PROGRAM „SIECIAKI.PL”
12 kwietnia 2023

Klasa V b rozpoczęła realizację programu Sieciaki.pl.  – projekt, który ma na celu edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie, wyposażony m. in. w materiały edukacyjne, słuchowiska, filmy, gry i piosenki. Fabuła projektu oparta jest na przygodach czwórki przyjaciół zwanej Sieciakami, które z pomocą Sztucznej Inteligencji i robota Netrobiego stawiają czoła niebezpieczeństwom w sieci wywoływanym przez złe Sieciuchy.

W ramach naszych pierwszych wspólnych kroków w programie, uczniowie w grupach przygotowali plakaty prezentujące 5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa w internecie:
1. „Chroń swoją prywatność!”,
2. „Mów, jeśli coś jest nie tak!”,
3. „Nie ufaj osobom poznanym w sieci!”,
4. „Szanuj innych w sieci”,
5. „Korzystaj z umiarem z internetu”.
Następnie grupy prezentowały i omawiały efekty swojej pracy z resztą klasy. Była to też doskonała okazja do dyskusji. Prace uczniów można podziwiać na gazetce klasowej w sali nr 1.

Na kolejnych zajęciach czytaliśmy wspólnie książkę “Sieciaki. Misja bezpieczny internet“,  która w barwny sposób opisuje przygody Sieciaków. Porusza problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu, m. in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością. Prezentuje warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami.

Tekst i foto: S. Gołąbek