Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2018
Redaktor

 

W piątek, tj. 23 listopada, w naszej szkole dzieci z oddziału „0” świętowały razem z pluszakami oraz ze swoją panią wychowawczynią – Hanną Szymurą oraz panią bibliotekarką – Moniką Raś. Na początku spotkania omówiliśmy historię święta pluszowego misia, a następnie dzieci z zaciekawieniem  wysłuchały opowiadania „Gwiazdka Kubusia Puchatka” – o tym, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i prawdziwi przyjaciele oraz szacunek do innych osób. Na zakończenie zajęć uczniowie „zaprojektowali” swoje wymarzone misie i zaśpiewali piosenkę na cześć jego święta.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki czyli
w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Jedna z historii głosi, że w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy postrzelił małego niedźwiedzia. Gdy prezydent zobaczył małego, przerażonego zwierzaka, kazał go natychmiast puścić na wolność. Słynny rysownik polityczny Washington Star, Clifford Berryman, ukazał w swoim artykule sprawę odmowy strzelania do niedźwiadka i wykorzystał to jako metaforę niezdecydowania Roosevelta w sprawie sporu granicznego.  Berryman wkrótce stał się znany w całych Stanach Zjednoczonych i wkrótce pojawiły się pierwsze wypchane zabawki, które odpowiednio nazwane zostały: Theodore Roosevelt. J Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą „Teddy Bear” czyli „Miś Teddy”, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.