ZACZARUJ SZKOŁĘ Z DRUKIEM 3D!, czyli Laboratoria przyszłości w koźmińskiej „Jedynce”
20 czerwca 2023
Redaktor

„Zaczaruj szkołę z drukiem 3D!” to ogólnopolski konkurs, w którym wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły. Organizatorem konkursu było Skriware – lider na rynku rozwiązań edukacyjnych w zakresie druku 3D.

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wydrukowaniu produktu na drukarce 3D, który będzie użytkowy, przydatny dla szkoły. Praca nad projektem była podzielona na kilka etapów: zidentyfikowanie potrzeb szkoły, wybranie produktu, zamodelowanie go, wydrukowanie, zaprezentowanie rozwiązania społeczności uczniowskiej i przygotowanie dokumentacji pracy zespołu w postaci nagrania przebiegu projektu.

Drużyna w składzie uczniowskim: Piotr Antoniewicz, Kamil Balcerek, Bartosz Nowak realizowała projekt „Wrócić z tarczą”. Drużyna mając na uwadze, że szkoła łączy tradycję z nowoczesnością wykorzystała nowoczesną technologię druku 3D, aby wręczać pamiątki. Zespół uczniowski pod okiem nauczycielki Elżbiety Wojtkowiak zaprojektował i wydrukował statuetki, które będą wręczane, np. zwycięzcom konkursu o Patronie szkoły, przyjaciołom szkoły oraz wybitnym absolwentom.

Druga drużyna w składzie: Mateusz Mazurowski, Alan Ratajczyk wykonywała projekt „Wskazać właściwą drogę”. Drużyna podjęła się zaprojektowania i wydrukowania tabliczek informacyjnych na drzwi z numerem lub nazwą pomieszczenia. Tabliczki stworzyły spójny system oznakowania pomieszczeń w budynku szkoły. Opiekę nad zespołem sprawowała nauczycielka Barbara Patoka.

Dla wszystkich było to nowe wyzwanie i pierwsze kroki w projektowaniu 3D. Nasze dwie drużyny znalazły się w finale razem z 70 innymi zespołami i choć nie zajęły najwyższych miejsc to obie drużyny mogą być dumne ze swojej pracy.

Udział w konkursie był możliwy dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

Warto też dodać, że na zajęciach lekcyjnych jest wykorzystywany sprzęt, który został pozyskany w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości”. W ramach zajęć informatyki korzystano z Robotów Photon EDU 821200. Z okazji Święta Niepodległości klasa III b postanowiła upiec tradycyjne rogale. W realizacji pomysłu pomogła emerytowana nauczycielka pani Janina Sierszuła, która przygotowała wcześniej ciasto drożdżowe. Przypomniała też dzieciom, skąd wzięła się tradycja pieczenia rogali. Na zajęciach w klasach I-III uczniowie przygotowują pyszne kanapki i sałatki korzystając z nowego sprzętu. W ramach innowacji pedagogicznej „Kuchenna logopedia” uczniowie upiekli pyszne rogale. W szkole były prowadzone również warsztaty edukacyjne „Młody kucharz”, gdzie dzieci przygotowały kolorowy deser, bananowe muffiny i tosty. Aby korzystać ze sprzętu odbyły się dla nauczycieli warsztaty – drukarka 3D Skrinter i jej wykorzystanie na zajęciach lekcyjnych oraz szkolenie z gogli wirtualnej rzeczywistości (VR) – okulary Class VR. Jednym z etapów projektu była też konferencja w studiu Kuratorium Oświaty w Poznaniu poświęcona projektowi Laboratoria Przyszłości, na który wielkopolskie szkoły podstawowe otrzymały ponad 94 mln zł. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wielkopolskim została wybrana jako jedyna z rejonu kaliskiego do reprezentowania szkół w województwie wielkopolskim. Dyrektor szkoły Pan Jacek Zawodny podzielił się rozwiązaniami organizacyjnymi i metodycznymi jakie funkcjonują w koźmińskiej „Jedynce”. Warto nadmienić, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wielkopolskim realizowała w latach 2021-2023 aż 10 programów i projektów, dzięki, którym udało się pozyskać dodatkowe środki finansowe, które przyczyniły się do edukacji uczniów oraz wzbogaciły infrastrukturę szkoły.

Tekst, foto: Nauczycielki informatyki Barbara Patoka, Elżbieta Wojtkowiak