MAJA TALAGA – SREBRNA MEDALISTKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU KSZTAŁCENIA SŁUCHU
4 października 2021
Redaktor

Uczennica naszej szkoły, Maja Talaga została srebrną medalistką Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków Śpiew” 2021, zorganizowanego  przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na Wydziale Rozwoju Edukacji.

1 października b.r. w Kolegium Stanisława Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się turniej finałowy i uroczystość  wręczenia nagród laureatom, na którą zasłużyła uczennica naszej szkoły – Maja Talaga. Pojechała tam wraz z opiekunem p.  Agnieszką Maryniak oraz Dyrektorem Szkoły – Jackiem Zawodnym.

Eliminacje przebiegały w trzech etapach. Każdy miał inny stopień trudności. Należało rozpoznać spośród odgłosów blisko stu ptaków, te właściwe. Następnie, wskazane losowo kolejne odgłosy, trzeba było opisać, używając właściwej terminologii, aż w końcu omówić je w poszczególnych kategoriach. Specjaliści ornitologii, leśnictwa oraz nauk przyrodniczych, zasiadający w Jury, wyłonili zwycięzców.

Po wystąpieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Roberta Gawła, prof. dr hab. Piotra Łakomego – Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, przystąpiono do turnieju finałowego. Podczas obrad Jury, popis dali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Można było usłyszeć zarówno śpiew operowy przy akompaniamencie pianina, oraz grę na skrzypcach  w utworach Fritza Kreislera, Antonia Caldara, a także utwór śpiewany W. A. Mozarta. Następnie odbyło się uroczyste wręczanie dyplomów i medali, między innymi przez Wojewódzkiego Kuratora Oświaty.

Konkurs był bardzo imponujący pod względem wiedzy, jaką trzeba było się wykazać. Podczas całej uroczystości towarzyszył wspaniały sokół, będący ciekawostką gali finałowej. Od Kierownika Katedry Fitopatologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, każdy uczestnik uroczystości otrzymał dąb, który po wsadzeniu będzie przypominał jak ważnym elementem naszego otoczenia jest przyroda. Aspekt dydaktyczny i wychowawczy tych eliminacji, sprawił, że wzbogacał w uczestnikach nauczanie muzyki połączonej z przyrodą i wzbudził wrażliwość na piękno otaczającego nas świata.

Gratulujemy Mai srebrnego medalu i trzymamy kciuki za złoto w następnej edycji tego konkursu.

Tekst: Agnieszka Maryniak