XXII edycja konkursu szopek pt. “Żłóbek Wielkopolski 2020”
14 grudnia 2020
Redaktor


Uczniowie klasy 6 a wzięli udział w XXII edycji konkursu szopek

pt. “Żłóbek Wielkopolski 2020”.

Przedstawiamy pierwszą pracę autorstwa Piotra Antoniewicza.


Do wykonania Szopki Bożonarodzeniowej użyto drewnianych patyczków laryngologicznych, trocin, styropianu, farb, papieru, plasteliny, waty oraz silniczków elektrycznych, głośników, wzmacniacza oraz taśmy ledowej. Szopka posiada elementy mechaniczne i elektryczne (ruchome, oświetleniowe i grające), figurki i postacie. Szopka przedstawia narodziny Jezusa Chrystusa z nawiązaniem do architektury Wielkopolski zabytkowej i współczesnej, do tradycji i bajek.

Przedstawiamy kolejną pracę autorstwa Maksymiliana Leśniaka.

Szopka wykonana jest z patyczków do lodów, sklejonych klejem na gorąco. Dach pokrywa słoma. Józef i Maryja są ze styropianu i filcu. Jezus leży na sianku w żłobku z patyczków, główka to plastelina a ciało to wacik kosmetyczny. Trzej Królowie to patyczki ozdobione filcem a baranki są z papieru. Choinka zielona to papier a biała to sklejone kuleczki styropianu. Całość przyklejona jest do drewnianej podstawy.

Przedstawiamy kolejną pracę autorstwa Kamila Balcerka.

Materiały z których został wykonany żłobek były przeznaczone do wyrzucenia. Pomysłowość i kreatywność Kamila nadała im „drugie życie”.
Do zrobienia żłóbka wykorzystano stare zabawki jak i przedmioty codziennego użytku. Odpady plastikowe, makulaturę i tekstylia. Podstawą konstrukcji jest płyta z zepsutej szuflady. Drewniany domek dla lalek posłużył za stelaż do szopki, natomiast Trzej Królowie przybyli do żłóbka kolejką elektryczną. Drobne plastikowe elementy to klocki Playmobil. Postacie zrobione są ze styropianowych stożków, resztek ozdobnych brokatowych arkuszy plastycznych oraz starej odzieży i firan. Dzieciątko to jajko wielkanocne. Zwierzęta wykonane są z wytłaczanek po jajkach, kubków po jogurtach, foli aluminiowej i klamerek do bielizny. Materiały wykończeniowe – kora i trzcina zostały zebrane w pobliskim lesie. Oświetlenie to lampki LED z zeszłorocznego stroika bożonarodzeniowego. Wszystko połączone jest klejem introligatorskim i na gorąco. Ze względu na bezpieczeństwo wykonującego, niektóre drobne elementy takie jak: twarze, włosy i makaronowe ręce postaci zostały przyklejone przez osobę dorosłą – reszta była wykonana samodzielnie.

Praca nad żłobkiem przyniosła wiele frajdy jak i chwilowej rezygnacji przy lekkich poparzeniach klejem. Efekt końcowy jest odzwierciedleniem pomysłowości i wielogodzinnej pracy Kamila.