Godziny Wychowawcze ze Światem
9 października 2020
Redaktor

Klasa VIII a bierze udział w programie „Godziny Wychowawcze ze Światem”. Jest to program edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej.

 Program powstał w odpowiedzi na potrzebę prowadzenia atrakcyjnych zajęć wychowawczych oraz kształtowanie postaw (m.in. empatii, otwartości i osobistego zaangażowania) i umiejętności (m.in. współpracy). Żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety. Nie możemy uniknąć tych współzależności, jednak często trudno nam je zrozumieć.

Pierwszym tematem poruszonym przez uczniów kl. VIIIa był temat: „Elektrośmieci oraz skończone zasoby w produkcji elektroniki”.

Celem lekcji było uzmysłowianie konsekwencji kupowania wielu sprzętów elektronicznych i nie dbania o ich odpowiednią utylizację. Ważnym aspektem było wskazanie na fakt, iż to bogate kraje globalnej Północy kupują ogromną ilość sprzętów, nadmiernie nadwyrężając przy tym złoża surowców w krajach globalnego Południa, a następnie zwracają zużyty sprzęt w postaci elektrośmieci z powrotem do tych krajów. Jest to jeden z wielu aspektów globalnych współzależności, które ukazują że nie tylko jesteśmy połączeni z resztą planety, ale też nasze działania wpływają na życie innych ludzi.

I. Weichbrodt