Narodowe Święto Niepodległości w Jedynce
10 listopada 2020

PAMIĘTAMY, WSPOMINAMY, OBCHODZIMY

NARODOWE  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Kiedy zbliżał się listopad, był to sygnał, żeby rozpocząć przygotowania do uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości.

Wybrana klasa, pod czujnym okiem pani historyk uczyła się patriotycznych wierszy, chór ćwiczył „Przybyli ułani pod okienko”.

W 2020 roku wszystko zmieniło się. Puste szkolne korytarze, cisza na sali gimnastycznej.

Czyżby zapomniano o 11 listopada?

Takie pytanie nigdy nie zagości w murach naszej Jedynki. Szkoła z patriotycznymi tradycjami nie zapomina o ważnym dla naszego narodu dniu.

Uczniowie, nauczyciele przenieśli swoje pomysły do internetowego świata.

W ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości szkoła zorganizowała  konkursy i koncerty.

Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych pod kierunkiem pani Ewy Gockiej przeprowadził  szkolny konkurs pt. Życzenia dla Polski – kartka pocztowa.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pocztówki w formacie A5.

Praca musiała  być na sztywnym papierze i zawierać na jednej stronie: tekst życzeń dla Polski, a na drugiej ilustrację plastyczną.

Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Marzeny Adamkiewicz przygotował konkurs pt. „Twoja twarz wygląda znajomo”.  Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością wcielając się w  wybrane postaci historyczne.

• Do boju z pieśnią na ustach wspólne śpiewanie to hołd jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość.  To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

Mimo upływu tak wielu lat, piosenki patriotyczne, żołnierskie nadal wywołują w nas wielkie emocje i pobudzają do refleksji nad historią. Warto je przypominać…

Wirtualny koncert przygotowała pani Małgorzata Lewandowicz oraz Marlena Nowak.

Pieśni i piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły:

Klasa I a  „Przybyli ułani”

Michał Krzyżaniak „Szara piechota”

Michał Kowalczyk „Szary mundur”

Julia Ratajczyk „Dziewczyna z granatem”

Jakub Plewiński „Przybyli ułani”

Daniel Antkowiak „Deszcze niespokojne”

Jędrek Ziętkiewicz „Taki kraj”

Natalia Mazurowska „Szara piechota”

Gracjana Ruszczyńska „Dziewczyna z granatem”

Klasa 7c

Zosia Leopold „Rota”

Kamila Naglak „Dziewczyna z granatem”

Wszystkie szkolne akcje patriotyczne można zobaczyć na stronie internetowej szkoły oraz facebooku.