19 maja – Dzień Dobrych Uczynków
19 maja 2020
Redaktor

19 maja – Dzień Dobrych Uczynków

Fot. Fundacja arka.pl

Zrób piękny, dobry uczynek w środku maja – jednego z najpiękniejszych miesięcy w Polsce! Pomyśl z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającej Cię przyrodzie i zrób to, co będzie dla nich gestem zrozumienia
i przyjaźni. Co roku 19 dzień maja jest świętem społecznych, bezinteresownych działań.

Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów.

Fundację Ekologiczną ARKA założył Wojciech Owczarz w 2005 roku. Jej celem jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna społeczeństwa. Zgodnie z powiedzeniem, że czym skorupka za młodu nasiąknie, projekt w dużej mierze skierowany jest do najmłodszych. Z jednej strony mają oni ogromny zapał do pracy, a po drugie jest duża szansa że swój wolontariat będą kontynuować w przyszłości i przekażą go następnym pokoleniom. Może nawet namówią rodziców:)? Arka nawiązała współpracę z wieloma szkołami zainteresowanymi problematyką ekologiczną – Fundacja prowadzi warsztaty, tworzy wydawnictwa, zachęca dzieci i nauczycieli do czynnego udziału w akcjach. Oczywiście inicjatywa dbania o środowisko kierowana jest również do dorosłych, w tym samorządów, mediów, przedstawicieli kultury, strażaków czy leśników.
Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć, dlatego Fundacja Ekologiczna ARKA zachęca do dobrych uczynków. W naszym otoczeniu są inni ludzie, ale także zwierzęta, a przede wszystkim środowisko naturalne, z którego korzystają wszyscy.

– Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu! Oto kilka z nich?:

– Pomóż starszej osobie zrobić zakupy – babci, sąsiadce.

– Weź psa ze schroniska … na spacer

– Posprzątaj zapomniane groby. Poznasz je po tym, że brak na nich kwiatów czy palących się zniczy.

– Zrób śniadanie dla swojej mamy, taty, babci…

– Pomagaj we własnym domu- mama się ucieszy gdy umyjesz za nią naczynia, a tacie przyniesiesz gazetę.

– Pomóż koleżance w lekcjach.

Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.

– Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane.
– Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne.
– Zmień żarówki na energooszczędne.
– Zasadź drzewo.

Masz swój pomysł na dobry uczynek?

Pamiętaj tylko o jednym – nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę!