“Drzewo pamięci”
15 listopada 2018
Redaktor

“Drzewo pamięci”

Z okazji 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości i roku Ireny Sendlerowej Biblioteka Publiczna w Koźminie Wielkopolskim wspólnie z naszą biblioteką szkolną przygotowały warsztaty czytelnicze zatytułowane „Drzewo Pamięci”. Udział w nich wzięła klasa IV c z naszej szkoły. Pierwszy etap warsztatów obejmował pięć krótkich spotkań w szkole, gdzie uczniowie wysłuchali fragmentów książki Cezarego Harasimowicza – „Mirabelka”, zaprezentowanych przez bibliotekarki: p. Justynę Kląskałę i p. Monikę Raś. Drugi i zarazem ostatni etap, miał miejsce w Bibliotece Publicznej dnia 7 listopada br., na którym zostały podsumowane fakty i losy bohaterów książki „Mirabelka”. Przybliżona została również postać Ireny Sendlerowej,
a w szczególności jak ze swoimi współpracownikami organizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Następnie wszyscy uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności pracy z tekstem oraz słuchania ze zrozumieniem,
rozwiązując test z pytaniami dotyczącymi książki „Mirabelka”. Na zakończenie spotkania wspólnymi siłami młodzież stworzyła „Drzewo Pamięci”. Zadaniem było wycięcie liści w kształcie dłoni i wpisaniu jednego wydarzenia z historii Polski, które zasługuje według nich na upamiętnienie.