UROCZYSTOŚĆ DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
18 października 2024

W dniu 16 października odbyły się oficjalne uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w szkole. O godz. 9.00 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu. Dyrektor podziękował pracownikom za ich pracę i trud, a także uhonorował 32 pracowników w tym 28 nagrodami finansowymi, listami gratulacyjnymi i kwiatami. Po apelu Dyrektor zaprosił wszystkich pracowników na poczęstunek.

Dyrektor szkoły Jacek Zawodny w swoim przemówieniu powiedział:

„W takim dniu trudno powiedzieć i wyrazić wszystko, co konieczne, by ukazać szacunek dla pracy tych, którzy próbują nauczyć młodych ludzi żyć tak, by nie zbłądzili w dzisiejszym świecie, by też potrafili dać siebie innym, ale i by byli mądrzy, kompetentni, operatywni. Nauczyciel – dziwny, zaprawdę dziwny to zawód, a właściwie nie zawód, a powołanie: to i mistrz w swoim fachu, wzorzec do naśladowania, przewodnik po meandrach wiedzy, to kowal charakterów, rzeźbiarz umysłów, czarodziej zmysłów, to odpowiedzialność za przyszłość tych młodych ludzi i państwa.

Na kartach historii aż nadto przykładów potwierdzających, jak wielki wpływ na losy nie tylko pojedynczych ludzi, ale i całego narodu miał system edukacyjny. To właśnie ten dzień,

jest Dniem Edukacji Narodowej, bo Konarski, Staszic, Kołłątaj, Piramowicz wbrew wszystkim i wszystkiemu podjęli trud zreformowania oświaty, a choć efektów swej determinacji nie było im dane poznać. Ale te efekty widać tu i teraz w „koźmińskiej Jedynce”.

Niech dowodem na to będą liczby, gdzie w latach 2017-2024:
– dyrektor przyznał ponad 130 nagród i podziękowań nauczycielom i pracownikom,
– wnioskował o 15 nagród do Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,
– wnioskował o nagrodę do Związku Nauczycielstwa Polskiego,`
– wnioskował o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Nauczycielom, Pracownikom obsługi i administracji składam najserdeczniejsze życzenia – satysfakcji z pracy zawodowej, dumy z sukcesów wychowanków, radości z odkrywania ich talentów oraz poczucia ważności wykonywania zawodu. Niech Wasza wiedza, pasja służą wychowaniu młodego pokolenia Polaków i rozwoju edukacji w Koźminie Wielkopolskim.

Dziękuję, że jesteście tutaj, że wspólnie tworzymy placówkę oświatową i edukację młodego pokolenia!”

fot. Maria Paterek