Narodowe czytanie
10 września 2020
Redaktor

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej,
w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.  Zapoczątkowana została w 2012 roku i organizowana jest przez Prezydenta RP.

W tym roku odbyła się 9 edycja tej imprezy, a czytaną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W piątkowe popołudnie, 4 września, na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp., uczniowie naszej szkoły: Zofia Leopold, Aleksandra Król, Maja Talaga i Patryk Kląskała wcielili się w role bohaterów, czytając fragmenty dramatu Słowackiego.

W trakcie przerw, między scenami czytanego utworu, widownia mogła posłuchać utworów
z repertuaru Marka Grechuty, w pięknym wykonaniu Zbigniewa Iłowskiego, któremu akompaniował Dariusz Cetner.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią
i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/