SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY W KOŹMIŃSKIEJ JEDYNCE
12 kwietnia 2018

Promocja zdrowia jest ważnym elementem pracy Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp., gdzie od dawna priorytetem jest  kształtowanie nawyków świadomego dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Rokrocznie przeprowadzane są różnorakie projekty edukacyjne, w których zwraca się uwagę na określone aspekty związane ze zwiększeniem świadomości zdrowotnej i dbania o zdrowie.

W roku szkolnym 2017/2018 podjęto inicjatywę przeprowadzenia projektu edukacyjnego pt. „Nasze wyzwanie – jem drugie śniadanie”.

Założenia projektu związane były z ideą spożywania drugiego śniadania i dobrodziejstw płynących z racjonalnego odżywiania się. Dzięki rozmaitym zadaniom realizowanym w ramach projektu, dzieci poznały różne propozycje drugiego śniadania, składniki odżywcze poszczególnych produktów, a także doskonaliły umiejętności takie jak wyobraźnia, umiejętności manualne, prawidłowe nawyki zachowania się w różnych sytuacjach, jak i przygotowywania posiłków.

W trakcie trwania projektu uczniowie wykonywali bardzo interesujące zadania konkursowe, między innymi: stworzenie prezentacji multimedialnej oraz nakręcenie krótkiego filmu zachęcającego do regularnego spożywania tego jakże ważnego, porannego posiłku, plakaty pt. „Słoikowe śniadanie”, konkurs plastyczny polegający na wykonaniu książki kucharskiej z ciekawymi przepisami na drugie śniadanie. Odbyły się także pogadanki na temat dobrodziejstw płynących z właściwego odżywiania się.

Podczas uroczystego podsumowania projektu w dniu 10 kwietnia miał miejsce pokaz zdrowej żywności. Uczniowie każdej klasy przygotowali najsmaczniejsze potrawy, które można zjeść podczas śniadania. Po części oficjalnej, ogłoszeniu wyników konkursów i wręczeniu nagród z rąk koordynatorki projektu Grażyny Leśniak oraz dyrektora placówki Jacka Zawodnego i burmistrza Macieja Bratborskiego, nastąpiła degustacja przygotowanych przez rodziców potraw. Było pysznie, kolorowo, ale przede wszystkim zdrowo. Była to także doskonała okazja do miłego spędzenia wtorkowego popołudnia w gronie przyjaciół.

Tekst i fot. Maria Mazurowska