Ogromny sukces ucznia naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie
15 października 2023
Redaktor

Adam Gołąbek wygrał Mobilną Pracownię Komputerową dla naszej szkoły

W czerwcu, tuż przed wakacjami uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. Jego organizatorem była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK – PIB), operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) wraz z Ministerstwem Cyfryzacji.

Uczestnicy konkursu mogli startować w trzech kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowane zostało zadanie. Elementem łączącym wszystkie kategorie było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego, dotyczącego bezpieczeństwa w sieci. Następnie w oparciu o zdobytą wiedzę, uczniowie przygotowywali pracę. Dzieci z klas I-III wykonywały projekt kolorowanki, dotyczącej aktywności, które można realizować w Internecie (online) i poza nim (offline), aby zachować równowagę cyfrową. Uczniowie z klas IV-VI przygotowywali plakat z hasłem promocyjnym, dotyczący zasad właściwego zachowania w sieci (netykiety) oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online (np. hejt, agresja ze strony innych użytkowników). Natomiast młodzież z klas VII-VIII tworzyła hasła kampanii w mediach społecznościowych (kierowane do nastolatków) wraz z przykładowym postem (treść i grafika), dotyczące rodzajów cyberzagrożeń, z którymi można zetknąć się w sieci oraz sposobów ochrony przed cyberatakami.

Koordynatorkami konkursu w szkole były nauczycielki informatyki p. Elżbieta Wojtkowiak i p. Barbara Patoka, które mogły zgłosić tylko trzy prace ze szkoły (po jednej z każdej kategorii konkursowej).

Do konkursu nadesłano 3075 zgłoszeń z całej Polski. Z pewnością komisja konkursowa miała niełatwe zadanie wyłonić zwycięzców. Nasza radość była ogromna, kiedy we wrześniu po ogłoszeniu wyników okazało się, że jesteśmy na liście laureatów tego konkursu w kategorii klas I-III. Nagrodą dla szkoły jest Mobilna Pracownia Komputerowa, która obejmuje 16 laptopów wraz z przenośną szafą (zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania), oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Serdecznie gratulujemy laureatowi Adamowi Gołąbkowi, którego praca zyskała uznanie komisji konkursowej. W nagrodę Adam otrzymał od szkoły tablet, który wręczył p. Dyrektor podczas uroczystości Święta Patrona Szkoły. Dziękujemy wszystkim naszym uczniom biorącym udział w konkursie za zaangażowanie.

Cała społeczność szkolna cieszy się z sukcesu Adama. Wygrana, w postaci nowoczesnego sprzętu, wzbogaci naszą bazę dydaktyczną.

Tekst: B. Patoka, E. Wojtkowiak
Foto: M. Mazurowska, E. Wojtkowiak