była dr Edyta Juskowiak.

Finał rozgrywał się w 5 kategoriach wiekowych, w trzech rundach po 45 minut, w czasie których uczestnicy rozwiązywali łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowan).

Po rozegraniu 3 rund wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie zostali zaproszeni na bardzo ciekawy wykład dr Małgorzaty Bednarskiej – Bzdęga “Jak przekonać matematyka?”. Były dowody matematyczne w ciekawej, czekoladowej odsłonie. Po wykładzie ogłoszono nazwiska uczestników Wielkiego Finału.

Uczestnicy Memoriału zdobyli nowe doświadczenia, oprócz zmagań z łmigłówkami, mieli okazję poczuć się przez „chwilę” jak studenci przebywając w murach UAM, spotykając studentów oraz wykładowców akademickich.

Gratulacje dla Kingi, bo jak podkreślał prodziekan ds. studenckich prof. UAM dr hab. Jerzy Szymański, dostać się do finału to ogromny sukces (około 200 osób z wielkopolski z ponad 1000 uczestników).

Tekst i foto: Elżbieta Wojtkowiak