#TataTeżCzyta
20 maja 2023
Redaktor

Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Wystarczy czytać mu 20 min. dziennie, aby mogło w pełni kształtować swoją osobowość, rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. Wspólne czytanie to moment w ciągu dnia, kiedy możemy zbliżyć się do swojego dziecka na wyłączność. W ten sposób budujemy relację pełną zaufania, która dla niego jest niezbędna, aby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

W tym właśnie celu powstała Ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta. Jej pomysłodawcami są Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak. Na potrzeby  akcji powstała publikacja Supermoc książek #TataTeżCzyta, autorstwa Marii Deskur oraz Edy Plich, od lat zaangażowanych w promocję czytelnictwa i nowoczesną edukację dzieci. Ilustracje do broszury przygotowała Joanna Rusinek, graficzka tworząca piękne ilustracje do wielu książek dla dzieci. Publikacja zawiera też listę 34 książek polecanych do czytania na każdym etapie ich rozwoju. Jest nieodpłatna i została przygotowana w postaci e-booka (do pobrania na stronie www.TataTezCzyta.pl) oraz w wersji drukowanej (Targi Książki w Warszawie, wybrane księgarnie oraz  biblioteki publiczne).

Kampania została objęta patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

A zatem: Tato, Wujku, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem, ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków także czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem!

Zainspirowane świetnym pomysłem, postanowiłyśmy wcielić go w życie w naszej szkole. 18 i 19 maja odbyły się niezwykłe spotkania, podczas których uczniowie naszej szkoły z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wierszy polskich poetów.  Pan Paweł, który przyjął nasze zaproszenie wraz z córką Rozalką, Pan Dyrektor oraz Pan Marek przeczytali wybrane wiersze Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, a także Juliana Tuwima. Nie obyło się także bez rozmowy uczniów na temat spędzania wolnego czasu z Tatą. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile ze słowem pisanym!!

Cele akcji:

  • wykorzystanie metody czytania wrażeniowego
  • podkreślanie roli ojca w życiu rodziny
  • rozpowszechnianie czytania wśród mężczyzn
  • budowanie pozytywnych relacji z dziećmi 
  • sposób na efektywne spędzenie wolnego czasu

Więcej informacji i pomysłów do czytania na stronie  https://fpc.org.pl/tatatezczyta/

Pobierz ebook  https://fpc.org.pl/wp-content/uploads/2023/04/TTCz_ok.pdf

 #TataTeżCzyta

M. Dubisz, A. Maryniak, M. Raś