JUBILEUSZ 20-LECIE UNIHOKEJA W KOŹMINIE WIELKOPOLSKIM
2 marca 2024
Redaktor

W dniu 01 marca 2024r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim  odbyło się podsumowanie 20-letniej działalności unihokeja. W obchodach Jubileuszu wzięli udział zaproszenie goście: Jarosław Ratajczak – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, Bogdan Chytrowski – Powiatowy Organizator Sportu, Włodzimierz Szymkowiak – popularyzator i promotor unihokeja w południowej Wielkopolsce oraz Hubert Lukas – absolwent i zawodnik pierwszej drużyny unihokeja oraz finalista Wielkopolski z 2005 roku. Podczas swego przemówienia Dyrektor szkoły Pan Jacek Zawodny złożył serdeczne podziękowania z okazji 20-lecia za zaangażowanie w rozwój unihokeja w Koźminie Wielkopolskim: Panu Włodzimierzowi Szymkowiakowi, Panu Bogdanowi Chytrowskiemu i Pani Violettcie Zwierz, nauczycielce wychowania fizycznego w Biadkach, która jako jedna z pierwszych przyjeżdżała do Koźmina Wielkopolskiego uczyć się podstaw unihokeja. Natomiast Dyrektor szkoły Pan Jacek Zawodny otrzymał pamiątkowy grawerton „za działalność na rzecz sportu dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym na Ziemi Koźmińskiej” od Pana Włodzimierza Szymkowiaka z UKS „Kotlin” i Akademii Unihokeja „Romgos”.

Przypomnijmy krótko początki gry. Historia unihokeja w Koźminie Wielkopolskim rozpoczęła się, kiedy nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Zawodny rozpoczął naukę tej gry na swoich lekcjach. 01 marca 2004 roku powstał Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” i wtedy też rozpoczęły się regularne treningi unihokeja. Dzięki staraniom Jacka Zawodnego Polski Związek Unihokeja, widząc osiągane wynik na poziomie rejonu kaliskiego i duże zaangażowanie w popularyzację tej gry w powiecie krotoszyńskim, w dniu 15 grudnia 2004 roku przekazał nieodpłatnie komplet sprzętu do gry w unihokeja: komplet bramkarski (spodnie + kamizelka + bluza), maskę bramkarską, 2 bramki meczowe (115 x 160 cm), 20 piłeczek do unihokeja, 6 kijów profesjonalnych, które służą dzieciom po dziś dzień. W Szkole Podstawowej nr 1, trenują dwie drużyny: dziewcząt i chłopców. Systematyczna i odpowiedzialna praca z dziećmi przynosi bardzo dobre efekty, a uzyskiwane wyniki sportowe są tylko tego potwierdzeniem.

W związku z obchodami Jubileuszu rozegrany został Turniej unihokeja dziewcząt i chłopców „O puchar dyrektora szkoły”, w którym wzięło udział 80 dzieci z Biadek, Benic, Chwaliszewa i Koźmina Wielkopolskiego. Po zakończeniu rozgrywek wręczono nagrody dla najlepszych drużyn i zawodników: dyplomy, medale i statuetki. Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich dzieci słodki poczęstunek i wodę do picia. Każdy uczestnik otrzymał od Dyrektora szkoły pamiątkowy medal i okolicznościowy folder, który został wydany w związku z Jubileuszem.

Wyniki

Dziewczęta

I SP Chwaliszew
II SP 1 Koźmin Wielkopolski
III SP Benice
IV SP Biadki

Chłopcy

I SP Benice
II SP Biadki
III SP 1 Koźmin Wielkopolski
IV SP Chwaliszew

Skład drużyn SP 1 Koźmin Wielkopolski

Dziewczęta: Wiktoria Andrzejewska (K), Weronika Wierzowiecka (B), Antonina Figaj, Patrycja Jagodzińska, Weronika Leoniak, Kinga Świątkowska, Gabriela Zmyślona, Katarzyna Szatkowska, Maria Dąbrowska, Marika Miękus, opiekun Jacek Zawodny

Chłopcy: Jeremiasz Talaga (K), Kamil Kląskała (B), Hubert Gościniak, Dawid Dykcik, Adam Staniek, Antoni Helwich, Kamil Pawlak, Jędrzej Szczotka, Miłosz Pańszczyk, opiekun Jacek Zawodny

Wyróżnienia indywidualne

Najlepsza szóstka turnieju dziewcząt: Alicja Sobierajczyk, Paulina Kusicielek, Julia Gniazdowska, Katarzyna Szatkowska, Marika Miękus, Antonina Figaj

Najlepsza szóstka turnieju chłopców: Wojciech Młynarczyk, Szymon Dzierla, Mateusz Szlachta, Jeremiasz Talaga, Hubert Gościniak, Miłosz Pańszczyk

W konkursie internetowym na najpiękniejszą fotkę z turnieju pamiątkowe kubki otrzymały: Zuzanna Naskręt, Gabriela Zmyślona, Wiktoria Andrzejewska, Weronika Leoniak i Weronika Wierzowiecka.

W miłej atmosferze zakończono rozgrywki sportowe, wierząc, że to nie ostatni taki Jubileusz, a kolejne turnieje już niebawem.

Fot. Sylwia Skowrońska