Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
3 listopada 2019
Redaktor

Ogólnopolski dzień Głośnego czytania przypada na dzień 29 września a data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

W naszej szkole obchodziliśmy to święto 24 października, kiedy przy okazji wręczone zostały nagrody za konkursy: fotograficzny, wiersz i hasło o bibliotece.

Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Obcowanie z literaturą jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W ramach tej akcji uczniowie klasy ósmej przeczytali swoim młodszym kolegom baśń „Brzydkie Kaczątko”, a w bibliotece szkolnej prezentowaliśmy opowiadanie „Bajka o Wiśle”, z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Dzień Głośnego Czytania był również okazją do świętowania Dnia Bibliotek Szkolnych i poznania nowości książkowych, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Monika Raś

Agnieszka Maryniak

Dorota Bielawna