TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE– ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KOŹMINIE WIELKOPOLSKIM
12 kwietnia 2022
Redaktor

Wielkanoc to najbardziej radosne, wiosenne święta chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wiąże się z nimi wiele barwnych i ciekawych zwyczajów, które łączą w sobie tradycję  ludową, dworską i mieszczańską. W trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji oraz obyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi, uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawcami udali się na spotkanie do Biblioteki Publicznej w Koźminie Wielkopolskim. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało kiedyś przygotowanie do świąt: malowanie jaj, tradycja niedzieli palmowej, obrzędy Wielkiego Tygodnia, święcenie pokarmów i śniadanie wielkanocne. Na tle wielkanocnej scenografii, wraz z prowadzącymi paniami z biblioteki, uczniowie opowiadali o zwyczajach i przygotowaniach świątecznych w swoich domach. Poznały też symbole wielkanocne, atrybuty związane z wiosną oraz zabawy z tego  okresu np. śmigus-dyngus. Spotkanie wzbogaciły zagadki i piosenki nawiązujące tematyką do świąt. Na zakończenie wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z książkami o tematyce wielkanocnej, które są dostępne w bibliotece.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i piękne zajęcia. Było  mnóstwo zabawy, uśmiechu i snucia planów na kolejne spotkania 😊

Tekst: Monika Raś
Zdjęcia: Mariola Szkudlarek, Marlena Nowak