RUHR GAMES 2023
13 czerwca 2023
Redaktor

W dniach 06.06. – 11.06.2023r. 10 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. z 2 opiekunkami brało udział w największym międzynarodowym festiwalu sportu i kultury dla młodzieży – Ruhr Games 2023.  Podczas pobytu w Duisburgu/Niemcy nasza młodzież aktywnie spędzała każdy dzień mając do dyspozycji hale wielofunkcyjne, sale do judo, futsalu i tańca, siedem boisk piłkarskich, korty tenisowe i wiele innych obiektów rekreacyjno-sportowych dostępnych w Sportschule Wedau Duisburg.

Na rozpoznanie terenu wyruszyliśmy całą grupą zaraz po zakwaterowaniu w nowoczesnych i komfortowych pokojach. Zdobywając kolejne stacje gry terenowej mogliśmy zwiedzić cały obiekt i skorzystać z warsztatów sportowych (badminton, tenis stołowy czy spike ball), artystycznych (wykonywanie łapaczy snów, tatuaży henną, własnej biżuterii czy zdobienie toreb) lub strefy e-sportów czy fotobudki. Dzień zakończyliśmy wspólną zabawą do dyskotekowych rytmów z całego świata.

Drugi dzień obozu rozpoczął się turniejem integracyjnym. Tutaj mieliśmy okazję poznać uczestników z innych państw i zacząć nawiązywać nowe relacje. Międzynarodowe grupy zdobywały punkty w przeróżnych zajęciach sportowych i mimo, że walka była zacięta, to przede wszystkim towarzyszyła nam świetna zabawa. Po posiłku i odpoczynku udaliśmy się na warsztaty. Wybór był ogromny! Piłka nożna, siatkówka plażowa i na siedząco, koszykówka na wózkach inwalidzkich, tenis i tenis stołowy, sztuki walki, dance fox, kinball i akrobatyka oraz wiele innych.  Amatorzy sztuki mogli wybrać warsztaty muzyczne, taneczne, fotograficzne lub cyrkowe. Dzień zakończyliśmy przemarszem państw biorących udział w obozie. Polska grupa ubrana w barwy narodowe maszerowała dumnie wymachując biało-czerwonymi flagami, pomponami i balonami.

Kolejny dzień upłynął nam na warsztatach i zajęciach wcześniej wybranych przez uczniów. Po kolacji autokary przewiozły nas do Landschaftspark Duisburg, gdzie braliśmy udział w oficjalnej ceremonii otwarcia Ruhr Games 2023. Na dawnym terenie przemysłowym mogliśmy zobaczyć nieczynną hutę żelaza i stali oraz hale odlewnicze. Obecnie w parku odbywają się koncerty i wydarzenia sportowe, którym się przyglądaliśmy podczas naszego wyjazdu.

Następnego dnia uczestnicy obozu brali udział w warsztatach ekstremalnych, czyli narty wodne, lot sportowym samolotem wyczynowym, pontony, wysokie tory linowe i ścianki wspinaczkowe, jump-sport, a  dla fanów zwiedzania wycieczka do Kolonii i Dortmundu. Wieczorem natomiast RG-Team przygotował dla nas międzynarodowe karaoke; śpiewaliśmy w różnych językach, tańczyliśmy i świetnie się bawiliśmy.

Ostatni dzień obozu to wieczór kultur. Każde państwo przygotowało swoje stoisko, gdzie prezentowało charakterystyczne dla swojego kraju produkty i promowało swój region zamieszkania. My również dumnie reprezentowaliśmy Polskę, powiat krotoszyński i gminę Koźmin Wielkopolski. Największymi fanami naszego miodu byli przedstawiciele Rumunii i Izraela, a strojami zachwycali się uczestnicy z Francji.  Materiały reklamowe na stoisko promujące Polskę przekazały Gmina Koźmin Wielkopolski i Powiat Krotoszyński.

Bogaty program sportowy i artystyczny, nowoczesna infrastruktura, strefy chillout w każdym zakątku campusa, liczne rozrywki przygotowane dla nas przez team wolontariuszy i przede wszystkim LUDZIE, atmosfera pokoju, życzliwości, tolerancji i zrozumienia…. to wszystko sprawiło, że czuliśmy się tam wyjątkowo i nikt nie chciał wracać do domu. W czasie całego pobytu porozumiewaliśmy się z uczestnikami obozu w języku niemieckim i angielskim. Nawiązaliśmy nowe znajomości, które mają szansę przerodzić się w piękną międzynarodową przyjaźń.

Opiekunki projektu i tekst: Anna Kaj, Paulina Janicka

Zdjęcia: Anna Kaj, Paulina Janicka, Eliza Marcinkowska