OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII
16 listopada 2020
Redaktor

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku, a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”. Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: „Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych” (2017) i „Otwórz książkę, otwórz umysł” (2018),  „Kto czyta – rozumie”(2019).

Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, przebiega pod hasłem:

„CZYTANIE ŁĄCZY”.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, którą nieświadomie stosuje wielu rodziców i dziadków czytając najmłodszym przed snem. Badania wykazały, że czytając dziecku pewne historie, można mu pomóc w wielu trudnych do zrozumienia sytuacjach emocjonalnych.
W zbiorach naszej szkolnej mamy książki adresowane do dzieci i młodzieży pozwalające oswoić im lęki, uczące codzienności i „życia”.

Dorośli także sięgają po lektury, które pomagają im odnaleźć poczucie własnej wartości, doradzają jak radzić sobie z problemami w pracy i życiu osobistym, uczą tolerancji, empatii.

Jak ogromna siła jest w książkach zapewne nie trzeba Was przekonywać. Jednę z nich jest właśnie moc łączenia ludzi. Gdy czujesz się samotny, zawstydzony czy smutny, gdy się boisz, gdy dopada Cię melancholia… Czy jesteś mały czy duży – sięgnij po książkę!

Dzielcie się z innymi swoimi wrażeniami i przeżyciami, potem dyskutujcie albo przelejcie na papier swoje myśli, bo CZYTANIE ŁĄCZY