Zielony skwer pamięci historii
19 września 2022
Redaktor

Dzięki  wsparciu Fundacji Banku Santander i Placówki Partnerskiej Banku Santander w Koźminie Wielkopolskim udało się zrealizować pomysł na stworzenie przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim zielonego skweru pamięci historii. Głównym celem projektu była zamiana cementu i kamienia na drzewa, krzewy i kwiaty. Budynki szkoły zlokalizowane są w starej części miasta, ok. 200 m od Rynku miejskiego. W 2017 roku przebudowywano ulicę i zmodernizowano teren przed szkołą. Z jednej strony przestrzeń publiczna została dostosowana do potrzeb zmieniającego się świata, a z drugiej mamy coraz więcej betonu. Stąd pomysł, aby dosadzić więcej zieleni. Podczas obchodów Święta Patrona szkoły Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907, w dniu 30 września br., skwer zostanie oficjalnie zaprezentowany społeczności szkolnej i lokalnej.

„Bardzo się cieszę, że dzięki wsparciu Fundacji Banku Santander i Placówki Partnerskiej Banku Santander w Koźminie Wielkopolskim udało się zrealizować pomysł na stworzenie przy szkole zielonego skweru pamięci historii. Chcemy by było zielono i kolorowo, ale również historycznie i ekologicznie. Sadzimy zieleń wokół szkoły dla kolejnych pokoleń. Ma to być żywy pomnik historii szkoły, która w 2020 roku obchodziła 150-lecie istnienia. Od 2018 roku dosadziliśmy ponad 50 drzew i krzewów. Są to: graby, klony, świerki, jałowce, cisy, tuje, a także róże i kwiaty sezonowe. To dużo, ale jednocześnie mało. Z pewnością zieleni wokół szkoły jeszcze przybędzie. Serdecznie dziękuję Paniom: Teresie Krzak i Halinie Krauze z Banku Santander w Koźminie Wielkopolskim i Krotoszynie za okazane zainteresowanie, działanie, wsparcie i pomoc w pozyskaniu środków na zieleń przed szkołą.” – Jacek Zawodny, Dyrektor szkoły

fot. Szymon Sikora