XXXV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości
4 czerwca 2019
Redaktor

XXXV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im Wandy Chotomskiej

Uczennica klasy VI a – Martyna Tomczak, została laureatką XXXV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, który  był zorganizowany przez Gimnazjum Nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Słupsku.

Dzięki niebywałej sprawności i świadomości językowej, bogatej wyobraźni i wrażliwości Martyny, powstało konkursowe opowiadanie „Trójka nastolatków”. Prozatorskie dzieło oczarowało jury konkursowe swoją autentycznością, świeżym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość oraz otwarciem na świat i jego problemy.

Na XXXV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej nadesłano 8695 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 561 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z całej Polski , Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy. Po trzech miesiącach bliskich kontaktów jury z twórczością uczniów, uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności pomysłu, świadomości i literackości języka oraz ujawnionego talentu autora, wyłoniła 161 Laureatów ze szkół polskich i 31 ze szkół polonijnych, wyróżniła zaś 237 uczniów z naszego kraju i 35 polonijnych – w czterech grupach wiekowych:

 • klasy I – IV szkoły podstawowej,
 • klasy V –VI szkoły podstawowej,
 • klasy VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum,
 • klasy I-III Liceum i I-IV technikum

w kategoriach: poezja i proza oraz 5 wyróżnień w kategorii „Wiersze malowane.”

W skład komisji jurorów wchodziło 14 osób:

 • dr Marianna Borawska – literaturoznawca,
 • Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka,
 • dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca,
 •  dr hab. prof. AP w Słupsku Grażyna Lasoń-Kochańska- literaturoznawca,
 •  Maria Pietryka-Małkiewicz – polonistka, koordynatorka konkursu,
 •  Anna Czerny-Marecka – polonistka, dziennikarka,
 •  Agata Marzec – polonistka, pisarka,
 •  Izabela Drużba – polonistka,
 •  Katarzyna Duda – polonistka,
 •  Elżbieta Musznicka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej; red. edux.pl,
 •  Magdalena Walkowiak – polonistka,
 •  Małgorzata Lenart – polonistka, redaktorka wydawnictwa „Lenart”,
 •  dr hab. Zbigniew Zielonka – pisarz, historyk literatury, kawaler Gloria Artis,
 •  dr hab. prof. UW Grzegorz Leszczyński – historyk literatury dziecięcej, krytyk literacki, wykładowca UW,
 •  Jerzy Fryckowski – poeta, polonista.

Podsumowanie konkursu odbyło się 27 maja br., podczas uroczystej gali, w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pisarskich!

Tekst: Monika Raś

Zdjęcia: Marzena Tomczak

Martyna Tomczak z Ewą Chotomską – córką Wandy Chotomskiej