Wychowanie przez czytanie 2018 cd.
27 listopada 2018

26 listopada br. w auli Collegium Da Vinci  odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Terechowicz i panem Wojciechem Cesarzem – współautorami książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Przedstawiciele klasy VI b: Aleksandra Król, Natalia Kubiak, Patryk Kląskała, Krzysztof Pabich, Jakub Młokosiewicz uczestniczyli w tym spotkaniu, na które zostaliśmy zaproszeni spośród szkół
z Wielkopolski w ramach programu „Wychowanie przez czytanie 2018”. Na początku powitała nas niezwykle charyzmatyczna pani Krystyna Adamczak (właścicielka Księgarni „z Bajki”), która w nietuzinkowy sposób poprowadziła całe spotkanie. Prawdziwym zachwytem dla młodzieży była jednak obecność rapera Mikołaja –  „Mikser”, który w niezwykle wyjątkowy i lekki sposób zaśpiewał swoje utwory
o wartościach. W przerwach między dyskusjami na temat wartości, pani Daniela Popławska – aktorka z Teatru Nowego w Poznaniu czytała fragmenty opowiadań „Burza” i „Kacper”.

Dlaczego powstała ta książka? Jak wspomniała prezes fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – Irena Koźmińska: „Codziennie podejmujemy tysiące decyzji.
W coraz bardziej skomplikowanym świecie coraz trudniej jest podjąć te właściwe. Nie tylko dzieciom i nastolatkom, także dorosłym. Dobrze jest mieć w życiu kompas, którym pomaga nawigować bezpiecznie i skutecznie pośród naszych ludzkich spraw. Takim kompasem są wartości moralne. (…) W dzisiejszym świecie – nastawionym na dobra materialne i sukces – warto pamiętać, że każdego z nas określa nie to, co posiada, jak wygląda i jaką ma pozycję, ale przede wszystkim jakim jest człowiekiem, jaki ma system wartości.”

„Gorzka czekolada” to doskonała książka, o ważnych sprawach jakimi są wartości moralne, które powinny być drogowskazem w życiu każdego z  nas.

Tekst i foto: Monika Raś, Paulina Janicka