Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia 2019

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem.

Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata „KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!” oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius.

W tym dniu, w naszej bibliotece rozmawialiśmy o duńskim autorze znanych baśni, a podczas przerwy czytaliśmy „Dziewczynkę z zapałkami”. Uczniowie chętnie wypożyczali baśnie Andersena, niektórzy aby przypomnieć sobie ich treść, zaś inni aby je dopiero poznać. Na zakończenie uczniowie wysłuchali wiersz Joanny Kulmowej – „List do Andresena”:

Ja dziękuję panu
panie Janie Christianie
za bardzo dziecinne bajanie.

Za kominiarczyka co kochał się w pasterce.
Za słowika
że miał żywe serce.
Za szkie
łko Królowej Śniegu.
I za smutny los
żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.

Za cień
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko
co wie teraz
że łabędziem