DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
28 marca 2022
Redaktor

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary”. Kolorowe skarpety, koniecznie dwie albo nawet trzy różne J to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów.

Data 21. 03 jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu, bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

W tym roku w naszej szkole nie mogło zabraknąć akcji czytelniczej do której się  przyłączyły klasy II i III i czytaliśmy książki „Niesamowite przygody dziecięciu skarpetek” , oraz „Mam na imię Inna”. Wspierając osoby z zespołem Downa  tym dniu mieliśmy ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w ogólnopolskiej akcji!