WYCIECZKA KLAS IA, IB, IC i ODDZIAŁU “0”
17 października 2014
admin

k ŁACIATA WIEŚ   k

W dniu 16 października uczniowie klasy Ia i Ib wyjechali na pierwszą klasową wycieczkę. Celem wyjazdu była „Łaciata Wieś” w Głuchowie. Po przyjeździe dzieci odwiedziły Muzeum, w którym zobaczyły wiejski dom oraz sprzęty, meble, naczynia gospodarskie sprzed kilkudziesięciu lat. Następnie zwiedziły nowoczesne gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła. Kolejną atrakcją wycieczki była przejażdżka bryczką. Chwilą wytchnienia okazały się zajęcia warsztatowe, choć i tam było sporo pracy. Z papierowej wikliny dzieci wyplatały rożki, malowały je farbą oraz zdobiły własnoręcznie zrobionymi kwiatami z kolorowej krepiny. Wytwory swej pracy zabrały do domu. Dzieci miały też okazję sprawdzić się  w zabawach ruchowych. Były wyścigi w workach, bieg z jajkiem, z hula – hop, przeciąganie liny, rzut piłeczką do kanki, jedzenie jogurtu z zawiązanymi oczami. Bardzo ciekawe były też gry edukacyjne w plenerze. Jednak największą atrakcją dla dzieci było dojenie sztucznej krowy na czas. Po zmierzeniu udojonego mleka każdy otrzymał certyfikat. Czas umilił nam słodki poczęstunek, gorąca herbata oraz mleko „prosto od krowy”. Nad bezpiecznym pobytem czuwały wychowawczynie: p. Marlena Nowak, p. Mariola Szkudlarek oraz p. Janina Sierszuła, a także panie opiekunki z Łaciatej Wsi.

Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni!

27 października 2014 r. Łaciatą Wieś odwiedzili także uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią, Panią Agnieszką Maryniak, dzieci z oddziału zerowego z wychowawczynią Panią Dorotą Bielawną, oraz z Panią Marią Mazurowską. Dzieci poznały „od kuchni” produkcję mleka kiedyś i dziś.

Dzieci zwiedziły muzeum mleczarstwa, gdzie zobaczyły używane dawniej w gospodarstwach przedmioty np. te używane niegdyś do produkcji masła czy sera. Zwiedziły też farmę, na której mogły zobaczyć jednodniowego cielaczka i pogłaskać krowy. Dla wielu z nich było to niezwykłe przeżycie. Dzieci mogły skorzystać też z przejażdżki ciągnikiem oraz bryczką.

Na miejscu przygotowano dla nich różnorodne zajęcia i atrakcje: dojenie sztucznej krowy, konkurs w jedzeniu jogurtu na czas, wykonywanie prac plastycznych i zajęcia sportowe. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku oraz, jak na łaciatą wieś przystało, mleka prosto od krowy. Podczas warsztatów dzieci przygotowywały kartki okolicznościowe.