XVIII TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja. Jest to akcja promocji czytelnictwa i bibliotek, mająca na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie zainteresowania książką różnych kręgów społeczeństwa. Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca
i koordynator akcji. W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek jest: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
W ramach działań szkolnego tygodnia bibliotek uczniowie stworzyli plakaty promujące bibliotekę i czytelnictwo pt. WARTO CZYTAĆ oraz wzięli udział w literackim wyzwaniu – ULUBIONY BOHATER Z KSIĄŻKI.
W kwietniu również dużo się działo! 2-go obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest akurat wtedy. W ten dzień, w 1805 roku, urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Z kolei 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich często nazywany Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki. Święto to obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji uczniowie sami stworzyli wiersze – POEZJA Z GRZBIETÓW KSIĄŻEK.
W ostatnim czasie wskaźnik czytelnictwa w Polsce nieco wzrósł, jak wynika z najświeższych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Nieznacznie, bo tylko o 3% w stosunku do poprzedniego roku, jednak do poziomu z początku XXI wieku jeszcze dużo brakuje.
Pełny raport stanu czytelnictwa w Polsce dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej:
https://bn.org.pl/w-bibliotece/4243-42%25—nieduzy-wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce.html
Aktualnie książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu, nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzi między ludźmi i otwiera nasze umysły. O tym, że książki rozwijają wyobraźnię, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia napisano już mnóstwo publikacji. Warto wspomnieć również o tym, że niosą w sobie duży ładunek emocjonalny i krótko mówiąc:
CZYTAJMY! BO WARTO CZYTAĆ!
Zapraszamy do obejrzenia kilku z dotychczasowych działań