Wykład popularnonaukowy pt. Kolorowa kryptografia
2 kwietnia 2022
Redaktor

W piątek, 1 kwietnia 2022r. gościliśmy w murach SP nr 3 w Koźminie Wlkp. na wykładzie popularnonaukowym pt. „Kolorowa kryptografia” wygłoszonym przez dr Barbarę Roszkowską-Lech, pracownika Politechniki Warszawskiej. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas VII, którzy z przyjemnością wysłuchali  interesującego wykładu o szyfrowaniu. Uczniowie dowiedzieli się m. in. w jaki sposób przekazać tajną informację, żeby była ona zrozumiała tylko dla wybranej osoby, czego potrzebujemy do zakodowania i rozszyfrowania tajemniczej wiadomości oraz jaki jest związek liczb pierwszych z szyfrowaniem. Dla wielu z nich było zaskoczeniem, że poczta elektroniczna, transakcje między bankami, czy jakiekolwiek przesyłanie danych jest szyfrowane w oparciu o własności liczb pierwszych. Z pewnością wszyscy z wykładu wyszliśmy bogatsi w wiedzę o systemach kryptograficznych.

W imieniu własnym i młodzieży klas VII naszej szkoły serdecznie dziękujemy Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. za możliwość uczestniczenia w wykładzie.

Nauczyciele matematyki