Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
23 lutego 2023
Redaktor

“Powiada się, że w mowie niektórych ludzi słychać nawet błędy ortograficzne”.
Jerzy Bralczyk

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego. Świętowanie ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. To bardzo ważna data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową. A czym lepiej uczcić naszą polszczyznę niż… jej upartym ćwiczeniem? 🙂 Ambasadorka Polszczyzny, poetka Małgorzata Strzałkowska, jest autorką wielu doskonałych książek o naszym języku. Ponad 25 lat temu na językach wszystkich były jej debiutanckie „Wierszyki łamiące języki”. A dziś? Łamiemy je nadal!

„Królik w futrze tkwi w makutrze
i po troszku trzy krzty mchu trze,
a LOGOPEDYCZNE PRZTYCZKI
ćwiczą język i policzki”.

Po języku nas poznają! Więc ćwiczmy, bawiąc się setnie przy czytaniu – koniecznie na głos! prztyczka za przytyczkiem. Choćby takiego maleńkiego: „Jeśli chcesz, szczotkę bierz I na jeża jeża czesz!”. Hmm Za proste? To może „Dzierzby w wierzbie”?

„– Wiesz, że w wierzbach drzemią dzierzby?
– Skądże! Dzierzby w wierzbach? Gdzieżby!
No, a gdzież by ciżbie dzierzb
Lepiej drzemać niż wśród wierzb?”

Byłoby z tego niezłe dyktando! „Dyktando” też jest w „Logopedycznych prztyczkach”! A miłośnicy Adama Wajraka znajdą „Wiersz przyrodnika” – i Jego portret autorstwa Piotra Rychela, który tę książkę cudnie zilustrował.

W tym dniu, dla wszystkich chętnych uczniów odwiedzających bibliotekę, było zadnie ortograficzne – wyszukiwanie tytułów książek na półkach z „ż”, „rz”, „ó”, u itd.

Zapraszamy do rozwiązania: QUIZ: Jak dobrze znasz klasyki polskiej literatury?

“Kultura językowa zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdy ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się także nad tym, jak mówią, gdy zaczynają sprawdzać nieświadome poczucie językowe”.

Jerzy Bralczyk

Realizacja: Monika Raś, Magdalena Dubisz

Źródło:
Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom https://calapolskaczytadzieciom.pl/
https://paniezbiblioteki.blogspot.com/https://ksiazkoweinspiracjepbw.blogspot.com/