ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia 2021
Redaktor

23 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Dzień Książki

Zapraszam do zapoznania się: https://padlet.com/MonikaBiblioteka/dzienksiazki

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Data 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczny wymiar dla literatury światowej. W tym dniu,
w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać ten gest mężczyznom poprzez podarunki z książek.

W obecnej sytuacji, gdy rok od pojawienia się pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania,książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, stała się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności. Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim  z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej i nie ma lepszego sposobu naprzezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą:CZYTAJĄC, NIGDY NIE CZUJESZ SIĘ SAM”.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, szczególnego znaczenia nabiera istniejąca sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych z nich jest zainicjowana przez UNESCO
i Bibliotekę Kongresu USA – Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.