Mistrzostwa Świata oraz pierwszy przystanek Pucharu Polski
14 maja 2019
Redaktor

W niedzielę 5 maja 2019 r. zakończyły się Mistrzostwa Świata Formuła Kite 2019, w których udział wzięła koźminianka i uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 – Julia Damasiewicz. Trwające 6 dni zawody odbywały się w tym roku we włoskim Campione nad wyjątkowo urokliwym jeziorem Garda. Do wyścigów przystąpiło ponad 120 zawodników, w tym 30 kobiet. Polskę reprezentowało 11 zawodników. Uczestnicy zawodów zmagali się w pełnym przekroju warunków wiatrowych – od wiatru bardzo słabego po bardzo silny. W kategorii wiekowej do lat 16 Polki zajęły całe podium, przy czym Julia stanęła na jego najwyższym stopniu! Mamy więc w naszym małym miasteczku Mistrzynię Świata Formuła Kite w kategorii Kobiet U16! Julia stanęła na podium również w kategorii U19 na miejscu trzecim, a w klasyfikacji generalnej kobiet uplasowała się na miejscu 12. To jednak nie wszystko. W trakcie tych zawodów jeden dzień poświęcono konkurencji Kite Mixed Relay, której wersja pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich 2024. Konkurencja ta polega na sztafecie par damsko-męskich. W wynikach finałowych Julia wraz ze swoim partnerem Jakubem Jurkowskim zajęli 5 miejsce na 22 startujące pary, wyprzedzając wielu topowych zawodników. Mistrzostwa Świata rozpoczęły naprawdę pracowity okres dla Julii, bowiem już 2 dni po powrocie z Gardy musiała stawić się na zawodach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej, rozpoczynających cykl zawodów Pucharu Polski. W trakcie 4 dni zawodów udało się rozegrać 15 wyścigów, które zapewniły Julii 1 miejsce zarówno w kategorii Juniorek, jak i w kategorii Open Kobiet. Od 23 maja przed Julią kolejne wyzwanie – Mistrzostwa Azji, które odbędą się w Beihai w Chinach. Te zawody są dla Julii kolejnym i zarazem ostatnim etapem walki o kwalifikacje do udziału w World Beach Games, które odbywać się będą w październiku w San Diego. W tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć czas na szkołę. W tym roku Julia kończy przecież VIII klasę i przed nią start do liceum. Dzięki olbrzymiemu wsparciu ze strony Grona Pedagogicznego i Dyrekcji Koźmińskiej Jedynki udaje się jednak godzić pasję i dobre wyniki w sporcie z dobrymi wynikami w szkole, za co  zarówno Julia jak i jej rodzice są bardzo wdzięczni.